روف گاردن

 • روف گاردن

  پشت بام ها بسیاری از وقت ها از نظر دور می مانند و فقط خاک می خورند، در حالی که می توانند مامنی برای زمان استراحت ما باشند. امروز می شود بام ها را سبز کرد، تا هم جایی برای بازگشت به دل طبیعت داشته باشیم و هم هوای اطرافمان را به وسیله گل و گیاهان از آلودگی پاک کنیم. یک بام سبز، بامی است که همه یا بخش هایی از آن، با پوشش گیاهی و خاک، یا با محیط کشت روینده، پوشانده می شود. درواقع بام خانه را که متراژ مناسبی هم برای کار دارد، با آلاچیق، مبلمان مناسب، انواع گیاهان و ... تزیین می کنیم تا مکانی برای کندن از روزمرگی داشته باشیم. جایی که به آسمان نزدیکتریم، آسمانی که هوایش با گیاهان بام پاک شده است.

   

 • مزایای روف گاردن

  استفاده از روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ­ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می شود و علاوه بر اینکه  معماری ساختمان را ارتقا می­دهد، چهره شهر را زیباتر می­کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می­شود تا پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود. مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی و جذاب را فراهم می­کند و حتی می­توان زیستگاه مناسبی برای نگهداری از حیوانات ایجاد کرد، درواقع بام سبز، در فضای گمشده ساختمان، منظره­ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می­کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان می­شود. همچنین می­توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد. از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می­کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود.

   

 • مراحل ایجاد روف­ گاردن

  ایجاد روف ­گاردن دو مرحله دارد:

  1. به صورت عمرانی، عملیات ایزولاسیون و زهکشی انجام می­شود.
  2. در مرحله لنداسکیپ فضای سبز ایجاد  و تجهیزات فضای باز مانند آلاچیق، سایبان، مبلمان باغی، باربیکیو و … اضافه می­شود.

   

 • گیاهان مناسب روف گاردن

   گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته می­شوند، اما باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن توجه کرده و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش بادهای شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان خرید گیاه به آن توجه داشته باشید.

   

 • انواع بام باغ یا روف گاردن

  1. روف­ گاردن گسترده

  در این نوع بام­باغ، کشت گیاهان با ریشه‌های کم صورت می‌گیرد. بستر کاشت بسیار سطحی و ضخامت خاک حداکثر ۲۰ سانتی­متر است. بام­باغ گسترده نسبت به دیگر انواع بام­باغ بسیار ارزان قیمت‌تر است و چمن و گیاهانی با پوشش سطحی و کم ارتفاع در آن کاشته می‌شود.

  1. روف­ گاردن نیمه متمرکز

  این نوع بام سبز شامل کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و دارای عمق بستر کاشت بالای ۳۰ سانتی متر تا ۱ متر است. در این نوع بام سبز کلیه گیاهان بوته‌ای مانند توت فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه و اسطوخودوس و همچنین چمن قابل کشت هستند و تنها باید در طراحی سازه، وزن ایجادشده مدنظر گرفته شود.

  1. بام ­باغ متمرکز

  همانطور که از نام این باغ پیداست استفاده از خاک با حجم و ارتفاع زیاد در نظر گرفته می‌شود. در این نوع باغ که از موارد قبلی گران قیمت‌تر است و تنها ساختمان‌های بزرگ و معروف از پس هزینه آن بر می‌آیند، انواع درختان، گیاهان زینتی و گل‌ها کاشته می‌شوند. این نوع باغ بر روی پشت بام ساختمان‌های بزرگ گسترده و مسیر‌هایی برای قدم زدن و نیمکت‌هایی برای استراحت در آن جای داده می‌شود.