15
مهر

اسکینانتوس، گیاهی مخصوص دیوار سبز و نمای سبز / شرکت دیوار سبز

اسچینانتوس یا اسکینانتوس، گیاهی است که برای استفاده در دیوار و نمای سبز بسیار مناسب است. از آنجا که اغلب آن را به عنوان گیاه آویزی استفاده می نمایند، می‌توانید با کاربرد آن، نمای زیبایی به منزل خود بدهید. در مورد ظاهر آن باید گفت که دارای برگهای تخم مرغی به رنگ سبز براق است. ساقه‌های رونده این گیاه به طول ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد. گلها در اواخر بهار ظاهر می‌شود و به رنگ قرمز و به طول ۴ سانتی متر است که به صورت خوشه ای کنار هم قرار دارند. معمولا شاخه‌ها را پس از گل دادن به ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر از کف خاک قطع می‌کنند تا شاخه‌های جدید ظاهر شود. کاسبرگها لوله‌ای مانند و به رنگ ارغوانی مایل به قهوه‌ای می باشد. اسچینانتوس در طبیعت به صورت اپی فیت بر روی درختان زندگی می‌کند.

نحوه نگهداری
نور: این گیاه به نور متوسط تا زیاد هوای گرم، آبیاری متوسط، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک اسیدی نیاز دارد.
کود: از فروردین تا مهر ماه باید هر دو هفته یکبار، ۳ گرم در لیتر کود برای این گیاه مصرف کرد.
خاک: دو قسمت خاک برگ یا پیت ماس یک قسمت ماسه و ۱/۶ قسمت کود دامی پوسیده، خاک مطلوب اسچینانتوس است.

تکثیر
این گیاه را می‌توان در تمام طول سال تکثیر کرد، البته در فصول بهار و تابستان ریشه‌دهی سریعتری خواهد داشت. برای تکثیر این گیاه بخشهایی از ساقه‌های رونده و بلند را جدا کرده و آنها را به قسمتهای ۱۰-۸ سانتیمتری ببرید تا به صورت قلمه‌های انتهایی ساقه و قلمه‌های ساقه‌ای درآیند. آنگاه انتهای قلمه‌ها را در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو برده و هرسه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر با هر قلمه را در گلدانی دهانه ۶ سانتیمتر حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه با پایه پیت بکارید. دقت کنید قلمه‌های انتهایی ساقه را از ساقه‌ای جدا بکارید تا گیاهان متعادل‌تری به دست آورید. خاک گلدان را خیلی خیس نکنید. قلمه‌ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا میزان رطوبت را بالا ببرید. دمای محیط را در حدود ۲۱ درجه سانتی‌گراد نگاه دارید. پس از حدود ۶ تا ۸ هفته که قلمه‌ها به اندازه کافی رشد کردند، کیسه پلاستیکی را بردارید و آنها را در نور مناسب و کافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا به رشد ادامه دهد.

عوارض و درمان:
اگر در سال دوم زندگی این گیاه مشاهده کردید که گلها ظاهر نمی‌شوند و برگها خیلی ریز مانده‌اند به این معنی است که گلدان گیاه خیلی بزرگ است و به تغذیه مصنوعی نیاز دارد. در هر صورت گلدان را عوض نکنید اما به تغذیه مصنوعی اهمیت بدهید. اگر در تابستان اب خشک شدن برگها یا سیاه شدن گلها مواجه شدید، خشکی محیط را با غبار پاشی روزانه و ریختن آب در زیر گلدان سنگریزه‌دار جبران کنید. در هوای سرد و رطوب زمستان ممکن است قارچ بوتری تیس روی این گیاه نقاط سیاه رنگ ایجاد کند باید در این صورت گیاه را به محل گرم و خشک منتقل کرده و با یک قارچ کش آن را سمپاشی کنید. ساقه‌های دراز و منحرف گیاه به دلیل تاریکی هوا است، همچنین پژمردگی گیاه در تابستان از هوای گرم و تشنگی گلدان حکایت می‌کند. سقوط برگها نیز در اثر هوای سرد و خشک اتفاق می‌افتد. باید گیاه را به محل گرمتری منتقل کرده و آبیاری را تنظیم کنید.