تعریف تراس بالکن
۱۳
اردیبهشت

تراس گاردن

تراس گاردن چیست؟

یکی از روش‌ های طراحی تراس آپارتمان ، تراس سبز یا تراس گاردن است که برای شما یک فضای دوست داشتنی برای استراحت روزانه یا گذراندن اوقات فراغت در محیط منزل ایجاد می کند .

شما ، می توانید فضای بالکن خود را به زیباترین شکل تبدیل به تراس گاردن کنید ، شما با چینش گلدان های چوبی ، پلاستیکی و فلاورباکس ها ، می توانید این تراس را برای خانه خود ایجاد کنید و فضای غیر قابل استفاده بالکن را به محلی مناسب برای پرورش گل یا حتی سبزیجات مورد علاقه تبدیل کنید .

بعضی اوقات در تراس گاردنها از سایبان هم استفاده می‌شود تا بتوان به راحتی در محیط ، سایه ایجاد کرد یا گل‌های رونده و پیچک را درون بالکن پرورش داد. طراحی این نوع تراس ها ، می تواند از نمای بیرونی ، باعث جذب افرادی که به نمای ساختمان شما خیره می شوند ، نیز بشود .

تراس گاردن چیست
تراس گاردن چیست

بیشتر بخوانیم : پلنت

گیاهان مناسب در طراحی تراس گاردن

برای داشتن تراسی زیبا و دلنشین ، راه ‌های بسیاری وجود دارد که از جمله آن ها استفاده از گل و گیاهان مناسب با فضای شما است . تراس و بالکن را می توان با گل‌ها و گیاهان گل دار با غنچه‌های رنگارنگ ، به فضایی زیبا و باشکوه تبدیل کرد .

همانطور که در بالا ذکر شد ، برای تزیین و دکوراسیون تراس و بالکن می توان ، با توجه به موقعیت مکانی که آپارتمان شما در آن قرار دارد ، از گل‌ها و گیاهان مناسب استفاده کرد.

مثلا در فصل گل دهی ، گل شمعدانی با غنچه‌ های رنگارنگ و زیبای خود می تواند فضای بالکن شما را به مکانی دلنشین تبدیل کند ، با توجه به اینکه طبیعت گل شمعدانی وابسته به نور است ، می‌توان از آن به صورت آویز ، برای تزیین و شادابی تراس و بالکن استفاده کرد.

از گل‌ها و گیاهانی مانند : شب بوی پاکوتا ، آفتاب پرست ، رازک ژاپنی ، گل‌های همیشه بهار ، بگونیای همیشه گل دار ، جعفری ، آهار ، تاتوره ، محبوبه شب ، یاس رونده ، انواع شاه پسند ، تاج خروس ، داوودی ، خورشیدی که می ‌توانند در روزهای آفتابی و گرم ، زینت بخش تراس و بالکن باشند ، می توان استفاده کرد.

گیاهانی که نام برده شد ، طول عمر یک ساله و دو ساله دارند و در این مدت محیطی دلنشین و باشکوه را به ارمغان می‌آورند. از گل‌ها و گیاهانی چون حنا ، فلوکس ، زنبق رشتی (همیرو کالیس) ، پروانش (پریوش) ، آجوگا ، پیچ تلگرافی و بنفشه ، می توان برای تراس و بالکن‌هایی که در محیطی نسبتا کم نور قرار دارند و در نیمی ‌از اوقات روز در سایه هستند استفاده کرد.

همچنین از گل‌ها و گیاهانی مانند : مارانتا ، پتوس ، انواع فیلو دندرون ، مارچوبه زینتی ، برگ بیدی ، برگ عبایی ، نخل شامادورا و نخل اریکا ، برای پاسیوی آپارتمان‌هایی که در محیطی کاملا ًسایه قرار دارند استفاد می‌شود ، البته به شرط آنکه آپارتمان در مناطق بسیار گرم کشور نباشد و بتوان تا حدودی رطوبت را نیز برای این گیاهان تامین کرد.

از گیاهان دیگری که به عنوان گیاهان مناسب برای تراس و بالکن با نور نسبتا کم به حساب می‌آیند ، می توان به نی خیزران ، پاپیتال ، میخک هندی ، شمشاد توپی، شمشاد نعنایی ، برگ بو ، یال اسبی و آکوبا اشاره کرد .

طراحی تراس گاردن
طراحی تراس گاردن

بیشتر بخوانیم : نور رشد گیاه

طراحی تراس گاردن

در طراحی فضای تراس‌های کوچک ، برای سرسبز کردن فضای تراس ، همواره باید از عناصر کوچک و زیبا استفاده کنیم . از این رو بهتر است ، در صورتی که فضای تراس شما کوچک است ، از گلدان های کوچک و رنگارنگ برای طراحی تراس سبز خود ، استفاده کنید.

اما در صورتی که فضای تراس شما بزرگ است، بهترین کار این است که ، برای طراحی فضای آن از گروه‌های حرفه ای استفاده کنید ، چون آن ها می توانند فضای ساده و یکنواخت تراس شما را ، با استفاده از عناصری چون نقشه های معماری و محوطه سازی ، به بهترین و مجلل ترین تراس گاردن داخل آپارتمان تبدیل می کنند.

مزایای تراس گاردن

تراس گاردن هم مانند دیوار سبز دارای مزیت‌هایی است که هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی می تواند برای شما ، محلی دوست داشتنی و مورد استفاده برای گذراندن اوقات فراغت فراهم کند و اگر تراس گاردن شما دارای متراژ بالایی باشد ، می‌توان به راحتی آن را مانند طراحی و اجرای روف گاردن ، به مکانی برای دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه تبدیل کرد.

ویژگی های تراس گاردن

یک تراس گاردن ، با سپری که توسط سبزی گیاهان ایجاد می کند ، به محض شکوفایی کامل ، می تواند قسمت زیادی از فضای کوچک شما را در فضای باز ، پنهان کند و فضایی صمیمی تر و امن تری ایجاد کرده و در بین مجموعه های بزرگ آپارتمان به شما خلوت و آرامش ببخشد.

با توجه به اینکه ، گیاهان جایگاه متفکرانه ای دارند و برفضا تاثیر می گذارند ، یک تراس گاردن به سبک ژاپنی می تواند فضایی مقدس را در منطقه‌ای کوچک ایجاد کند و همه چیز را ساده ، خیره کننده و منحصر به فرد نگه دارد .

یک افزودنی عالی برای هر آپارتمان مدرن ، یک تراس گاردن مینی ‌مالیستی است که مایل است دارای چند عنصر طبیعی نیز باشد. شما می توانید با مرتب کردن گیاهان گلدان نزدیک نرده ، فضا را باز و جادار نگه دارید.

قدم زدن روی یک تراس کاملاً سبز ، در جایی مثل کلان‌شهرها که ساختمان‌های خاکستری رنگ آنجا را تصرف کرده اند ، به انسان احساس طراوت می دهد و اگر گیاهانی که به تراس اضافه می شوند ، از لحاظ رنگ ، تضاد بیشتری با رنگ های شهر داشته باشند ، تاثیر بیشتر و بهتری خواهند گذاشت.

ویژگی های تراس گاردن
ویژگی های تراس گاردن

بیشتر بخوانیم : محوطه سازی

المان‌های مورد استفاده در تراس گاردن

در طراحی تراس گاردن ، برای اینکه شما بتوانید تراس یا بالکن خود را به بهترین شکل تغییر دهید ، موارد بسیاری وجود دارد که به شما در این کار کمک می‌کند ، اما اگر این کار را به شرکت‌های معتبر بسپارید ، آنها می توانند به راحتی طراحی حرفه‌ای را همراه با المان‌های متنوع برای شما انجام دهند. حال در ذیل به چند مورد از طراحی تراس گاردن اشاره می‌کنیم :

طراحی تراس سبز با فلاورباکس یا گلدان:

استفاده از « فلاورباکس» یا گلدان ، یکی از المان‌های تاثیر گذار برای طراحی تراس گاردن است که به شما این امکان را می‌دهد تا گل و گیاه یا سبزیجات مورد علاقه‌تان را درون آن بکارید.

طراحی تراس گاردن با کفپوش چوبی:

یکی از گزینه‌های مناسب برای تراس گاردن ، کفپوش چوبی است که یکی از پرطرفدارترین نوع کفپوش محسوب می‌شود ، زیرا هم از طول عمر بالایی برخوردار است و هم باعث تغییر تراس خواهد شد و به راحتی هم تمیز می‌شود ؛ همچنین شما با استفاده از کفپوش چوبی می توانید هارمونی خاصی را با سایر المان‌های موجود در تراس ایجاد نمایید.

طراحی تراس گاردن مبلمان:

یکی از بهترین المان‌های تاثیرگذار در طراحی تراس ، مبلمان است ؛ تا حدی که شاید ، اصلی‌ترین المان در تراس به شمار می‌آید ؛ زیرا مبلمان تنها گزینه برای نشستن در زمان استراحت یا گذراندن وقت در تراس گاردن می باشد و تنها مبلمان می‌تواند این نیاز شما را برطرف نماید.

طراحی تراس سبز با نرده چوبی:

یکی دیگر از المان‌هایی که در طراحی بالکن از اهمیت بالایی برخوردار است ، نرده چوبی می باشد . با استفاده از انواع نرده چوبی شما می‌توانید علاوه ‌بر جان‌پناه ، تاثیر به سزایی در زیبایی تراس یا بالکن خود بگذارید.

طراحی تراس گاردن با دیوار سبز:

شما می توانید در طراحی تراس گاردن ، از دیوار سبز که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید گیاهان سبز و یا گل‌های پیچکی را برروی آن قرار دهید ، استفاده کنید ، چون این کار تاثیر به سزایی در سرسبزی و ایجاد حسی مثبت برای شما خواهد داشت و به این صورت می‌توانید به بهترین شکل تراس را سبز و زنده کنید.

یکی از روش‌ های طراحی تراس آپارتمان ، تراس سبز یا تراس گاردن است که برای شما یک فضای دوست داشتنی برای استراحت روزانه یا گذراندن اوقات فراغت در محیط منزل ایجاد می کند …

در طراحی فضای تراس‌های کوچک ، برای سرسبز کردن فضای تراس ، همواره باید از عناصر کوچک و زیبا استفاده کنیم . از این رو بهتر است ، در صورتی که فضای تراس شما کوچک است ، از گلدان های کوچک و رنگارنگ برای طراحی تراس سبز خود ، استفاده کنید…

یک تراس گاردن ، با سپری که توسط سبزی گیاهان ایجاد می کند ، به محض شکوفایی کامل ، می تواند قسمت زیادی از فضای کوچک شما را در فضای باز ، پنهان کند و فضایی صمیمی تر و امن تری ایجاد کرده و در بین مجموعه های بزرگ آپارتمان به شما خلوت و آرامش ببخشد…