بتن اکسپوز

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز، پنلهای بتنی پیش­ساخته است. این بتنها سطح صاف، یکدست و صیقلی دارند و به همین دلیل در نماکاری و زیباسازی داخل و خارج ساختمان به کار می­روند. بتن اکسپوز فرصتی عالی برای معماران فراهم می­آورد تا دکور مورد نظر خود را پیاده کنند. این بتنها داشتن یک نمای یکپارچه بتنی در پروژه­های بزرگ را ممکن می­سازند. درباره مزایای آنها باید گفت که استفاده از بتن اکسپوز برای نماسازی ساختمان نیاز به استفاده از مصالح دیگر برای پوشش کار را از بین می­برد و هزینه­های نماکاری را بسیار پایین می­آورد. این پنلهای پیش ساخته در ابعاد مختلف تولید می­شوند و در تمام فصول سال امکان استفاده دارند.

باید توجه داشت که به دلیل عدم استفاده از سایر مصالح بر روی این نوع بتن، زیبایی و کیفیت سطح آن اهمیت فوق العاده­ای دارد به نحوی که وجود تخلخل و برآمدگی در سطح بتن از زیبایی ظاهری آن می­کاهد. پنلهایی که برای نمای خارجی ساختمان به کار می­روند باید از مقاومت لازم در برابر شرایط متغیر آب و هوایی برخوردار باشد و مانع از ورود آب به لایه­های زیرین سازه شود، اما در نمای داخلی زیبایی اهمیت بالاتری دارد زیرا سطح کار باید یکپارچه و بدون تخلخل بوده تا قابلیت رنگ­آمیزی و انجام کارهای مربوط به دکوراسیون داخلی را داشته باشد.

موارد استفاده از بتن نما یا بتن ­اکسپوز

  • نمای داخلی و خارجی ساختمان
  • بتن پیش­ساخته بدون تخلخل و حفره هواست و نمی تواند آب را جذب کند، به همین دلیل از آن در ساخت استخر و حوضهای آب استفاده می­شود.
  • قیمت این بتنها در مقایسه با مصالحی که برای کفپوش راهها و پیاده­روها استفاده می­شود پایین­تر و هزینه آن از نظر اقتصادی در پروژه­های بزرگ به­صرفه­تر است.
  • بتنهای اکسپوز برای محوطه­سازی پارکها و باغها نیز کاربرد دارد.

روشهای تهیه بتن اکسپوز

پنلهای پیش­ساخته

بتن پیش­ساخته با استفاده از قالبهای از پیش آماده شده در کارخانه­های تولید بتن تولید می­شوند. این کارخانه­ها با استفاده از قالبهای پرکاربرد اقدام به آماده سازی بتنها بر اساس استاندارهای لازم می­کنند.

 

اجرا در محل پروژه

این روش اصولاً برای پروژه­هایی مانند ساخت پلهای بزرگ و ساختمانها به کار می­رود و مراحل تولید و بتن­ریزی در محل پروژه انجام می­شود. در برخی از پروژه­های بزرگ استفاده از بتنهای پیش­ساخته هزینه بسیاری در بردارد، به همین دلیل پیمانکاران ترجیح می­دهند عملیات آماده­سازی و قالب­گذاری بتن اکسپوز در محل اجرای پروژه انجام شود.

مزایای استفاده از بتن­اکسپوز

  • طول عمر بسیار بالا
  • وزن سبک تر
  • عدم تاثیر تغییرات آب و هوایی تبر بتن اکسپوز
  • قالب گذاری بتن اکسپوز با توجه به اندازه­هایی که در پروژه ثبت شده است.
  • کوتاهی زمان اتمام پروژه نماکاری با استفاده از بتنهای پیش ساخته