08
دی

گل داوودی / شرکت دیوار سبز

گل داوودی:

گل داوودی آز آن دسته گل‌هایی است که تنوع و زیبایی زیادی دارد. رنگهای گوناگون آن می‌تواند محیط زندگی و کار ما را  پر از طراوت کند. خوبی این گیاه اینست که دارای ۲۰۰ گونه ازگیاهان یک ساله، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است.

گل داوودی‌های امروزی هیبرید پیچیده ای هستند که اگر از بذر آنها به منظور تکثیر استفاده شود گلهایی با اشکال مختلف خواهیم داشت. تولید هیبرید تجاری جهت اصلاح داوودی، هنوز هم در آمریکا، آسیا و اروپا ادامه دارد. انتخاب آنها نه فقط بر مبنای شکل و رنگ گلها بلکه از لحاظ قدرت گلدهی در تمام فصول سال و کیفیت گلها پس از چیدن انجام می‌گیرد. گل داوودی به دو طریق در هوای آزاد و گلخانه کشت می‌شود که هرکدام از آنها را به صورت گلدانی و با هوای آزاد می‌توان پرورش داد.

کاشت بذر داوودی در منزل

اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل اقدام به کاشت بذر کنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر  به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین می روند.

در صورتی که قصد دارید گل داوودی را در فضای باز پرورش دهید مکانی آفتابی را برای کاشت انتخاب کرده، خاک مکان کاشت را بوسیله شخم زدن نرم کرده و سپس با کود پوسیده دامی و یا کمپوست تقویت کرده و در صورتیکه خاک از زهکش مناسب برخوردار نباشد (اصطلاحا خاک رسی باشد) با اضافه کردن مقداری شن به خاک به زهکش بهتر خاک کمک می کنیم. سپس گیاهان جوان را در فصله ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتری از یکدیگر می کاریم و به مدت دو هفته نسبت به آبیاری روزانه اقدام می کنیم.

هرگاه گل داودی در حال رشد و نمو به حالت طبیعی رها شود، سر شاخه هایی زیادی از ساقه اصلی منشعب شده و در نتیجه تعداد گلها فراوان و اندازه هر گل کوچک خواهد شد به طوری‌که از یک ساقه اصلی که از ریشه خارج شده در حدود ده تا پانزده شاخه جدید به وجود آمده و حالت یک دسته گل را نمایان می‌سازد. برای داشتن یک گل بزرگ توپی کافی است ساقه گل را مرتبا هرس نمایید. (در هر مرتبه از هرس حدود یک سوم از طول ساقه کوتاه شود)

کار ازدیاد گل داوودی ( قلمه کاری ) را می توان در فاصله زمانی از اواسط بهمن ماه تا اوایل اردیبهشت انجام داد این موضوع به موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی مکان ارتباط دارد. ولی بهترین تاریخ عمل قلمه زنی از اواسط اسفندماه تا اواسط فروردین ماه است.

حرارت مورد نیاز
برای سرعت دادن به رشد و نمو ریشه و ساقه قلمه‌ها درجه حرارتی در حدود ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتیگراد ضرورت دارد. برای کاشت در بهمن ماه حرارت مصنوعی اجتناب ناپذیر است ولی در اواخر اسفند تا فروردین نیازی به گرمای گلخانه ای ندارد.
قلمه‌های کاشته شده نسبت به تابش آفتاب حساسیت ندارند و اگر چنانچه باغبانی بخواهد با حصیر مانعی برای نور آفتاب تند ایجاد نماید، به این نکته باید توجه نماید که برگهای قلمه به هیچ وجه پژمرده نشوند. توصیه می‌شود که عمل آبیاری از روی خاک انجام گیرد، در غیر اینصورت با آبیاری طریقه آب‌پاشی گندیدگی برگها یا بیماریهای ناخواسته را موجب خواهد شد. در خزانه انتظار چه در هوای آزاد و چه در گلخانه سرد قلمه های کاشته شده را می توان به وسیله پوشش نایلونی بخوبی تا ریشه کردن گیاه حفظ کرد. با این عمل مقدار زیادی در کارهای معمولی مربوط به عملیات باغبانی می توان صرفه جویی کرد و عمل پوشش نایلون به ارتفاع نیم متری از سطح خاک با گذاشتن میله‌های سیمی به‌راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. از اوایل تا اواسط تابستان به سبب توسعه ریشه ها، بایستی گلدانها و یا مکان قلمه‌ها در خزانه را تعویض نمود. جابجایی قلمه‌ها گاهی اوقات چهار یا پنج بار باید صورت گیرد و هر بار فواصل ردیف و بوته‌ها را باید مطابق بزرگی گیاه در نظر گرفت.

 

پرورش گل داوودی در فصل‌های مختلف

اگر بخواهیم از گل داوودی در پائیز استفاده کنیم، احتیاج به گلخانه ندارد و کاشت و برداشت آن در زمین و هوای آزاد امکان پذیر است و عملیات ازدیاد هم در هوای آزاد صورت می‌گیرد اما اگر بخواهیم در زمستان استفاده کنیم، کاشت و داشت آن احتیاج به گلخانه دارد. بعضی از تهیه کنندگان گلهای داودی در سه ماهه اواخر پاییز و زمستان از پوشش نایلونی استفاده می کنند که البته این موضوع به عوامل طبیعی و شرایط اقلیمی مکان بستگی دارد.

گل داوودی را می توان اواخر تابستان تا پاییز، اواخر زمستان تا بهار کاشت. برای کاشت بذر ابتدا سینی نشا و یا بستر کشت را مخلوطی از خاک برگ + شن یا خاکبرگ + کوکوپیت + پرلیت و یا هر گونه خاک سبک دیگری که بتوان تهیه کرد فراهم کنید. بذر ها را با فاصله مناسب از یکدیگر کاشته و روی آن را لایه ای با ضخامت ۵ میلیمتر می پوشانیم و بوسیله اسپری آب بستر کشت را مرطوب می کنیم دمای محیط را در حدود ۱۸ تا ۲۰ درجه تنظیم می کنیم. برای حفظ رطوبت خاک می توان از پوشش نایلونی رنگ روشن کمک گرفت. تا زمان جوانه زنی که در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد رطوبت خاک را حفظ می کنیم. پس از جوانه زنی بذر ها پوشش پلاستیکی را حذف و سینی نشا را به مکانی با نور کافی و زیاد و ترجیحا تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌دهیم. پس از رفع خطر سرما زدگی می توان گل ها را به محیط بیرون منتقل کرد.