گیاه-برگ‌انجیری

گیاه برگ‌انجیری / شرکت دیوار سبز

گیاه برگ‌انجیری

برگ انجیری گلی مناسب برای منازل و نامناسب برای ادارا ت ودفاتر و شرکت ها  است.  چند گونه از فیلودندرون با برگهای پهن و بریدگی های عمیق در گلفروشی ها موجود است که همه آنها تحت نام برگ انجیری به فروش می‌رسند،  ولی در گیاه شناسی که اساس طبقه بندی روی گل و دستگاه زایشی است ممکن است دو گیاه ظاهرا مشابه دو نام مختلف را به خود اختصاص دهند،  در هر صورت آن گیاهان با هر نامی که عرضه شوند در این نیازها مشترکند.  هوای گرم و مرطوب ایده‌آل آنهاست،  تغییرات درجه حرارت را به راحتی می‌پذیرند، ریشه‌های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه‌گاه خزه‌دار دارند،  برای افراد مبتدی گیاهانی مناسب هستند.

 

نیازها:

نور :نزدیک پنجره با نور غیرمستقیم نیم سایه، نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است، مواظب اشعه مستقیم افتاب باشید. نور کم باعث کم شدن بریدگیهای برگ شده و از زیبایی آن می کاهد.

دما :اگرچه تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد مقاومت دارد ولی کمتر از ۱۳ درجه را دوست ندارد، در تابستان تا حدود ۳۰ درجه مقاومت می‌کند ولی در درجات بالاتر باید غبارپاشی مداوم نمود.

آبیاری :آبیاری زیاده از اندازه برای این گیاه مضر و سطح خاک در فاصله دو آبیاری باید خشک شود، همیشه قبل از آبیاری رطوبت سطح خاک را بازدید کنید.

رطوبت: در تابستان هفته‌ای دو تا سه بار و در زمستان هر هفته یکبار نیاز به غبارپاشی دارد، از آب ولرم و سبک فاقد املاح جهت غبارپاشی استفاده کنید. بهترین رطوبت ساخت جزیره در زیر گلدان است.

تغذیه:  تغذیه بیش از اندازه باعث تجمع املاح در خاک می‌شود. در هر ماه یکبار تغذیه کنید.

خاک مناسب :خاک سبک و آماده کاشت یا کمپوست بهترین و مناسب‌ترین محیط برای رشد ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان: هر ساله در فصل بهار بیرون زدن ریشه از زیر گلدان و  با شروع فصل رشد احتیاج به تعویض گلدان دارد. در سالهای بعد با سنگین شدن گلدان تعویض خاک سطح گلدان با خاک نو و غنی پیشنهاد میگردد.

تمیز نمودن برگها: برگها را با احتیاط با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید، از مواد براق کننده شیمیایی حداکثر هر ماه یکبار استفاده کنید.

تکثیر :گرفتن قلمه در بهار، هر قلمه سه گره داشته باشد و در دمای ۲۳ درجه ریشه دار گردد.

عوارض و درمان:

رشد گیاه متوقف شده است:  نور کافی نیست، گلدان را به محل پرنورتری منتقل نمایید.

لکه‌های قهوه ای در وسط یا حاشیه ی برگها نمایان شده اند: در آفتاب غبارپاشی کرده‌اید، عبور نور از قطرات آب به جای مانده روی برگها مانند عبور از شیشه است که به برگها صدمه می‌زند، در سایه غبارپاشی کنید، برگهای صدمه دیده را با کارد تیز تا انتها قطع کنید.

بعضی از برگها شکاف طبیعی هم ندارند: گیاه از گونه ی دیگری است و عدم شکاف عمیق در برگها کاملا طبیعی است.

زخم‌های سفید پنبه ای شکل روی برگها دیده میشوند: عامل ان حشره افت است، با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار گیاه را سم پاشی کنید تا علائم بر طرف گردند.

برگهای زیرین زرد رنگ و سپس قهوه ای می‌شوند که شدت آن در زمستان بیشتر است: آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری کاملا خشک شود سپس آبیاری را با مقدار کمتری انجام دهید، هر دو هفته یکبار آبیاری کافی است، زهکش را بازدید کنید.

برگها بدشکل و شکافدار می‌شوند: گیاه را از محل پر تردد خارج کنید، صدمات فیزیکی عامل آن است.

برگها خشک و چروک دار هستند: گیاه تشنه و هوا خشک است، فورا آبیاری نمایید.

لکه‌های سیاه و زخم مانند روی برگها است: هوا سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ پریده اند: احتیاج به تغذیه ی مصنوعی دارد. گیاه از کمبود عناصر در خاک رنج می‌برد، هر سه هفته یکبار طبق دستور با کودهای مخصوص گیاه را تغذیه کنید.

برگها رنگ پریده و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است: عامل آن کنه ریز قرمز است. گیاه را با سم کنه‌کش طبق دستور هر ۲ هفته یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. غبارپاشی بهصوص  زیر سطح برگها در کاهاش آفت موثر است.

نوک برکها قهوه‌ای رنگ می‌شود: گیاه تشنه است، فورا ابیاری کنید، همیشه خاک گلدان را بازدید کنید. بخصوص در تابستان که نیاز به ‌ب بیشتر دارد.

ریشه های هوایی گیاه را هرگز قطع نکنید، بلکه با نصب قیم خزه دار  ‌نها را وادار به فرورفتن در خزه مرطوب نمایید.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *