21
دی

گیاه برگ بیدی یا زبرینا / شرکت دیوار سبز

گیاهی با برگ بیضی نوک تیز و رگه‌های موازی سفید است. گونه‌های مختلفی دارد اما انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می‌شوند. گونه مذکور بومی آمریکای جنوبی است و برگ‌های زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگ‌ها تخم‌مرغی شکل، پهن و بدون دم‌برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا کرم می‌باشند.

 

شرایط نگهداری

برای مراقبت از آن باید بدانید که هر ۴ تا ۷ روز یک‌بار به آبیاری نیاز دارد. نور کم و غبارپاشی ۲ هفته یک‌بار از دیگر نکاتی است که در نگهداری از آن باید مراعات کنید. برگ بیدی به سایه تا نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. هوای سرد باعث نرم شدن و از بین رفتن برگ‌هایش می‌شود.

 کود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یک‌بار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگ‌ها کم رنگ می‌شود. خاک آن مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاک مناسب برگ بیدی است.

این گیاه به سرعت در آب و یا خاک ریشه می‌دهد. از اواسط بهار تا اواخر تابستان که گیاه مادری تجدید رشد کرده و شاخه‌های آن باید سرزنی و جوان شوند، می‌توانید شاخه‌های هرس شده را به طول ۵/۷ سانتیمتر جدا کرده و هر ۵ قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید.

خاک را نسبتا مرطوب کنید و گلدان را در دمای ۱۸ درجه سانتیگراد و نور کافی نگه دارید. پس از ۲ تا ۳ هفته ریشه‌دهی انجام می‌شود و شما می‌توانید مقدار آبیاری را بیشتر کرده و با کود مایع آنها را تغذیه کنید. در شرایط مشابه، قلمه در آب نیز ریشه خوهند داد.

 

بیماری‌های برگ بیدی و درمان:

اگر زمانی که از برگ بیدی نگهداری می‌کنید، مشاهده کردید برگ‌های آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می‌دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ‌زدگی گیاه شده است.

برگ‌های این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن می‌شوند. تغذیه را متوقف کنید، رنگ ابلق برگ‌ها، برمی‌گردد.

 

لکه‌های سوخته قهوه‌ای روی برگ‌ها در اثر مواد براق کننده شیمیایی حادث می‌شود. اگر نوک برگ‌ها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط کرد حتما هوای محیط آن گرم و خشک بوده است. گلدان را به محل خنک‌تری ببرید و غبارپاشی را فراموش نکنید. قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب، می‌پوسد.

 

در صورتی که برگ‌ها بد شکل و چسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یکبار با یک حشره کش نفوذی سمپاشی صورت گیرد. در یک محیط خشک برگ‌های ترادسکانتیا قهوه‌ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگ‌ها رنگ پریده و دارای لکه‌های قهوه ای نشود.

یکی از گیاهانی که می‌شود در آب نگهداری کرد برگ بیدی است! اتفاقا سریع هم ریشه‌دار می‌شود و برگ اضافه می‌کند و از لبه شیشه آویزان می‌شود.
بعد از یک مدت که گیاهان در آب نگهداری می‌شوند برای اینکه بتوانند رشد خوبی داشته باشند و از بین نروند به مواد غذایی موجود در خاک احتیاج دارند، مانند ازت و فسفر و پتاسم و … که می‌توانید از فروشگاه‌های فروش بذر و سموم و کود کشاورزی تهیه کنید و به آب اضافه کنید.

برگ بیدی از گیاهان بسیار زیبایی است که راحت می‌توانید از آن قلمه بگیرید. ساقه‌های ۱۰ سانتی از برگ بیدی را داخل آب بگذارید بعد از ۱۰ روز ریشه داد داخل خاک بزنید.