تراریوم
20
مهر

تراریوم (terrarium) / شرکت دیوار سبز

تراریوم، گلخانه‌ای در ابعاد کوچک است که برای نگهداری گیاهان از آن استفاده می‎کنند.

یک باغ کوچک و مینیاتوری در محفظه‎ای شفاف و بی‎رنگ، معمولاً از جنس شیشه طراحی می‎شود.

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با تراریوم، موارد استفاده و روش تهیه آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. تا انتها با ما همراه باشید….

در ادامه خواهیم خواند :

تراریوم محیطی است که بر اساس مناطق خشک و وحشی کره زمین شبیه سازی شده است، درواقع تراریوم محفظه شفاف سربسته‌ای از جنس شیشه‌ یا پلاستیک است که می‌توان مجموعه‌ خاصی از گیاهان ریزنقش سازگار با هم را در داخل آن پرورش داد. علاوه بر آن نوع بزرگتری از تراریومها وجود دارند که در آن مجموعه گیاهانی مانند کراسوله ها، برومیده ها و بنفشه آفریقایی و حیواناتی مانند خزندگان، حشرات و پرنده های کوچک می توان نگهداری می شود.
دو نوع تراریوم وجود دارد: بسته و باز. تراریوم‌های بسته درپوش‌دارند، اما دهانه تراریوم‌های باز هیچ درپوشی ندارد.

 

تراریوم اکوسیستمی خودکفا است، به گونه ای که گیاه و خاکِ داخل تراریوم بخار آب تولید می‌کنند. این بخار روی جدار داخلی محفظه می‌نشیند و دوباره به‌درون خاک چکه می‌کند و جذب ریشه گیاه می‌شود. تکرار این چرخه باعث تغذیه خودبه‌خودی گیاه و خاک می‌شود. شفافیت محفظه تراریوم برای این است که نور خورشید فرایند فتوسنتز در گیاه را تحریک کند تا دی‌اکسید کربن به اکسیژن تبدیل ‌شود. به‌همین دلیل است که تراریوم‌ها نیاز به رسیدگی چندانی ندارند و می‌توانند تا چند سال هم عمر کنند.
در تراریوم های در بسته سیستم آبیاری چرخشی وجود دارد به نحوی که آب تبخیر شده از سطح خاک و گیاهان به سطوحی که تراریوم را در بر گرفته اند برخورد کرده و مجدد به صورت قطرات آب به خاک بر می گردد که این سیکل باعث کاهش دور آبیاری می شود.
در مورد نوع گیاهان مناسب تراریوم باید گفت که به‌طور کلی گیاهان برگساره‌ای و آنهایی که رشد کندی دارند برای تراریوم مناسب‌ترند.
سرخس‌ها، گیاهان گوشت‌خوار، گیاهان کوزه‌ای، شبنم خورشید، نخل‌های کوتوله، گیاهان هوازی، پپرومیا یا همان قاشقی و بونسای از جمله گیاهان مناسب برای تراریوم هستند.

گیاهان مناسب تراریوم

بیشتر بخوانیم : محوطه سازی

گیاهان مناسب تراریوم

مسلماً هر گیاهی برای نگهداری در فضای تراریوم مناسب نیست. بی شک برای داشتن تراریوم سالم باید از گیاهان خاصی استفاده کرد. انواع سرخس مثل پرسیاوشان، لانه پرنده‌ای و دکمه‌ای؛ گیاهان گوشت‌خوار مثل ونوس مگس‌خوار، گیاهان کوزه‌ای و گیاهان گونۀ دروزا( شبنم خورشید)؛ نخل‌های کوتوله؛ گیاهان هوازی مانند تیلاندزیا، ساکولنت‌ها مانند کاکتوس، هاورتیا، اِچوریا و کراسولا؛ پپرومیا یا همان قاشقی؛ بونسای. برای کاشت در تراریوم مناسب هستند.

البته حتماً دقت کنید که هنگام انتخاب گیاه از فروشنده در مورد خاک مناسب سئوال کنید. نکتۀ مهم دیگر برای انتخاب گیاهان باغ‌های شیشه‌ای، این است که گیاهانی را انتخاب کنید که رشد کم داشته باشند، اگر گیاهی که انتخاب کرده‌اید به میزان رطوبت حساس است از تراریوم باز استفاده کنید. باید از گیاهانی استفاده کنید که شاخ و برگ کمتری داشته باشند واگر قد گیاه شما بلند می‌شود، شما هم از فضایی استفاده کنید که بلند‌تر باشد.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

یک گیاه چقدر می تواند در تراریوم زندگی کند؟در تئوری، یک تراریوم بسته کاملا متعادل – تحت شرایط مناسب – باید به طور نامحدود به رشد خود ادامه دهد. طولانی ترین تراریوم شناخته شده به مدت ۵۳ سال به تنهایی دوام آورد. آنها حتی ممکن است از ما پیشی بگیرند!
هدف از تراریوم چیست؟تراریوم که به آن باغ شیشه‌ای، جعبه محافظ یا ویواریوم نیز می‌گویند، محفظه‌ای با کناره‌های شیشه‌ای، و گاهی اوقات یک رویه شیشه‌ای، که برای نگهداری گیاهان یا حیوانات خشکی‌زی یا نیمه‌زمینی در داخل خانه تعبیه شده است. هدف ممکن است تزئین، مشاهده علمی، یا تکثیر گیاهان یا حیوانات باشد.
چرا به آن تراریوم می گویند؟تراریوم یک باغ سرپوشیده و سرپوشیده است که معمولاً کوچک و از شیشه ساخته شده است تا بتوانید مجموعه گیاهان خود را ببینید. … واژه تراریوم برای اولین بار در اواخر دهه ۱۸۰۰ استفاده شد و از کلمه آکواریوم گرفته شد – جایگزین terre (به معنی “زمین”) به جای aqua (به معنی “آب”)

برای تهیه تراریوم در خانه باید ظرف شیشه‌ای، صابون، خاک، شن در دسترس داشته باشیم. برای شروع کار باید ظرف شیشه‌ای را باآب گرم و صابون شستشو دهید تا باکتری‌ها از بین بروند. باید از خاک چند لایه استفاده کنید که از پایین ظرف به بالا به این ترتیب قرار گرفته‌باشند: لایه اول شندرشت یا سنگ‌ریزه، لایه دوم لایۀ زغال و لایۀ خزه، در لایۀ سوم مخلوط خاکی و درآخر لایۀ شنی را بریزید. در انتها می‌توانید از سنگ‌ ریزه‌‌های تزئینی استفاده کنید. بعد از کاشت گیاهان مورد نظر، برای زیبایی بیشتر می‌توانید از خزه‌های تزئینی و تخته چوب‌های کوچک یا هر شی‌ء تزئینی مناسبی که شما دوست دارید، استفاده کنید.

باغ‌های شیشه‌ای شبیه آکواریومی هستند که درون آن‌ها به جای ماهی، گیاه وجود دارد. این باغ‌های شیشه‌ای، تنها مختص منزل و آپارتمان نیستند، تراریوم‌ها برای زیبا‌سازی محیط‌های کاری مانند اداره‌ها، شرکت‌ها مراکز صنعتی و اداری نیز استفاده می‌شوند و به دلیل تنوع در ابعاد آن‌ها در هر مکانی قابل استفاده هستند. بسیاری از طراحان داخلی، در فضاهایی که کمبود جا و نورِ محدود دارند، برای زیبایی محیط از این باغ‌های شیشه‌ای استفاده می‌کنند.

پنجره‌های رو به شمال که نور خورشید به صورت غیر مستقیم به گیاه می‌تابد، برای قرار دادن تراریوم‌ها بسیار مناسب هستند. تا بش نور مستقیم باعث بالا رفتن حرارت داخل تراریوم و سوختن گیاه می‌شود.

مزایای استفاده از تراریوم
مزایای استفاده از تراریوم

بیشتر بخوانیم : پلنت

مزایای استفاده از تراریوم

باغ‌های شیشه‌ای فضایی خاص و بی‌نظیر را به محیط زندگی شما می‌آورند. زحمت نگهداری از گل‌ها و گیاهان در تراریوم راحت‌تر از گلدان است. به همین جهت افراد بیشتری از تراریوم استقبال می‌کنند. فضای تراریوم را می‌توان در طرح‌ها و مدل‌های مختلف ایجاد کرد و افراد می‌توانند مطابق سلیقۀ خود، تراریوم مورد علاقه خود را داشته باشند.
استفاده از تراریوم به عنوان هدیه نیز ایدۀ بسیار خوبی است. به این فضا گلخانۀ مینیاتوری نیز گفته می‌شود که افراد می‌توانند، در خانه و با سلیقۀ خود آن را بسازند. البته باید توجه داشت که به خاطر محدود بودن فضا و قرار گرفتن چند نوع گیاه در کنارهم ، هر گیاهی نمی‌تواند برای آن مناسب باشد.

نمونه خدمات ارائه شده توسط شرکت فنی و مهندسی دیوا سبز

قیمت تراریوم‌ها

قیمت تمام شده برای هر تراریوم به عوامل زیادی بستگی دارد.  جنس شیشه یا پلاستیکی  که به عنوان  باغ شیشه‌ای استفاده می‌کنیم، اندازه  و طرح آن هم در قیمت تأثیر گذار است.  مسئله مهم دیگر قیمت گیاهی است که انتخاب کرده‌ایم. وقتی در قیمت تراریوم‌ها جستجو می‌کنیم با تنوع قیمتی بین ۸۰۰۰ تومان تا ۸۰۰۰۰۰ تومان مواجه می‌شویم . که بیشتر این قیمت را نوع گیاه انتخاب شده تعیین می‌کند.
علاوه بر گلفروشی‌ها شما می‌توانید تراریوم محبوب خود را آن‌لاین سفارش دهید و سایت‌های معتبر زیادی هستند که شما می‌توانید گیاه مورد علاقۀ خود را آن‌جا سفارش داده و خیلی زود تحویل بگیرید.
 

قیمت تراریوم

بیشتر بخوانیم : نور رشد گیاه

ترتیب لایه های تشکیل دهنده در ساخت تراریوم

اولین قدم در ساخت تراریوم، ترتیب لایه های تشکیل دهنده است که باید رعایت شود. به دلیل اینکه باید زمینی مشابه زمین باغ، برای رشد گیاه فراهم شود.
ترتیب لایه ها در آن، به شرح زیر می‎باشد که از پایین ترین لایه آغاز می‌شود:

• سنگ های ریز و درشت: شن، پایین ترین لایه است. لایه زهکشی نام دارد، زیرا در محفظه سوراخی برای زهکشی وجود ندارد.

• خزه: به منظور نگهداری رطوبت برای رشد گیاه، استفاده می شود که بر روی سنگ ها قرار می‎گیرد.

• زغال فعال: نقش تصفیه کننده داشته و از ایجاد بوی بد در محفظه جلوگیری می کند.

• خاک: مهم ترین لایه است که باعث رشد گیاه و نگهداری ریشه می‌شود. نوع خاک، با توجه به نوع گیاه تغییر می‎کند.

• لایه تزیینی: سنگ‎های رنگی، خزه و… را شامل می شود.

وسایل لازم برای ساخت تراریوم

ساخت یک تراریوم زیبا، چندان دشوار نیست. البته به ابزارها و لوازم ویژه‌ای نیاز دارید. در انتخاب لوازم باید نهایت دقت را لحاظ کنید.

به دلیل اینکه کیفیت لوازم بسیار مهم است. انتخاب محفظه ای مناسب برای ساخت یک باغچه کوچک و زیبا، اولین قدم است. سپس متناسب با محفظه، بقیه لوازم را تهیه می کنید:


• قاشق یا وسیله ای برای ریختن خاک

• آبپاش

• پنس و ابزار برای قرار دادن گیاه درون محفظه

• خاک های مناسب و مورد نیاز

• گیاهان مورد علاقه شما

تراریوم، گیاهان مخصوصی را در خود نگه می‎دارد. بنابراین باید گیاهانی را انتخاب کنید که رشد آرام و جثه ریزی داشته باشند. بونسای، سرخس، گیاهان گوشتی مانند ساکولنت ها و… گیاهان مناسبی هستند.

تراریوم در تهران

شرکت فنی مهندسی دیوار سبز (وی آی پی سابق) با استفاده از اصول مهندسی ساخت و دانش شناخت گیاهان برای کمک به ایجاد فضای سبز شهری و زنده کردن دوباره طبیعت در دل خانه ها فعالیت می کند. از جمله خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل مواردی همچون : فلاور باکس چوبی و فلزی، مبلمان چوبی فضای باز، بام سبز، آلاچیق چوبی و… می باشد.

برای دریافت مشاوره و یا ثبت سفارشات خود با شماره تلفن ۲۲۰۶۶۵۰۲ -۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا به صوزت حضوری به شرکت با نشانی سعادت آباد، خیابان سرو غربی – چهار راه قیصر امین پور(شهرداری ) – جنب گل فروشی گل باختر – پلاک هجده طبقه اول، زنگ سوم از پایین مراجعه فرمایید.

نکتۀ آخر

 وقتی راجع به تراریوم حرف می زنیم ، نباید تنها به گلدان‌شیشه‌ای فکر کنیم که از گلفروشی خریداری کرده و به دوستی هدیه می‌دهیم ویا در گوشه‌ای از خانۀ خود قرار‌می‌دهیم .

تراریوم‌ها روحی فراتر از یک خرید ساده دارند. برای اینکه ما می‌توانیم ساعت‌ها برای طراحی یک باغ‌ شیشه‌ای فکر کنیم، طراحی کنیم وخودمان آستین‌ها را برای ساختن باغ شیشه‌ای مورد علاقه‌مان بالا بزنیم. حتی آموزش وتهیۀ ابزار مناسب  ساخت تراریوم  و نگهداری از‌آن به افراد سالمند؛ برای سلامت روحی وجسمی آنان بسیار مفید است و می‌تواند ساعاتی طولانی از روز، آن‌ها را مشغول کند.

سوالات متداول تراریوم

تراریوم محیطی است که بر اساس مناطق خشک و وحشی کره زمین شبیه سازی شده است، درواقع تراریوم محفظه شفاف سربسته‌ای از جنس شیشه‌ یا پلاستیک است که می‌توان مجموعه‌ خاصی از گیاهان ریزنقش سازگار با هم را در داخل آن پرورش داد.

مسلماً هر گیاهی برای نگهداری در فضای تراریوم مناسب نیست. بی شک برای داشتن تراریوم سالم باید از گیاهان خاصی استفاده کرد. انواع سرخس مثل پرسیاوشان، لانه پرنده‌ای و دکمه‌ای؛ گیاهان گوشت‌خوار مثل ونوس مگس‌خوار، گیاهان کوزه‌ای و …….

قیمت تمام شده برای هر تراریوم به عوامل زیادی بستگی دارد.  جنس شیشه یا پلاستیکی  که به عنوان  باغ شیشه‌ای استفاده می‌کنیم، اندازه  و طرح آن هم در قیمت تأثیر گذار است.  مسئله مهم دیگر قیمت گیاهی است که انتخاب کرده‌ایم.