محوطه سازی

محوطهسازی

کاربرد گلها و گیاهان، درختچه ها و گلدان ها در ویلا یا مکان مورد نظرمان، منظره ای دلچسب ایجاد می‌کند که می‌توان ساعتها در آن وقت صرف کرد. جایی برای زدودن خستگیها و کسالتهای روزانه تا با روحیه‌ای مضاعف به کار و زندگی روزمره برگردیم. در محوطه‌سازی، با طرحهای مختلف، محیط را تغییر می‌دهیم و دلپذیرتر می‌کنیم. این محیط‌سازی فقط شامل کاشت گیاهان نیست، بلکه به دست گرفتن قلمی جادویی و نقشهای نو زدن به فضاست به طوری که ساختمان یا ویلا یا پشت بام زیبا و خوش‌نما شوند. آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، رواق، باربیکیو و … از بخشهای مهم محوطه‌سازی و این قلم جادویی هستند.

به عبارت علمی‌تر، محوطه‌سازی، نحوه به‌کارگیری و قرار دادن المانهای مورد نیاز در یک فضا است. استانداردها، ایمنی و طراحی تخصصی از موضوعات مهم در محوطه‌سازی هستند. محوطه‌سازی مسطح و آماده کردن محوطه ساختمانها و ایجاد فضای سبز است که حتی طراحی پیاده‌رو، خیابان‌سازی، شبکه‌های جمع‌آوری آب و فاضلاب و … را نیز در بر می‌گیرد. استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گلکاری، درختکاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخشهای مهم محوطه‌سازی به شمار می‌روند که نحوه انجام و چینش آن بستگی به نظر کارفرما دارد.

 

اجرای محوطه سازی

انتخاب خاک

با توجه به ایجاد بستر کاشت گیاهان در محوطه سازی، بررسی، جمع آوری، خاکبرداری و خاکریزی باید با مطالعه دقیق خاک موجود در سایت و همچنین استفاده از خاک مناسب صورت گیرد.

 

مصالح ساختمانی

شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه‌سازی، نیاز به داشتن تجربه، اطلاعات تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی و نیز حس زیبایی‌شناسی دارد. علاوه بر مصالحی که به‌صورت عمومی در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود بخشی از مصالح به‌طور خاص فقط در محوطه‌سازی کاربرد دارند.

ساخت المانها
المانهای متفاوتی در محوطه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بستگی به نظر کارفرما و مساحت محیط دارند.

آلاچیق در محوطه سازی
در محوطه سازی برای انواع مختلف آلاچیق بسته به کاربرد آن نامها و تعاریف جداگانه‌ای وجود دارد .

آبنما در محوطه سازی
مصالح مختلفی در ساخت آبنما به کار می‌رود. نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا، نور پردازی، ایزولاسیون و سهولت نگهداری از اهمیت بالایی در ساخت آبنما برخوردار است .

برکه در محوطه سازی
برکه به فضایی گفته می شود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد. برکه ها معمولا چند کاربرد دارند. در ایجاد آرامش موثرند، نقش مهمی در ذخیره‌سازی آب برای آبیاری فضای سبز ایفا می‌کنند و گیاهانی چون نیلوفر آبی، لویی و… هم در برکه‌ها زنده می‌مانند.

استخر در محوطه سازی
امرزوه استخرها به عنوان بخشی از محوطه‌سازی ویلاها تلقی می‌شوند و امکان ورزش مفرح شنا را در فضای خصوصی خانواده‌ها فراهم می‌آورند. ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب‌بندی و تصفیه و نگهداری، از تخصصی‌ترین عناصر در محوطه سازی است.

نهر در محوطه سازی
آبهای روان و رودها همیشه در کشور ما و البته همه ای جهان پرطرفدار بوده‌اند. شما هم می‌توانید یک رود کوچک در ویلای خود داشته باشید.

 

 

کف‌سازی در محوطه سازی
کف‌سازی جزیی از بخش سخت محوطه‌سازی(hard scape) است که فضا را بین المانهای مختلف تقسیم می‌کند، در ایجاد زیبایی، سازه فضایی، القای حسی خاص و … نقش مهمی دارد. در کف‌سازی باید از مصالح مناسب استفاده کرد تا  امنیت، زیبایی، استحکام و … حفظ شود.

 

نورپردازی درمحوطه سازی
نورپردازی کمک می‌کند که طراحی زیبای فضای سبز به چشم بیاید. درب ورودی، حیاط جلویی استخر، برکه‌ها، آبشارها، فواره‌ها‌، مجسمه‌ها، درختان و … نیاز به نور دارند تا در شب جلوه خاص خود را به نمایش بگذارند

 

تاسیسات برقی در محوطه سازی
استفاده از انرژی برق برای روشنایی عمومی، نورپردازی و راه‌اندازی تاسیسات مکانیکی از امور واجب در محوطه‌سازی است. استفاده از روشهای صحیح در انتقال و بهره‌برداری برق در محوطه‌سازی، نقش مهمی در ایمن‌سازی و کاهش هزینه‌های نگهداری فضای سبز دارد

تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی
تاسیسات مکانیکی نیز از دیگر واجبات محوطه‌سازی هستند، چراکه آبرسانی، تاسیسات آبیاری اتومات، استخر و آبنما، را در بر می‌گیرند.