[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1655290837439{margin-top: 30px !important;margin-right: 30px !important;margin-bottom: 30px !important;margin-left: 30px !important;border-top-width: 30px !important;border-right-width: 30px !important;border-bottom-width: 30px !important;border-left-width: 30px !important;padding-top: 30px !important;padding-right: 30px !important;padding-bottom: 30px !important;padding-left: 30px !important;background-color: #75ba75 !important;border-radius: 5px !important;}”]

محوطه سازی شاخه‌ای از معماری است که به طراحی و ساخت فضای سبز می‌پردازد. برخی محوطه سازی را، با معماری منظره می‌شناسند.

در این مقاله قصد داریم تا در اربطه با محوطه سازی، اصول ، مصالع و قواعد مربوط به آن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم . در ادامه با ما همراه باشید …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

محوطهسازی چیست

کاربرد گلها و گیاهان، درختچه ها و گلدان ها در ویلا یا مکان مورد نظرمان، منظره ای دلچسب ایجاد می‌کند که می‌توان ساعت ها در آن وقت صرف کرد. جایی برای زدودن خستگی ها و کسالت های روزانه تا با روحیه‌ای مضاعف به کار و زندگی روزمره برگردیم.

در محوطه‌ سازی، با طرح های مختلف، محیط را تغییر می‌دهیم و دلپذیرتر می‌کنیم. این محیط‌سازی فقط شامل کاشت گیاهان نیست، بلکه به دست گرفتن قلمی جادویی و نقش های نو زدن به فضاست به طوری که ساختمان یا ویلا یا پشت بام زیبا و خوش‌نما شوند. آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، رواق، باربیکیو و … از بخش های مهم محوطه‌سازی و این قلم جادویی هستند.

به عبارت علمی‌تر، محوطه‌سازی، نحوه به‌کارگیری و قرار دادن المان های مورد نیاز در یک فضا است. استانداردها، ایمنی و طراحی تخصصی از موضوعات مهم در محوطه‌سازی هستند.

محوطه‌سازی مسطح و آماده کردن محوطه ساختمان ها و ایجاد فضای سبز است که حتی طراحی پیاده‌رو، خیابان‌سازی، شبکه‌های جمع‌آوری آب و فاضلاب و … را نیز در بر می‌گیرد. استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گلکاری، درختکاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخش های مهم محوطه‌سازی به شمار می‌روند که نحوه انجام و چینش آن بستگی به نظر کارفرما دارد.

 


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13831″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اهمیت محوطه سازی

محوطه سازی نقش مهمی در برقراری ارتباط انسان و طبیعت (البته به سبکی مدرن) ایفا کرده است. این ارتباط متفاوت زمانی احساس می شود که انسان به دامان طبیعت می‌رود.

هنگامی که طبیعت را در قالب چشم انداز طراحی و اجرا می کنند در واقع طبیعت را با سبک و نگاه خود می سازند. چشم انداز، با تلفیق متریال های طبیعی و مصنوعی تکمیل می شود.به نحوی که با یک نگاه متوجه می شوید این چشم انداز ساخته دست بشر است.

البته محلی مناسب و ایده آل برای گذراندن اوقات فراغت است. فرقی نمی کند برای چه اموری از این مکان و چشم انداز استفاده می کنید. تفریح یک ساعته، گفتگوی صمیمانه، گذراندن کل روز با خانواده و… را شامل می شود.

تمام امور روزانه را پوشش می‌دهد، حتی برای مطالعه و قدم زدن.محوطه سازی باعث افزایش سرانه هر فرد از طبیعت در طول زندگی می شود. نکته دیگر این است که تأثیر مستقیم و بالقوه ای بر محیط زیست خواهد داشت.

به کاهش آلودگی کمک می‎کند، همچنین گرما و آلودگی صوتی را کاهش می دهد. فضاهایی زیبا، دلنشین و آرامش بخش در مکان های مختلف ساخته می شوند که زیبایی شان ماندگار است. البته در بلندمدت نه تنها از زیبایی آن ها کم نمی شود، بلکه بر زیبایی شان نیز افزوده خواهد شد.

اصول محوطه سازی

برخلاف تصور بعضی‌ها، محوطه سازی از اصول و قواعدی پیروی می‌کند که رعایت آنها موجب به‌وجود‌آمدن یک فضای چشم‌نواز، آرامش‌بخش و امن می‌شود. این کار شاخه‌ای از معماری و طراحی است که تحت‌عنوان معماری منظره نیز از آن یاد می‌کنند.

محوطه سازی تنها شامل ایجاد فضای سبز یا جدول‌سازی نیست؛ زیرا این کارها، بخش کوچکی از پروژه محوطه سازی است. در تعریفی کلی استفاده از عناصر و المان‌های مختلف در طراحی یک فضا و بوجود آمدن فضایی مناسب نیاز مالک یا افراد استفاده کننده، بخشی از پروژه محوطه سازی است.

از مهم‌ترین اصول محوطه سازی می‌توان به این نکات اشاره کرد: رعایت استانداردهای ایمنی و زیرسازی مناسب؛ مسطح و آماده کردن محوطه برای ایجاد محیطی سبز؛ اجرای عایق‌بندی استاندارد برای مکان‌هایی مانند حوضچه یا استخر؛ در نظر گرفتن شیوه‌های آب‌رسانی و دفع آب‌؛ ایجاد هماهنگی بین المان‌ها؛ رعایت نقطه تمرکز کانونی برای اجرای طرح‌های برجسته مانند برجسته کردن یک یا چند درخت، مجسمه، آب‌نما و…؛ رعایت نمودن شیب مناسب در کف‌سازی؛ رعایت اصل سادگی و پرهیز از اجرای طرح‌های متضاد و پیچید؛ استفاده اصولی از نورپردازی برای جلوه دادن به فضا در شب؛ دقت در استفاده از تمام فضای سازه و … .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نکات مهم محوطه سازی

محوطه سازی تلفیقی از رشته مهندسی معماری و شهرسازی است. البته در مباحث تخصصی نیز با کارشناس گیاه شناسی و… نیز همکاری می کنند. اجرای آن ساده نیست، مانند تمام پروژه های ساخت و ساز، بایدها و نبایدهایی برای آن تعریف شده است.

اولین قدم در اجرا، مشورت مهندس معمار با کارفرما، اطلاع از کلیه خواسته‌های کارفرما و سقف هزینه‌ها است. این موارد به طور کامل برای مهندس معمار شرح داده می‌شوند.

قدم دوم رسم پلان و نقشه به همراه ارائه جزئیات و اطلاعات است. نقشه توسط مهندس نقشه و عمران طراحی می‌شود. زمانی که پلان تهیه شد، به کارفرما تحویل داده می‌شود. اگر کارفرما تغییراتی را مدنظر دارد مهندس در پلان نهایی آن ها را اعمال می کند.

مرحله سوم بررسی خاک محل برای محوطه سازی است. آزمایش‌های لازم برای سنجش کیفیت خاک انجام می شود (اسیدی، شوری و…). در صورت نیاز خاکبرداری انجام می شود یا خاک را تقویت می‌کنند.

یک بخش مهم در محوطه سازی استفاده از گیاهان است. با مشورت یک گیاه شناس، گیاهان متناسب با اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب و کاشت می‌ شوند. نورپردازی یک اصل مهم در برجسته کردن زیبایی عناصر در چشم انداز مورد نظر است.

مصالح محوطه سازی

در محوطه سازی یک مکان، زیباسازی فضاهای عمودی و افقی مد نظر طراح است و شامل طراحی محیط های سبز، استخر، آلاچیق، دیوارها، آب‌نما، استخر، کف و تمامی فضاهای عمودی و افقی موجود در محوطه باز آن سازه می‌شود.

همه این فضاها مصالح و ابزارهای خود را نیاز دارند. بیشترین مصالح مورد نیاز در بخش کف‌سازی یک پروژه به‌کار می‌رود که براساس سلیقه شخصی مالک، بودجه درنظرگرفته شده، سهولت نگهداری و زیبایی و هماهنگ بودن با اقلیم آن مکان، کیفیت مصالح و… می‌توان از موارد در دسترس استفاده کرد.

از مرسوم‌ترین مصالح محوطه سازی کف می‌توان به این موارد اشاره کرد:

• سیمان:

علاوه بر مقرون به صرفه بودن از نظر قیمت، از مقاومت بالایی برخوردار است و در تمام سازه‌ها می‌توان از آن استفاده کرد؛

• آجر:

از نظر قیمت مناسب است و تعمیر و جایگزینی آن هزینه کمتری نسبت به دیگر مصالح دارد اما ممکن است رنگ تمام آجرها یکسان نباشد و مورد سلیقه بعضی از افراد نباشد. از آجر کمتر در کف‌سازی فضای ساختمانی استفاده می‌شود؛

• سنگ‌ فرش:

نصب و نگهداری سنگ فرش نیز مقرون به صرفه است و از مقاومت خوبی نیز برخوردار است، برای مکان‌هایی که امکان لغزنده بودن وجود دارد استفاده از سنگ فرش مناسب است؛

• سنگ مرمر:

از جمله مصالح لوکس در ساختمان سازی مرمرها هستند و بیشتر در نمای سازه و فضاهای اصلی درون ساختمان مثل سرویس بهداشتی و آشپزخانه به‌کار برده می‌شود؛

• سنگ گرانیت:

برای طراحی فضاهای داخلی و بیرونی بسیار مناسب است و طیف رنگ‌بندی آن، قیمتش را مشخص می‌کند. ظاهری زیبا دارد و از مقاومت بالایی برخوردار است.

• سرامیک:

یکی از معروف‌ترین مصالح کف‌سازی که از ترکیب خاک رس و آب ساخته می‌شود، سرامیک است. مقاومت بالا، ظاهر جذاب و درخشنده و ضد لک بودن و پاکسازی آسان از مزایای استفاده از سرامیک است؛

• موزائیک:

موزائیک از در دسترس‌ترین مصالح ساختمانی است و در فضاهای مختلف به‌کار برده می‌شود، اشکال متنوعی دارد و از مقاومت خوبی برخوردار است.

• چوب:

از مصالح پرکاربرد، جذاب و شیک در فضاهای ساختمانی چوب است. چوب در مناطقی که بیشتر در دسترس است، استفاده بیشتر و مقرون به صرفه‌تری دارد. ظاهر زیبا و نصب آسانی دارد اما در مقابل خراشیدگی و رطوبت مقاومت کمی دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”13824″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text]

طراحی محوطه سازی ویلا

یک ویلای بزرگ زمانی که با ایده های محوطه سازی خلاقانه همراه شود، بسیار با شکوه به نظر میرسد.

یک راه حل سریع، استفاده از درختچه ها و گل های رنگارنگ است که نمای فوقالعاده زیبایی ایجاد می کنند.

یک نکته در مورد محوطه سازی ویلا با گلها و درختچه های متنوع این است

که تا حد امکان می بایست، ورودی را باز نگه دارید تا نمایی کاملا آشکار از فضای داخلی، قابل مشاهده باشد.

استفاده از گیاهان با اشکال و اندازه های مختلف و همچنین تضاد در رنگ به وضوح نشان میدهد که این کار برنامه ریزی شده، بر اساس طراحی ویژهای انجام گرفته است.

بهتر است که ساختمان را با درختان بزرگتر قاب کنید، سپس فونداسیون را با یک پرچین تمیز بریده شده بپوشانید .

به این ترتیب یک قاب رویایی ایجاد می کنید و چشم همه بازدیدکنندگان را به ویلای خود، خیره خواهید کرد. چند درختچه با گل های رنگی روشن تضاد خوبی را با گیاهان همیشه سبز ارائه می دهند.

ایده خوبی است که اندازه درختان منظره را با اندازه ساختمان مطابقت دهید. به عنوان مثال، ساختمان چند طبقه نیاز به درختان بلندتری دارد تا یک ویلای کوچکتر با مساحت بسیار کمتر.
با این حال، پروژه محوطه سازی ویلا به همینجا ختم نمی شود. بسیاری از ساخت‌ و سازهای جدیدتر دارای فضای بسیار مدرن و قابل توجهی هستند که ارزش مِلک را به طور چشمگیری افزایش می دهند.

یکی از گزینه ها، ایجاد سنگ فرش یا ساخت آلاچیق های شیک و زیبا در محوطه ویلا است. اینجاست که طراحی محوطه سازی ویلا، جلوه خیره کنندهای ایجاد میکند.

ستون‌های حصار آجری، ستون‌های ورودی سفید و ستون‌های همیشه سبز از دیگر مواردی هستند که می توانند برای پروژه محوطه سازی ویلا مورد استفاده قرار گیرند.

مراحل محوطه سازی ویلا

برای اینکه یک محوطه فوق العاده زیبا و خیره کننده برای ویلای خود ایجاد کنید، بهتر است مراحل زیر را قدم به قدم طی کنید تا به نتایج رضایتبخش دست یابید.

قدم اول برای اجرای محوطه سازی ویلا: اولویت بندی

در نظر گرفتن طرح اصلی در محوطه ویلا، چشم انداز مفیدی از ادامه کار در اختیار شما قرار می دهد. وقتی طرح اصلی را در نظر می گیرید، اهداف اجرایی شما را منظم و متمرکز نگه میدارد، زیرا دقیقا می دانید که باید چه کاری انجام دهید.

در ادامه شما با پیمانکاران صحبت میکنید و آن ها برحسب ترجیحات شخصی شما، روند کار را اجرایی میکنند. به طور کلی، اولویت بندی یکی از نکات کلیدی نظم و انضباط است و به شما اجازه میدهد تا همزمان به یک منظره زیبا و خیره کننده دست پیدا کنید و هم اینکه در هزینه های خود، صرف جویی قابل توجهی داشته باشید.

قدم دوم برای اجرای محوطه سازی ویلا: ساخت و ساز

پس از تصمیم گیری در مورد اینکه دقیقا چه چیزی می خواهید، اکنون نوبت آن است که از پیمانکاران حرف های بخواهید روند عملیاتی ساختن محوطه سازی ویلا را بر عهده بگیرند.

بهتر است در این مورد بسیار با دقت عمل کنید زیرا ممکن است در صورت بروز اشتباهات در حین اجرا، امکان جبران وجود نداشته باشد.

تمامی مصالح مورد نیاز در این مرحله تهیه می شوند و پروژه شما به مرحله اجرا در میآید. سنگفرش‌ها، دیوارهای حائل و سایر عناصر سخت‌نما اکنون، نمود ظاهری پیدا می کنند.

قدم سوم برای اجرای محوطه سازی ویلا: نورپردازی را اضافه کنید

چراغ های محوطه سازی ویلا معمولا ارزان قیمت هستند. این بدان معناست که شما به سادگی می توانید چراغ های رنگی مورد علاقه خود را انتخاب کنید، آن ها را در امتداد مسیر پیاده روی خود یا در زمین نصیب کنید و به آن ها اجازه دهید تا حیاط جلوی ویلا شما را در شب روشن کنند. همچنین می‌توانید از امکانات دیگر همچون فانوس‌ها و نورپردازی‌هایی کم نیز استفاده کنید.

قدم چهارم برای اجرای محوطه سازی ویلا: ایجاد پوشش گیاهی

اگر فضای شما از قبل درخت دارد، اضافه کردن گیاهان و گلهای رنگارنگ دیگر به آنها، جلوه بسیار متفاوتی را ایجاد میکند.

کاشت چمن طبیعی، رنگ و بوی تازهای به محیط شما میدهد و یک راهکار ایدهال برای داشتن محیط دلچسب است.

بهتر از پوشش گیاهی متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه استفاده کنید. به این ترتیب گیاهان و درختان کاشته شده، عمر طولانیتری خواهند داشت و فضای سبز محیط شما برای مدت زمان بیشتری ماندگار خواهد بود.

مهم ترین نکات محوطه سازی ویلا

صاحبان ویلاهای در هنگام اجرای عملیات مرتبط با محوطه سازی ویلا بهتر است به این نکته توجه داشته باشند که، چشم انداز شما باید اولویت اولیه باشد.

چه صاحب یک ویلای قدیمی باشید و چه جدید، محوطه سازی بخش مهمی از فرآیند ارزش گذاری به ملک شما خواهد بود.

محوطه سازی به خوبی انجام شده میتواند به سرعت ارزش ملک شما را افزایش دهد و چه بسا همسایگان شما را نیز تشویق کند تا به اجرای محوطه سازی ویلای خود بپردازند.

اگر می خواهید یک طراحی منحصر به فرد داشته باشید، بهتر است از افرادی که در این زمینه سررشته دارند، کمک بگیرید. آنها مدت زمان زیادی است که در حوزه پروژه های محوطه سازی ویلا و باغ کار می کنند و پیچ و خم این فرآیند را بهتر از شما می دانند.

آنچه که در اینجا بسیار مهم و اساسی به نظر میرسد این است که اگر قصد دارید چند نفر را استخدام کنید، باید یک برنامه اساسی برای نحوه استفاده از منظره و ظاهر آن داشته باشند.

اینکه استخر، پاسیو، آلاچیق، حصار، فواره یا دیگر محوطه‌های سخت یا آب‌نما در طرح شما دقیقا در کجا قرار بگیرند، بسیار نکات مهمی هستند که الزاما باید دارای نقشه از پیش تعیین شده باشند.

چه ترکیب رنگی برای شما جذاب است؟ تا چه اندازه میخواهید به فضای ویلای خود دسترسی داشته باشید؛ چقدر هزینه در نظر گرفتهاید؟ پاسخ به این سوالات به شما کمک میکند تا پارامترهای مهم در اجرای محوطه سازی ویلا را بشناسید و به نتایج بهتری دست پیدا کنید. نیازها و ترجیحات شما باید محرک فرآیند طراحی باشد بدون توجه به اینکه چه کسی نقشه را ترسیم می کند.

هزینه محوطه سازی ویلا

هزینه محوطه سازی ویلا یک معیار کلیدی برای شروع عملیات اجرایی محسوب می شود.

ممکن است چنین به نظر برسد که هزینه های ساخت و ساز محوطه ویلا ممکن است بسیار سنگین و قابل توجه باشد اما در واقع چنین نیست.

هزینه محوطه سازی ویلا بسته به ترجیحات شخصی شما برآورد می شود.

به این معنی که طرح های مهندسی شده و کاملا دقیق برای ساخت استخر، آلاچیق، سنگ فرش و غیره میتواند هزینه بردار باشد اما چنانچه شما به طرحهای سبکتر بسنده کنید، به احتمال زیاد، به سرمایه گذاری چندان زیادی، نیاز نخواهد بود. 

در همان ابتدای کار، باید مشخص کنید که چقدر می خواهید هزینه کنید و قرار است چه مصالحی را خریداری نمایید. برای چه چیزی هزینه می شود و چقدر هزینه محوطه سازی می شود.

محوطه سازی ویلا با کمترین هزینه

اگرچه کار محوطه سازی ویلا ممکن است به هر حال، هزینه بردار باشد اما در صورتی که شما از یک مجموعه معتبر درخواست همکاری داشته باشید، امکان اجرای محوطه سازی ویلا با کمترین هزینه وجود خواهد داشت.

پیروی از برنامه‌ریزی، اجرا و پیگیری خوب، توسط عوامل و کارشناسان مجموعه دیوار سبز، تضمین می‌کند که بهای منصفانه‌ای را برای ایجاد منظره‌ای که می خواهید، می پردازید.

در بسیاری از موارد، ایده‌های محوطه ‌سازی کارشناسان ما علاوه بر مدرن بودن، بسیار مقرون به صرفه نیز خواهد بود.

محوطه سازی ویلا در تهران

شرکت فنی مهندسی دیوار سبز (وی آی پی سابق) با استفاده از اصول مهندسی ساخت و دانش شناخت گیاهان برای کمک به ایجاد فضای سبز شهری و زنده کردن دوباره طبیعت در دل خانه ها فعالیت می کند.

از جمله خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل مواردی همچون : فلاور باکس چوبی و فلزی، تراریوم، مبلمان چوبی فضای باز، بام سبز، آلاچیق چوبی و… می باشد.

برای دریافت مشاوره و یا ثبت سفارشات خود با شماره تلفن ۲۲۰۶۶۵۰۲ -۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا به صوزت حضوری به شرکت با نشانی سعادت آباد، خیابان سرو غربی – چهار راه قیصر امین پور(شهرداری ) – جنب گل فروشی گل باختر – پلاک هجده طبقه اول، زنگ سوم از پایین مراجعه فرمایید.

محوطه سازی حیاط

بسیاری از افراد برای ایجاد فضایی سبز و دلنشین در محیط زندگی خود، تصمیم به محوطه سازی حیاط خانه (حیات سازی) می‌گیرند. مهم نیست این حیاط بزرگ باشد یا کوچک یا خانه قدمی باشد یا مدرن؛ می‌توان با بهره‌گیری از عناصر ساده‌ای مانند گلدان‌های رنگارنگ، باغچه‌های کوچک و متوسط، کاشت درخت میوه، کاشت گیاهان رونده و ایجاد محوطه سبز عمودی، اختصاص دادن مکانی به آلاچیق یا سایبان، فضایی دلنشین ایجاد کرد.

بهترین کار برای شروع این امر، درنظر گرفتن تمام فضای موجود و در دسترس است؛ پس از آن مدنظر قراردادن ویژگی‌های محلی و اقلیمی خانه از جمله جهت تابش آفتاب، کم باران یا پر‌باران بودن منطقه، شناخت گیاهان بومی آنجا و مواردی از این دست را باید در نظر داشت.

نکته‌ دیگری که در محوطه سازی حیاط می‌توان درنظر داشت این است که حیاط، مربوط به یک خانه قدیمی است یا فضایی از یک ساختمان جدید با ساکنان غریبه.

در محوطه سازی حیاط یک ساختمان شخصی، درست طراح برای اجرای طرح بازتر است اما در آپارتمان‌های امروزی به شرط بودن فضای کافی می‌توان محوطه سازی را طوری اجرا کرد که حریم خصوصی یک یا دو خانواده در استفاده هم‌زمان از آن مکان حفظ شود.

همچنین می‌توان با استفاده از نورپردازی و بازی با نور، فضاهای سایه روشن جذابی بوجود آورد. با درنظر گرفتن این موارد می‌توان به طراحی باغچه، حوضچه، دیوار سبز و … پرداخت.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

 

محوطه سازی شامل چه مواردی می شود؟ این موارد می تواند شامل پیوند یا هرس بوته ها، سمپاشی برای علف   های هرز، قطع شاخه های درختان، مدیریت بسترهای گل، نصب   مسیرهای پیاده روی و نورپردازی و آماده سازی چمن ها در پاییز و بهار   توسط کاهگل، تهویه و استفاده از بذر و کود باشد.
انواع مختلف محوطه سازی چیست؟

 انواع ویژگی های محوطه سازی :

 بسترهای کاشت (مانند حاشیه گل)

 چمنزارها

 درختچه ها

 درختان گلدار

 کاشت های پی

 مسیرهای رانندگی

 پیاده روها

 نرده ها

تفاوت بین منظره ساز و باغبان چیست؟ محوطه سازی و باغبانی هر دو شامل طراحی، برنامه ریزی و نگهداری   هستند، اما باغبانی معمولاً فقط گیاهان یک فضا را شامل می شود.   چشم انداز، منطقه ای است که گیاهان را در بر می گیرد.

 

محوطه سازی ویلا

در محوطه سازی ویلا همانند محوطه سازی حیاط باید به مواردی چون شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی؛ میزان بودجه اختصاص داده شده به پروژه؛ سفارش و سلیقه مشتری؛ المان‌های منطقه‌ای (مانند وجود پوشش گیاهی خاص یا کوهستانی یا کویری بودن منطقه)؛ جهت تابش نور خورشید؛ شمالی یا جنوبی بودن ملک و مواردی از این دست توجه داشت.

نکته‌ای که محوطه سازی ویلا را با محوطه سازی حیاط خانه متفاوت می‌کند، نوع کاربری آن است. ویلا معمولاً مکانی است که اشخاص به همراه دوستان و مهمانان خود، برای استراحت و زمان فراغت به آن رجوع می‌کنند و قصدشان بیشتر ارتباط گرفتن با طبیعت، زدودن خستگی کار و زندگی روزمره و تمدد اعصاب است.

در نتیجه در محوطه سازی ویلا به عناصر تفریحی مانند استخر، جکوزی، تاب و وسایل بازی، چمن‌کاری و… توجه بیشتری می‌شود. همین‌طور اختصاص فضایی راحت برای نشستن، دورهمی و حتی پخت‌وپز غذا در فضای باز از جمله آیتم‌های مورد نیاز و مورد توجه در محوطه ویلا است.

اولین موردی که در یک ویلا به چشم می‌آید، ورودی و راه‌های طراحی شده در آن است. به‌طور معمول ورودی فضایی برای خوش‌آمدگویی است، پس از آن مسیر یا مسیرهای ورودی، پیش روی مهمانان قرار می‌گیرد.

بهتر است این مسیرهارا با پیچ‌وخم‌های زیبا، نورپردازی حرفه‌ای، گل‌کاری و درخت کاری و استفاده از مصالح مناسب و با کیفیت، لذت یک پیاده‌روی خوب را به مهمانان هدیه دهیم.

برای قسمت محوطه سبز ویلا می‌توان از گیاهانی که با آب‌ و هوای منطقه سازگاری دارند استفاده کرد حتی می‌توان از درختان بار ده مخصوص هر منطقه برای پرکردن فضاهای سبز مثل سیب و پرتقال و… بهره برد.

حسن استفاده از درختان میوه، داشتن منظره شکوفه دهی در فصل بهار و نیز استفاده از محصول آن است. همچنین با کاشت درختان بلند و همیشه سبز، به‌جای دیوار، می‌توان فضای یک قسمت را از قسمت دیگر جدا کرد.

از دیگر المان‌های مورد استفاده در محوطه سازی ویلا، مجسمه‌ها و آب‌نماها است. طبق سلیقه مالک یا مالکان ویلا، می‌توان از طرح‌های سنتی و ایرانی یا مدرن و اروپایی در اجرا و نصب مجسمه و آب‌نما استفاده کرد. از جمله مزیت‌های این‌کار علاوه بر داشتن زیبایی بصری، تلطیف فضا و ایجاد حس نشاط و شادابی است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”12929″ img_size=”full” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

محوطه سازی در تهران

شرکت فنی مهندسی دیوار سبز (وی آی پی سابق) با استفاده از اصول مهندسی ساخت و دانش شناخت گیاهان برای کمک به ایجاد محوطه سبز شهری و زنده کردن دوباره طبیعت در دل خانه ها فعالیت می کند.

از جمله خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل مواردی همچون : فلاور باکس چوبی و فلزی، مبلمان چوبی فضای باز، بام سبز، آلاچیق چوبی و… می باشد.

برای دریافت مشاوره و یا ثبت سفارشات خود با شماره تلفن ۲۲۰۶۶۵۰۲ -۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا به صورت حضوری به شرکت با نشانی سعادت آباد، خیابان سرو غربی – چهار راه قیصر امین پور(شهرداری ) – جنب گل فروشی گل باختر – پلاک هجده طبقه اول، زنگ سوم از پایین مراجعه فرمایید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1680594097068{margin-top: 5px !important;margin-right: 5px !important;margin-bottom: 5px !important;margin-left: 5px !important;background-color: #b8d6a4 !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_text]

نکته پایانی

با استفاده از اصول مهندسی و طراحی و تلفیق آن با دانش شناخت گیاهان، می‌توان در تمام محیط‌ها، فضایی سبز و دلنشین در اختیار داشت.
شرکت فنی و مهندسی دیوار سبز با سال‌ها تجربه و بهره‌گیری از طراحان برجسته و خلاق، مجری طرح‌های محوطه سازی، دیوار سبز، تراس سبز، بام سبز است. هم‌چنین با ابتکار مهندسان با تجربه و جوان به ساخت تجهیزات محوطه سازی پرداخته و در بخش دیگری از کار از انواع تجهیزات و فلاورباکس‌های ساخت کشور ایتالیا بهره می‌گیرد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”سوالات متداول محوطه سازی” color=”green” border_width=”10″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column css=”.vc_custom_1680593964851{margin-top: 5px !important;margin-right: 5px !important;margin-bottom: 5px !important;margin-left: 5px !important;background-color: #a0d67a !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_toggle title=”اصول محوطه سازی چیست ؟”]از مهم‌ترین اصول محوطه سازی می‌توان به این نکات اشاره کرد: رعایت استانداردهای ایمنی و زیرسازی مناسب؛ مسطح و آماده کردن محوطه برای ایجاد فضای سبز؛ اجرای عایق‌بندی استاندارد برای مکان‌هایی مانند حوضچه یا استخر؛ در نظر گرفتن شیوه‌های آب‌رسانی و دفع آب‌؛ ایجاد هماهنگی بین المان‌ها…[/vc_toggle][vc_toggle title=”محوطه سازی حیاط به چه صورت است ؟”]در محوطه سازی حیاط یک ساختمان شخصی، درست طراح برای اجرای طرح بازتر است اما در آپارتمان‌های امروزی به شرط بودن فضای کافی_ می‌توان محوطه سازی را طوری اجرا کرد که حریم خصوصی یک یا دو خانواده در استفاده هم‌زمان از آن مکان حفظ شود. همچنین می‌توان با استفاده از نورپردازی و بازی با نور، فضاهای سایه روشن جذابی بوجود آورد. با درنظر گرفتن این موارد می‌توان به طراحی باغچه، حوضچه، دیوار سبز و … پرداخت.[/vc_toggle][vc_toggle title=”محوطه سازی ویلا چگونه است ؟”]در محوطه سازی ویلا همانند محوطه سازی حیاط باید به مواردی چون شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی؛ میزان بودجه اختصاص داده شده به پروژه؛ سفارش و سلیقه مشتری؛ المان‌های منطقه‌ای (مانند وجود پوشش گیاهی خاص یا کوهستانی یا کویری بودن منطقه)؛ جهت تابش نور خورشید؛ شمالی یا جنوبی بودن ملک و مواردی از این دست توجه داشت.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row]