پلنت

پلنت

پلنت درواقع به آکواریوم گیاهی گفته می‌شود و آکواریوم گیاهی یا پلنت همان‌طور که از نامش پیداست آکواریومی است که محل زندگی گیاهان آبزی و ماهی‌هاست.در این مقاله برآنیم اطلاعاتی هر چند کامل تر در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم ؛ با ما همراه باشید .

پلنت چیست ؟

پلنت درواقع به اکواریوم گیاهی گفته می‌شود و آکواریوم گیاهی یا پلنت همان‌طور که از نامش پیداست آکواریومی است که محل زندگی گیاهان آبزی و ماهی‌هاست. از آکواریوم گیاهی گفتیم پس باید نوعی پوشش گیاهی در این نوع آکواریوم‌ها انتخاب شود که بتواند داخل محیط آب رشد و نمو کند. 

پلنت چیست؟

بیشتر بخوانیم : فلاورباکس چوبی

حال بحثی که در این‌جا مطرح می‌شود این است که آکواریوم پلنت چه مزایایی دارد و تفاوت آن با آکواریوم‌های معمولی و غیرپلنت چیست؟

خب اولین نکته مهم این است که در آکواریوم‌های پلنت از گیاهان طبیعی استفاده می‌شود درحالی‌که در آکواریوم‌های معمولی این‌طور نیست و همین نکته ارزشمندی و تفاوت آکواریوم‌های گیاهی و معمولی را آشکار می‌کند.

آکواریوم‌های معمولی بعد از مدتی فضا و طراحی داخلشان، یکنواخت و تکراری می‌شود ولی در آکواریوم‎های گیاهی دست ما باز است و می‎توانیم هرازگاهی تزیینات و طراحی داخلی آکواریوم‎ها را عوض کنیم و هیجان دوباره‌ای به فضای آن‎ها بدهیم.
گیاهان طبیعی با تولید اکسیژن، آب آکواریوم را فیلتر می‌کنند و ماهی‌ها هم با تولید کود، غذای اساسی گیاهان آبزی را تأمین می‌کنند بنابراین این همکاری و تعامل به خوبی باعث همزیسستی مسالمت‌آمیز و در عین حال به‌صرفه و طبیعی ماهی‌ها و گیاهان می‌شود.

آکواریوم‌های پلنت طرفداران خاص خودشان را دارند که تعدادشان بسیار زیاد است و روز به روز هم به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. نکته قابل توجه این است که راه‌اندازی آکواریوم گیاهی امکانات، شرایط و تجهیزات خاص خودش را می‌طلبد و باید بر اساس اصول و قاعده خاص خودش راه‌اندازی شود و طبیعی است که هزینه راه‌اندازی آن نسبت به شرایط خاصی که دارد و با توجه به نوع پوشش گیاهی که در آن‌ها استفاده می‌شود، کمی بالاتر از آکواریوم‌های طبیعی باشد.

یکی از مسائل قابل توجه در آکواریوم‌های گیاهی آن است که می‌توان با جابه‌جایی گیاهان و دکور آن طرح‌های متنوعی را ایجاد کرد همچنین رشد گیاهان داخل آن در کنار ماهی‌ها و جانوران آبزی، محیطی بسیار زیبا و سرشار از آرامشی را ایجاد می‌کند که زمان‌هایی طولانی می‌شود به آن خیره شد و لذت برد.

رنگ‌هایی که به خاطر گیاهان داخل آب به آکواریوم داده می‌شود به زیبایی وخیره‌کنندگی این آکواریوم‌ها می‌افزاید.

اصول و قواعد ساخت پلنت

بیشتر بخوانیم : نور رشد گیاه

اصول و قواعد ساخت پلنت

1ـ ترازبودن سطح؛
2ـ گذاشتن پد ابری مخصوص؛
3ـ ایجاد بستر مناسب برای ریشه گیاهان؛
4ـ ایجاد یک سطح بستر یکنواخت شیب‌دار.

یکی از اصول‌های راه‌اندازی آکواریوم گیاهی ترازقراردادن پایه‌های آکواریوم است و برای اطمینان از ترازبودن بهتر است از ابزار مخصوص تراز استفاده شود.

پد مخصوص هم برای قراردادن زیر شیشه آکواریوم استفاده می‌شود، به‌منظور جلوگیری از حرکت‌ها و نوسانات احتمالی پایه آکواریوم. بستر هم مکانی است که در آن گیاهان، ریشه‌های خود را به همراه باکتری‌ها، میکروارگانیسم‌ها و… پخش می‌کنند.

بستر صاف و یکنواخت هم به‌صورت یک سطح شیب‌دار به سمت شیشۀ جلوی آکواریوم باید ایجاد شود. راه‌‌اندازی آکواریوم گیاهی مسئلۀ حساسی است چراکه اگر براساس ضوابط خودش انجام نشود، باعث از بین‌رفتن گیاهان می‌شود. تجهیزات و وسایلی که برای این آکوایوم‌ها مورد نیاز است شامل مخزن، بخاری، کود مناسب، فیلتر و مواد فیلتری، لامپ‌های مخصوص، محلول‌های مورد نیاز، مگنت، کیت‌های تست و… است.

برای مخزن می‌توانید از انواع شکل‌های مخزن استفاده کنید ولی نوع مستطیل‌شکل آن پرطرفدارترین نوع مخزن برای آکواریوم به حساب می‌آید و طبیعی است که هرآنچه مخزن بزرگ‌تر باشد، از نظر سیستم نورپردازی و دسترسی به کف، هزینه نگهداری آکواریوم هم بیشتر می‌شود.

توصیه می‌شود که ارتفاع آکواریوم بیشتر از 60 سانتی‌متر نباشد. مسلم است که گیاهان آبزی برای رشد و نمو به نور نیاز دارند ولی در آکواریوم‌های گیاهی این نور با مهتابی مرتفع نمی‌شود بلکه برای این امر از نور فلورسنت استفاده می‌کنند.

آب لوله‌کشی به دلیل دارابودن فلزات سنگین و سختی موجود در آن برای استفاده در آکواریوم مناسب نیست بنابراین باید از فیلیتر برای آب آکواریوم استفاده کرد تا مشکلات آب که مهم‌ترین عنصر آکواریوم است، برطرف شود. کودها هم از دیگر عناصر مهم در آکواریوم است به همین خاطر انتخاب کود مناسب و استفاده درست از آن نیاز به دقت و نظم زیادی دارد.

به‌طور قطع شرایطی که در آکواریوم‌ها جاری است، شرایط محیط طبیعی نیست بنابراین با یک سری محلول‌ها ازجمله محلول باکتری‌ساز و محلول ضد جلبک و… می‌توان این محیط را به محیط طبیعت نزدیک‎تر کرد. کیت‌های تست نیز برای تست مرتب آب به کار می‌رود تا آب داخل مخزن همیشه سلامت و زیبا بماند.

کیت‌های تست شامل انواع: تست نیترات، تست آمونیاک، تست آهن و… است.

مزایای استفاده از پلنت

بیشتر بخوانیم : دیوار سبز خزه ای

هزینه ساخت آکواریوم پلنت

هزینه آکواریوم پلنت بنا بر نوع و حجم پوشش گیاهی که در آکواریوم انتخاب می‌شود، بزرگی یا کوچکی مخزن آکواریوم و وسایل و تجهیزاتی که آن‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آخر این‌که هدف ما راه‌اندازی آکواریوم پلنت حرفه‌ای یا آکواریوم گیاهی با امکانات محدود است، تفاوت می‌کند و بنا به سلیقه و شرایط اقتصادی می‌توان یک آکواریوم پلنت زیبا با سایزهای گوناگون در اختیار داشت.

انواع گیاهان آبزی به گیاهان روآبی، زیرآبی و میان‌آبی تقسیم می‌شوند که از جملۀ آن می‌توان به پشت‌قرمزی، دم‌گربه‌ای، برگ آتشین، نیلوفر موزی، سرخس جاوا، و.. را می‌توان نان برد.

انواع میگو و حلزون و سایر موجودات بی‌مهره را نیز می‌توان در کنار ماهی‌‎ها و گیاهان آبزی نگه داشت و پرورش داد. آکوارایوم‌های پلنت چند سالی است جای خود را در بین انواع آکواریوم‌ها پیدا کرده است و بازار منحصر به فرد خودش را دارد چراکه یکی از زیباترین و پرطرفدارترین آکواریوم‌های آب شیرین است.

تا همین چند سال پیش این نوع آکواریوم‌ها چندان شناخته‌شده نبود و چون اصول درست نگهداری از این آکواریوم‌ها رعایت نمی‌شد، بنابراین گیاهان و جانوران آبزی داخل آن خیلی زود از بین می‌رفتند.

انتخاب پوشش گیاهی که در آکواریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار مهم و حیاتی است و به عوامل زیادی بستگی دارد که از جمله آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: اینکه اندازه پوشش گیاهی چقدر باید باشد؟ آیا این گیاهان برای جانوران دیگر خوراکی هستند یا خیر؟ رشدشان چقدر است؟ و…

بیشتر بخوانیم : پالداریوم

عوامل موثر بر قیمت پلنت

ماهی‌ها و بی‌مهره‌گانی که در آکواریوم‌های گیاهی استفاده می‌شوند، هزینه بسیار کمی دارند. بیشترین و زیباترین دکوری که برای این آکواریوم‌ها استفاده می‌شود، ریشه و کنده‌های طبیعی است که انواع آن در بازار آکواریم‌ها موجود است.

همچنین می‌توان از انواع صخره‌ها، سنگ‌ها و چوب‌ها نیز برای دکوراتیو این آکواریوم‌ها استفاده کرد. طراحی فضای آکواریوم‌ها نیز سبک‌های مختلفی دارد که می‎توان به سبک ژاپنی، هلندی، تایوانی، طبیعی و جنگلی و… اشاره کرد.

در سبک ژاپنی حجم زیادی از گیاهان که شبیه به هم نیز هستند، به‌صورت متقارن چیدمان می‌شود و یک اندیشه خاصی در طراحی این سبک وجود دارد و آکواریوم‌هایی که با این سبک طراحی می‌شوند بسیار به طبیعت نزدیک هستند.

در این نوع آکواریوم بستر به‌صورت کامل پوشیده نمی‌شود. در سبک هلندی ما آکوایوم با گیاهان رنگارنگ و متنوع داریم شبیه باغ گل‌های معروف هلندی. چوب و سنگ در آن زیاد استفاده می‌شو و بیشتر حجم آکواریوم با گیاه پوشیده می‌شود. در این سبک، بستر به‌طور کامل پوشیده می‌شود.

در سبک تایوانی که ترکیبی از سبک طبیعی و هلندی است از مجسمه‌های کوچک هم در طراحی آن‌ها با هدف خاصی استفاده می‌شود. در سبک طبیعی همان‌طور که از نامش هم پیداست با الهام‌گرفتن از طبیعت، سعی شده است عناصر طبیعت مانند کوه‌ها، جنگل‌ها و… در زیر آب طراحی شود. این سبک به‌عنوان سبک آزاد در طراحی آکواریوم‌ها شناخته می‌شود.

سبک جنگلی هم یعنی طراحی ما مشابه جنگل باشد. گیاهان رشد و نمو کنند و استفاده از سنگ و چوب مجاز است. طراحی و تزیین آکواریوم‌ها با انواع گیاهان و پوشش‌ها و جانوران آبزی مهم‌ترین مزیتی که دارد منظرۀ زیبا و چشم‌نواز آن است.

شما می‌توانید در خانه باشید و منظره‌ای از اعماق اقیانوس‌ها یا یک جنگل یا یک باغ پرگل را با وجود این آکواریوم‌ها در خانه منعکس کنید. یکی از موارد مهمی که در سلامت این آکوریوم‌ها باید رعایت کرد، کنترل حجم دی‌اکسید کربن در حجم مناسب برای انجام عمل فتوسنتز در زیر آب است.

از موارد دیگر که همیشه باید مد نظر داشته باشیم، رشد جلبک‌هاست که باید با تجهیزات مناسب این آکواریوم‌ها این مسئله را کنترل کرد.

در بالا اشاره شد که رشد و نمو گیاهان مزیت زیادی برای جانوران داخل آب به‌خصوص ماهی‌ها دارد مانند:

1ـ تولید و رها‌سازی اکسیژن و جذب دی‌اکسید کربن تشکیل‌شده در آب؛

2ـ طراحی‌های متنوع و تزیین و زیباسازی محیط آکواریوم؛

3ـ جذب مواد آلی حاصل از تجزیه فضولات و پسماندهای غذایی؛
4ـ ایجاد مخفی‌گاه و محیط طبیعی برای ماهی‌ها و جانوران آبزی.

فیلتراسیون پلنت چیست ؟

بستر آکواریوم مکان رشد گیاهان و وظیفه تامین غذای گیاهان را بر عهده دارد بنابراین باید به طور منظم کنترل شود تا از آهک پاک باشد و در مقابل حاوی موادی ازجمله آهن، پتاسیم و… باشد.

چرا که کمبود این‎گونه مواد باعث نابودی گیاهان می‌شود. انواع بسترها از خاک رس لاتریت است که به همراه مواد دیگر همچون خاکسترهای آتشفشانی و خاک پیت در دمایی مشخص‌شده پخته می‌شود تا به سختی مورد نظر برسد.

برای داشتن یک آکواریوم سالم، تمیز و پاکیزه‌بودن آب بسیار مهم و حیاتی است. فیلتراسیون از اساسی‌ترین مسائل در نگهداری آکواریوم گیاهی است. انواع سیستم‌های فیلتراسیون عبارت است از: تاپ‌فیلترها، فیلترهای داخلی، فیلترهای سطلی و سامپ و… این فیلترها چند وظیفه مهم دارند شامل: تصفیه مکانیکی، تصفیه شیمیایی و تولید باکتری‌های مفید است.

آکواریوم‌های پلنت که از گروه آکواریوم‌های آب شیرین است با اکوسیستم طبیعی خود در رابطه با گیاهان و ماهی‌ها تحولی نو در سیستم آکواریوم‎ها به وجود آورده است و راه‌اندازی آن می‌تواند باعث تنوع و زیبایی محیط خانه، مراکز تجاری و تفریحی و به‌خصوص جلب نظر مشتریان رستوران‌ها و کافه‌ها شود.

سایت دیوار سبز به‌عنوان یکی از سایت‌های برتر در این زمینه می‌تواند در انتخاب وسایل، قیمت‌دهی و راه‌اندازی این‌گونه آکواریوم‌ها کمک زیادی به دوستداران و مخاطبان آن‌ها کرده و اطلاعات جامع و اساسی در این حوزه ارائه دهد.

پلنت در تهران

«شرکت مهندسی دیوار سبز» (وی آی پی سابق) برای کمک به ایجاد فضای سبز شهری و زنده کردن دوباره طبیعت در دل خانه ها فعالیت می کند. ایجاد دیوار سبز، بام سبز، تراس سبز، پلنت و محوطه سازی از اقداماتی است که مهندسان این شرکت در جهت تحقق زندگی سبزتر به آن دست زده اند. شما عزیزان جهت تهیه انواع پلنت می توانید از طریق مراجعه به سایت شرکت به نشانی divarsabz.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09124949239 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول پلنت

پلنت درواقع به آکواریوم گیاهی گفته می‌شود و آکواریوم گیاهی یا پلنت همان‌طور که از نامش پیداست آکواریومی است که محل زندگی گیاهان آبزی و ماهی‌هاست.

یکی از اصول‌های راه‌اندازی آکواریوم گیاهی ترازقراردادن پایه‌های آکواریوم است و برای اطمینان از ترازبودن بهتر است از ابزار مخصوص تراز استفاده شود. پد مخصوص هم برای قراردادن زیر شیشه آکواریوم استفاده می‌شود، به‌منظور جلوگیری از حرکت‌ها و نوسانات احتمالی پایه آکواریوم. بستر هم مکانی است که در آن گیاهان، ریشه‌های خود را به همراه باکتری‌ها، میکروارگانیسم‌ها و… پخش می‌کنند….

هزینه آکواریوم پلنت بنا بر نوع و حجم پوشش گیاهی که در آکواریوم انتخاب می‌شود، بزرگی یا کوچکی مخزن آکواریوم و وسایل و تجهیزاتی که آن‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آخر این‌که هدف ما راه‌اندازی آکواریوم پلنت حرفه‌ای یا آکواریوم گیاهی با امکانات محدود است، تفاوت می‌کند و بنا به سلیقه و شرایط اقتصادی می‌توان یک آکواریوم پلنت زیبا با سایزهای گوناگون در اختیار داشت…

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *