حال و هوای جنگل و دریا را با هم دارد! پالداریوم که با الهام از جنگلهای پر باران و باتلاقها شبیه سازی شده است، در واقع تلفیقی از اکواریم و تراریوم است. این محصول اندازه های مختلفی دارد و گاهی حتی به بزرگی یک اتاق در نظر گرفته می شود. نام دیگر آن آکواریم نیمه پر است که در بخش خشک آن گیاهان و صخره ها به چشم می خورند. این محصول می تواند گزینه مناسبی برای تغییر چهره خانه شما باشد.
ریپاریوم هم نوعی پالداریوم است که در آن جریان چرخشی آب بین قسمتهای مختلف آن ایجاد شده است.

پالداریوم چیست ؟

پالداریوم به آکواریوم هایی گفته می شود، که محل زندگی انواع گیاهان و موجودات زنده است. این اکوسیستم در ابعاد مختلف قابل ساخت می باشد، که محل مناسبی جهت رشد گیاهان، و گونه های جانوری آبزی یا دوزیست خواهد بود.
این طبیعت مینیاتوری، نسبت به آکواریوم از زیبایی و قابلیت های بیشتری برخوردار است. طیف گسترده ای از موجودات زنده جانوری و گیاهان در این زیستگاه به راحتی قابل پرورش و رشد هستند. پالداریوم یک کلمه لاتین است که به زبان فارسی معنای “مکانی باتلاقی” را می دهد.
گیاهان مورد استفاده در این طبیعت مینیاتوری باید از نوع آبزی یا نیمه آبزی باشند. گیاهان خزنده، آبزی و شناور پرکاربردترین نوع از موجودات زنده برای استفاده در این طبیعت مینیاتوری هستند. باید در استفاده از گیاهان گوشتخوار و سمی برای حیوانات پالداریوم خودداری شود. همواره اطمینان از PH  آب و سختی یا دمای آن واجب است. حیوانات دوزیست، آبزی یا خزندگان، گزینه های مناسب پرورش در این اکوسیستم می باشند.
این اکوسیستم جذاب درون شیشه ای کنار محل کار یا منزل شما، یک زیبایی خیره کننده را عرضه می کند. این نمونه ی کوچک شده از طبیعت، ناخودآگاه شما را به سمت نهری در میان جنگل های بارانی می برد. نهری جاری از آب که موجودات زنده ی کوچک نیز در آن زندگی می کنند.
اگر در انتخاب گیاهان و حیوانات این اکوسیستم دقت نمایید، نیاز به نگهداری کمتری دارید. این زیستگاه آبی-خشکی یک طراحی خلاق از طرف انسان است تا در بین مشکلات شهر نشینی و زندگی مدرن، کمی به طبیعت نیز توجه نماید. این هنر انسان است که توانسته با خلق همچین اثری، روح خود را به سمت طبیعت سوق دهد و از زندگی ماشینی جدا شود.
 

پالداریوم چیست

بیشتر بخوانیم : پلنت

مراحل ساخت پالداریوم

اگر پالداریوم را به سه بخش تقسیم بندی کنیم، شامل زمین، آب و گیاه می شود. همیشه آب و زمین باید در دو بخش با فاصله ی مشخص قرار گیرند، و می توان از حیوانات و گیاهان آبزی یا خشکی در آن ها استفاده نمود. در واقع پالداریوم بخشی از فضای سبز، رود، سنگ و جنگل است که به صورت مینیاتوری ساخته شده است.
برای آشنایی با نحوه ساخت پالداریوم، ابتدا باید هدف خود را بیابید. آیا میخواهید به پرورش موجودات آبزی در بپردازید یا خشکی؟ پاسخ به این سوال فقط به خود شخص بستگی دارد. ممکن است تنها بخواهید از زیبایی آن در دکوراسیون داخلی بهره ببرید؛ که هرکدام تجهیزات خاص خود را می طلبد. در ادامه به انواع تجهیزات پالداریوم می پردازیم.
خرید شیشه پالداریوم قدم اولیه برای ساخت آن است. در مرحله ی بعدی باید گیاه پالداریوم را انتخاب نمایید. اگر علاقه به پرورش حیوانات دارید، باید نوع آن را انتخاب کنید. در قسمت سوم به سراغ انتخاب جنس زمین بروید. می توانید از سنگ، شن، خاک یا چوب برای این اکوسیستم جذاب استفاده کنید.
 

مراحل ساخت پالداریوم

بیشتر بخوانیم : فلاور باکس چوبی

در قسمت آخر با استفاده از یک قفسه شناور با جنس پلاستیک پی وی سی می توانید دو قسمت آبی و خشکی را از یکدیگر جدا نمایید. این چهار بخش که به آنها اشاره شد مراحل کلی ساخت پالداریوم می‌باشد. داشتن یک پالداریوم ساخت خود، به مراتب لذت بخش تر از خرید به صورت آماده است. حتی با ساخت یک پالداریوم بزرگ، هیجان و لذت داشتن آن را تجربه کنید.

با ساخت این طبیعت مینیاتوری می توانید به بسیاری از موجودات زنده کوچک، توانایی زندگی کردن ببخشید. این تجربه بزرگ حتی با تهیه یک مخزن کوچک نیز ایجاد می شود. برای داشتن یک پالداریوم با عمر طولانی باید به نوع گیاه، نوع زمین و مقدار آب توجه نمود. گیاهان داخل پالداریوم باید طول مناسب با هدف ایجاد سایه جهت زندگی حیوانات موجود در آن باشد.

زمین این اکوسیستم نیز باید از جنسی انتخاب شود، که مقاومت کافی در مقابل فرسایش را داشته، و بستری مناسب برای زندگی موجودات داخل آن باشد. برای پر کردن آب داخل آن، می بایست به خصوصیات معدنی دقت نمود. آب این طبیعت مینیاتوری، باید به دور است انواع آلودگی و موجودات خطرناک باشد.
مرحله اول: از صفحات جدا کننده مابین زمین و آب استفاده نمایید. بهتر است که جنس این جداکننده ها از نوع سیلیکون باشد. وجود زهکش در اطراف زمین برای جلوگیری از سرریز شدن آب واجب است.

قرار دادن قفسه شناور از جنس پی وی سی، در داخل این اکوسیستم، سبب ایجاد محل مناسب استراحت موجودات زنده خشکی مانند لاک پشت می شود. ارتفاع آب باید کمتر از سطح زمین باشد. این کار، زیبایی بیشتری را به طبیعت مینیاتوری شما می بخشد، و محل مناسبی برای زندگی دوزیستان یا ماهیان فراهم می شود.

قیمت پالداریوم

بیشتر بخوانیم : تراس گاردن

قیمت پالداریوم

اگر می خواهید یک پالداریوم خرید کنید، باید به نکاتی که در این مطلب به آن ها اشاره شد، توجه نمایید. پالداریوم قیمت مناسب تری در مقابل آکواریوم دارد و از قابلیت های بیشتری نیز برخوردار است. تهیه یک پالداریوم بزرگ در مقابل یک آکواریوم به همان ابعاد، مقرون به صرفه تر و زیباتر می باشد.

این طبیعت مینیاتوری زیبا با سایز متوسط، قیمتی در حدود 3 میلیون تومان را در بازار دارد، که با خرید آن، می توانید حس کنید گوشه ای از طبیعت سبز جنگلی، در منزل یا محل کار شما قرار دارد. حداقل قیمت یک پالداریوم کوچک در بازار، قیمت تقریبی یک میلیون تومان دارد.

سوالات متداول پالداریوم
پالداریوم به آکواریوم هایی گفته می شود، که محل زندگی انواع گیاهان و موجودات زنده است. این اکوسیستم در ابعاد مختلف قابل ساخت می باشد، که محل مناسبی جهت رشد گیاهان، و گونه های جانوری آبزی یا دوزیست خواهد بود….
برای آشنایی با نحوه ساخت پالداریوم، ابتدا باید هدف خود را بیابید. آیا میخواهید به پرورش موجودات آبزی بپردازید یا خشکی؟ پاسخ به این سوال فقط به خود شخص بستگی دارد. ممکن است تنها بخواهید از زیبایی آن در دکوراسیون داخلی بهره ببرید؛ که هرکدام تجهیزات خاص خود را می طلبد. در مقاله مزبوطه به انواع تجهیزات برای پالداریوم می پردازیم.

اگر می خواهید یک پالداریوم خرید کنید، باید به نکاتی که در این مطلب به آن ها اشاره شد، توجه نمایید. پالداریوم قیمت مناسب تری در مقابل آکواریوم دارد و از قابلیت های بیشتری نیز برخوردار است. تهیه یک پالداریوم بزرگ در مقابل یک آکواریوم به همان ابعاد، مقرون به صرفه تر و زیباتر می باشد…..