آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی به سازه چوبی گفته می شود که برای ایجاد سایه و محل استراحت در فضای باز ساخته می شود . علاوه بر ایجاد سایه ، الاچیق چوبی می تواند جلوه بسیار زیبایی رو به فضای شما بدهد.

 آلاچیق چوبی یک فضای زندگی در فضای باز مستقل است که برای تزئین منظره طراحی شده است. آلاچیق کلاسیک هشت ضلعی است، با تیرهایی در هر یک از هشت گوشه، یک ریل دور تا دور، و یک سقف گنبد شکل کوچک در بالا. البته همه آلاچیق ها از این طرح کلاسیک پیروی نمی کنند. برخی مربع، بیضی یا مستطیل هستند. برخی گنبد ندارند و برخی ریل ندارند. 
فهرست مطالب

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی سازه‌ای است که می توانید آن را در مکان های مختلف از جمله حیاط خانه خود در باغ بسازید.

افزودن یک آلاچیق چوبی به باغ شما می تواند نتایج زیادی از جمله ایجاد سایبان برای گذراندن اوقات خوش را به همراه داشته باشد.

وقتی انتخاب می‌کنید که کدام سبک و طراحی، مناسب‌ترین نوع آلاچیق چوبی برای فضای شما است، دو مسیر پیش روی شما وجود دارد.

آلاچیق چوبی چیست

 اولین مورد، طراحی و ساخت سازه خود با استفاده از الواری است که خریداری می کنید. این کار بسیار زمان بر است و به مهارت بالایی برای تکمیل سازه با استاندارد خوب نیاز دارد.

گزینه دوم و بسیار پرطرفدارتر این است که یک آلاچیق چوبی آماده را از شرکت دیوار سبز خریداری نمایید. این روش ساخت نیاز به اندازه گیری و برش چوب را از بین می¬برد زیرا همه چیز از قبل برش داده شده است. تا پایان این مقاله همراه ما باشید، مطالب جذاب و خواندنی برای شما گردآوری کرده¬ایم.

آموزش صفر تا صد ساخت آلاچیق چوبی

اگرچه آلاچیق ها ممکن است از نظر طراحی، سبک، اندازه و نوع متفاوت باشند اما مراحل اساسی برای ساخت آنها وجود دارد. 

برای ساخت یک آلاچیق چوبی زیبا در حیاط ویلایی خود یا در باغ، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول ساخت آلاچیق چوبی:

مکان صحیح را انتخاب کنید
یکی از مهمترین عواملی که باید در هنگام برپایی این شکل از سازه باغ در نظر گرفت، موقعیتی است که می¬خواهید آلاچیق چوبی در آنجا قرار بگیرد.

این مرحله را باید به درستی انجام بدهید تا فضای در نظر گرفته شده تبدیل به محیطی کاربردی و راحت برای داشتن لحظات خوش بشود.

برای باغ‌های کوچک‌تر، بهترین موقعیت مکانی، استفاده از گوشه دنج است زیرا بیش از حد بر فضا تأثیر نمی¬گذارد.

نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

آموزش صفر تا صد ساخت آلاچیق چوبی

مرحله دوم ساخت آلاچیق چوبی:

تیرهای پشتیبان را آماده کنید
تیرهای نگهدارنده به پایه ها متصل می شوند و بار سازه را حمل می کنند. در هر انتهای آلاچیق به دو تیر تکیه گاه نیاز دارید.

تیرها در بالای پایه های نگهدارنده قرار می گیرند. با استفاده از یک اره مدور، می توانید تیرهای نگهدارنده را به طول دلخواه برش دهید.

برای ایجاد ظاهری تزیینی در انتهای تخته ها با مداد طرحی روی چوب بکشید و با اره مویی برش بزنید. در ادامه تخته ها به کمک میخ و چکش به همدیگر متصل می شوند.

این بخش باید با جزئیات برنامه ریزی شود و با دقت اجرا گردد زیرا پایه کلی سازه را شکل می دهد.

مرحله سوم ساخت آلاچیق چوبی:

نصب سقف
اکنون زمان ساخت و قرار دادن سازه مثلثی است که سقف را نگه می ئدارد. شکل مثلثی این بخش از سازه باید طوری طراحی شود که به جای جمع شدن در وسط، وزن را به تکیه گاه ها تقسیم کند. این به ویژه اگر در مکانی زندگی می کنید که بارندگی و برف بالایی دارد، مفید است.
از میله های فلزی برای ثابت کردن قطعات مورب به شدت استفاده کنید. میله فلزی را از میان دو قطعه چوبی عبور دهید تا مطمئن شوید که در جای خود محکم نگه داشته شده اند.

اکنون می توانید آلاچیق جدید خود را رنگ آمیزی کنید تا ظاهری زیباتر داشته باشد.

نکات مهم در ساخت آلاچیق چوبی

در قسمت بالا، نحوه ساخت آلاچیق چوبی را برای شما کاربران محترم شرح دادیم.

در اینجا نکاتی آورده شده است که به شما کمک می کنند، سازه با کیفیت تری داشته باشید.

بهتر است تیرها را پس از تراز کردن آنها در دو انتها به پایه ها ببندید. ابتدا با استفاده از یک اره دایره ای تخته های تیر را به اندازه برش دهید تا مطمئن شوید که متناسب با سقف شما هستند.

به عنوان مثال، اگر قطب 20 سانتی متر ضخامت داشته باشد، سوراخ در زمین باید حدود 60 سانتی متر عرض داشته باشد.

نکات مهم در ساخت آلاچیق چوبی

نکته مهم دیگر این است که برای ساخت آلاچیق چوبی ابتدا طرح کلی را بر روی کاغذ بکشید. این به این دلیل است که بر تمامی جزئیات مسلط می شوید و یک نقشه راهنما در دست خواهید داشت.
شما می توانید انتخاب کنید که یک آلاچیق را روی یک دال بتنی یا روی یک عرشه چوبی بسازید. در هر صورت، عرض آنها باید سه برابر بیشتر از قطب باشد. برای انتخاب اندازه و شکل مناسب برای نرده های آلاچیق، می توانید از نظرات کارشناسان ما در شرکت دیوار سبز استفاده کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران

آیا ساختن آلاچیق خودتان ارزانتر است؟

 مواد مورد نیاز برای ساخت یک آلاچیق در مقایسه با هزینه یک کیت یا اینکه یک پیمانکار بیاید و یکی را برای شما بسازد نسبتاً مقرون به صرفه است.

آلاچیق و سایبان چه تفاوتی دارند؟

تفاوت اصلی بین آلاچیق و سایبان در عملکرد سقف است. آلاچیق و سایبان پوشش کاملی از نور خورشید را فراهم می‌کنند، در حالی که آلاچیق اجازه می‌دهد نور خورشید از سقف باریکه‌اش بتابد. به طور معمول، آلاچیق یک سرپناه و سایه جزئی بر روی باغ، مسیر یا پاسیو ایجاد می کند.

آلاچیق های چوبی چقدر عمر می کنند؟

اگر از آلاچیق چوبی خود به درستی مراقبت کنید، مدت زیادی دوام خواهد آورد. اگر هر سال تعمیر و نگهداری اولیه روی آن انجام شود، می توانید انتظار 10-15 سال لذت را داشته باشید

ایده هایی برای ساخت آلاچیق

طرح‌های آلاچیق چوبی زیر به شما کمک می‌کنند تا برای حیاط خود یک فضای منحصر به فرد ایجاد کنید.
آلاچیق چوبی با نیکت های شناور
اگر دوست دارید یک آلاچیق چوبی زیبا در حیاط خانه خود داشته باشید، اصلا نگران کمبود فضا نباشید. با کمی خلاقیت و ایده پردازی می توانید یک سازه مناسب ایجاد کنید.

به جای اینکه تجهیزات جانبی اضافه داشته باشید، می توانید یک آلاچیق چوبی با نیمکت های شناور را مورد استفاده قرار دهید.

این سازه فقط دارای نیمکت های متصل به بدنه و یک میز در وسط است. اگر مایل باشید در پایان مراحل نصب این آلاچیق های زیبا می توانید تزئینات دلخواه خود را به سازه اضافه کنید.

طرح آلاچیق مربعی

اگر به دنبال یک آلاچیق زیبا برای حیاط خود هستید، یک طرح آلاچیق مربعی می تواند مفید باشد. این سازه معمولا اندازه کوچکی دارد اما با این حال می تواند بسیار کاربردی باشد. در این نوع سازه ها، فضا برای قرار دادن تجهیزات کمی وجود دارد و تنها اسباب ضروری را شامل می شود.
آلاچیق چوبی دنج و راحت
اگر به دنبال یک جای راحت برای مطالعه کردن هستید یا می خواهید از نوشیدن قهوه صبحگاهی خود لذت ببرید یا حتی اوقات خوشی را با دوستان خود سپری کنید، می توانید سازه هایی را در اختیار داشته باشید که فقط دارای کف و سقف هستند. چهار طرف این آلاچیق ها باز است و فرصت استنشاق هوای مطبوع را فراهم می کنند.
در صورتی که می خواهید یک سازه کاملا شخصی داشته باشید که فقط برای خودتان اختصاص داده شود، ضرورتی به ساخت آلاچیق بزرگ نیست. می توانید یک آلاچیق چوبی با سکوی کوچک، تعدادی صندلی و یک سقف سه گوشه داشته باشید.

آلاچیق چوبی بلند و هوایی

در مقایسه با طرح‌های آلاچیق قبلی، این آلاچیق یک مدل جدید و مدرن است که از ستون‌های تقویت‌شده، سقف‌های مثلثی و طراحی بسیار ساده شروع می‌شود.

هیچ دیوار و سقفی برای این آلاچیق وجود ندارد. ستون ها بلند هستند و توسط فلز و سیمانی که در اعماق زمین مدفون شده است تقویت می شوند.

طراحی منحصر به فرد این سازه، آن را به یک مکان ایده آل برای استراحت تبدیل می کند. ساخت این آلاچیق چوبی وقت زیادی از شما نمی گیرد.

راهنمای خرید آلاچیق چوبی

یک راه متداول برای ساخت آلاچیق، خرید یک کیت آلاچیق از فروشگاه های آنلاین یا فیزیکی است.

خریداران محترم می توانند با مشاهده انواع آلاچیق های چوبی آماده در اندازه، رنگ و طرح های متنوع، بهترین نمونه را متناسب با سبک و سلیقه خود انتخاب کنند.

خرید آلاچیق چوبی این مزیت را دارد که شما را از ساخت بدنه و اسکلت سازه خلاص می کند.

در واقع دیگر نیازی به انجام مراحل اولیه برای ایجاد آلاچیق چوبی نخواهید داشت. مزیت دیگر خرید آلاچیق چوبی، صرفه جویی در زمان است.

راهنمای خرید آلاچیق چوبی

به این معنی که فورا قابل استفاده هستند و نیازی به صرف وقت برای تهیه اسکلت سازه و یا آماده سازی الوار چوبی نیست.

مهمتر از همه اینها، هزینه ارزان تر خرید آلاچیق آماده نسبت به ساخت دستی است.

هزینه ساخت آلاچیق چوبی

هزینه ساخت آلاچیق چوبی به موارد زیر بستگی دارد:

اندازه آلاچیق: هر چه آلاچیق بزرگتر باشد، هزینه ساخت آن بیشتر خواهد بود.

اگر یک پیمانکار استخدام می­کنید: استخدام یک پیمانکار برای ساخت آلاچیق چوبی، بیشتر از ساخت توسط خودتان هزینه دارد( اگر خودتان بتوانید بر اساس اصول و استاندارد، این کار را انجام دهید، هزینه ساخت آلاچیق چوبی ارزان­تر خواهد بود).

خرید الوار چوبی: برای ساختن یک آلاچیق، نیاز به خرید تخته­های چوبی دارید. خرید تخته مشمول پرداخت هزینه خواهد بود و این در هزینه­های نهایی ساخات سازه تاثیر می­گذارد.

جدیدترین مدل های آلاچیق چوبی

پیشرفت صنعت ساخت انواع آلاچیق های چوبی، به طور مداوم مدل هایی را به بازار عرضه می کند که دارای طراحی های خیره کننده هستند.

بدون تردید همه افراد به دنبال این هستند که دکوراسیون محیط زندگی خود را تغییر دهند و یک فضای زیباتر داشته باشند.

استفاده از جدیدترین مدل های آلاچیق چوبی یک راه حل عالی برای دستیابی به این اهداف است. در جدیدترین مدل های امروزی، نمونه هایی را میبینیم که بعضا در کنار استخر ساخته می شوند.

علت محبوبیت این سازه ها این است که به شما فرصتی می دهد تا از نور آفتاب بهره مند شوید. شما می توانید درون این نوع آلاچیق های چوبی، کاناپه یا مبل قرار دهید.
آلاچیق های چوبی زمستانی نیز از جدیدترین نمونه هایی هستند که لذت یک روز برفی را چند برابر خواهند کرد. با روشن کردن شومینه می توانید فضای داخلی آلاچیق را گرم نگه دارید و از یک روز زمستانی لذت ببرید.

موقعیت مکانی شرکت دیوار سبز در تهران

سخن پایانی

امکان مشاهده منظره اطراف، جریان یافتن هوای آزاد و استفاده به عنوان سایبان در یک روز گرم تابستانی، مهمترین مزایای هستند که با خرید و نصب آلاچیق چوبی می توانید به دست آورید. امروزه کمتر کسی است که به ساخت آلاچیق های سنتی تمایل داشته باشد زیرا وقت گیر و هزینه بردار هستند. این در حالی است که انواع مدل های آلاچیق چوبی با طراحی های منحصر به فرد در شرکت دیوار سبز موجود است. می توانید با مشاهده لیست محصولات ما در مجموعه فروشگاهی دیوار سبز، نمونه مورد نظر خود را خریداری کنید.

سوالات متداول آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی سازه‌ای است که می توانید آن را در مکان های مختلف از جمله حیاط خانه خود در باغ بسازید.

افزودن یک آلاچیق چوبی به باغ شما می تواند نتایج زیادی از جمله ایجاد سایبان برای گذراندن اوقات خوش را به همراه داشته باشد.

بهتر است تیرها را پس از تراز کردن آنها در دو انتها به پایه¬ها ببندید. ابتدا با استفاده از یک اره دایره ای تخته های تیر را به اندازه برش دهید تا مطمئن شوید که متناسب با سقف شما هستند.نکته مهم دیگر این است که برای ساخت آلاچیق چوبی ابتدا طرح کلی را بر روی کاغذ بکشید. این به این دلیل است که بر تمامی جزئیات مسلط می شوید و یک نقشه راهنما در دست خواهید داشت.

اندازه آلاچیق: هر چه آلاچیق بزرگتر باشد، هزینه ساخت آن بیشتر خواهد بود.

اگر یک پیمانکار استخدام می­کنید: استخدام یک پیمانکار برای ساخت آلاچیق چوبی، بیشتر از ساخت توسط خودتان هزینه دارد( اگر خودتان بتوانید بر اساس اصول و استاندارد، این کار را انجام دهید، هزینه ساخت آلاچیق چوبی ارزان­تر خواهد بود).

خرید الوار چوبی: برای ساختن یک آلاچیق، نیاز به خرید تخته­های چوبی دارید. خرید تخته مشمول پرداخت هزینه خواهد بود و این در هزینه­های نهایی ساخات سازه تاثیر می­گذارد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *