آلوئه-ورا

آلوئه ورا / شرکت دیوار سبز

گیاه آلوئه‌ورا نیاز به معرفی ندارد. این گیاه با خواص فوق‌العاده‌اش برای پوست، برای همه آشناست. آلوئه‌ورا گیاه مناسب و زیبایی برای نگهداری در منزل هم هست. می‌توانید با داشتن یک گلدان آلوئه‌ورا هم به خانه‌تان سبزی ببخشید و هم از برگ‌های آن برای زیبایی پوست خود بهره ببرید.

طریقه نگهداری و پرورش گیاه آلوئه ورا

آلوئه‌ورا گیاهی شبیه کاکتوس می‌باشد که با نام‌های صبر زرد و در هندوستان به نام «آیورودا» شناخته می‌شود و شرایط نگهداری و پرورش آن بسیار آسان است. این گیاه به پای ثابت سالن پذیرایی، تراس یا گلخانه‌های خانگی تبدیل شده است و خواص درمانی زیادی دارد و به صورت خوراکی و موضعی مصرف می‌شود.

دمای مناسب نگهداری آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا گیاهی است که بیشتر در مناطق گرمسیری و خشک پرورش می‌یابد. این گیاه به دمایی بین 17 تا 24 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد و در گرما و سرمای شدید آسیب می‌بیند. اگر دوست دارید در خانه آلوئه‌ورا نگهداری کنید بهتر است به دمای نگهداری آن توجه نمایید. اگر منطقه زندگی شما روزهای گرم و شب‌های سردی دارد از پرورش این گیاه صرفه نظر کنید. بهتر است در برخی از ساعات روز این گیاه را بیرون از خانه ببرید تا نور خورشید را مستقیما دریافت کند.

آبیاری گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه‌ورا را 12 یا 14 روز یک بار زمانی که خاک این گیاه کاملا خشک شد آبیاری کنید زیرا آبیاری زیاد گیاه سبب خراب شدن آن می‌شود. مقدار آب‌دهی به این گیاه باید طوری باشد که آب از زهکش گلدان خارج نشود و اگر آب در زیر گلدانی جمع شد سریع آن را تخلیه کنید زیرا آب اضافه سبب فاسد شدن ریشه می‌شود. این گیاه در زمستان به آب کمتری احتیاج دارد و به خواب می‌رود و بهتر است مقدار آبیاری آن در زمستان ماهی یک دفعه باشد.

کوددهی به آلوئه ورا

از کود رقیق (آبکی) و یا از نوع نیمه قوی(10-40-10) برای پرورش آلوئه ورا استفاده کنید. چنانچه خاک حاصلخیز نیست، باید کود نیمه قوی را در هر ماه یک‌بار از ابتدای فصل بهار تا آخر تابستان به گیاه داد. کودهای ارگانیک و یا کودهای گرم را برای گیاهان کاشته شده در محیط بیرون می توان استفاده کرد.

تعویض گلدان

بهترین خاک برای پرورش آلوئه‌ورا ترکیبی از ماسه یا پولیت 40 درصد با خاک برگ است که باید درون یک گلدان سفالی بریزیم و گیاه را در آن بکاریم. برای انتخاب گلدان باید به سایز گیاه توجه کنید و از انتخاب گلدان کوچک بپرهیزید .

بعد از گذشت یک سال از کاشت آلوئه‌ورا گلدان را تعویض نمایید زیرا ریشه‌های آن به حد کافی رشد کرده اند. بهتر است هر 6 ماه یکبار نیز خاک گلدان را عوض کنید و دقت داشته باشید هنگام تعویض خاک زهکشی های گلدان را مسدود نکنید زیرا وجود زهکشی مانع از فساد ریشه گیاه می‌شود.

تکثیر گیاه آلوئه ورا

راه های مختلفی برای تکثیر آلوئه‌ورا وجود دارد اما ساده ترین راه تکثیر آلوئه‌ورا در خانه استفاده از پاجوش‌هاست. پاجوش‌ها یا جوانه‌ها در قاعده گیاه هر 6 ماه یک بار رشد می‌کنند. خیلی آرام و به آهستگی این جوانه‌ها را با ریشه از گیاه جدا کنید و آنها را در یک گلدان جداگانه بکارید پس از گذشت دو تا سه هفته خواهید دید ریشه‌های گیاه رشد می‌کنند و یک آلوئه ورای جدید به وجود می‌آورند.

نکات مهم قبل از خرید آلوئه ورا

  • آلوئه‌ورا به نور فراوان و غیر مستقیم نیاز دارد.
  • آلوئه‌ورا گیاهی شبیه کاکتوس است و به آبیاری روزانه نیاز ندارد.
  • گیاه آلوئه‌ورا نیاز به اسپری کردن برگ‌هایش ندارد.
  • خاک گیاه آلوئه‌ورا باید مانند خاک کاکتوس شنی باشد.
  • هنگام تکثیر آلوئه‌ورا و جدا کردن پاجوش‌ها دقت کنید در معرض هوا قرار نگیرند.

آفت‌های گیاه آلوئه ورا

  • یکی از آفت های گیاه آلوئه‌ورا لکه سیاه است که اثر گزش حشرات و تخم ریزی روی گیاه ایجاد می‌شود و سلامت آن را به خطر می‌اندازد. این آفت بیشتر در گیاهان آلوئه‌ورا که در مزرعه هستند، دیده می‌شود.
  • نوع دیگری از آفت آلوئه‌ورا شپشک سفید یا شپشک آرد آلود است که در شرایطی که آلوئه‌ورا را در مزرعه کشت بدهند و به خانه بیاورید ممکن است گیاه‌تان به آن آلوده باشد.
  • یکی دیگر از مشکلات گیاه آلوئه‌ورا پوسیدگی ریشه است که ناشی از آبیاری بیش از اندازه گیاه است و ممکن است گیاه را از بین ببرد.

استفاده از برگ آلوئه‌ورا برای درمان

برای بهبود زخم و ترمیم سوختگی پوست تعدادی از برگ‌ها را با یک چاقوی تیز جدا کرده و لبه های خاردار آن ها را صاف کنید. سپس برگ را از عرض برش بزنید تا ژل بی رنگ و چسبناک موجود در آن خارج شود.

ژل خارج شده را به هراندازه که خواستید بر روی زخم مورد نظر بمالید. برگ‌های بریده شده مجددا رشد نمی‌کنند، سعی کنید از برگ‌های قدیمی‌تر و کلفت‌تر که به زمین رسیده‌اند جدا کنید.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *