مجوز-شکار

اخذ مجوز نگهداری و حمل سلاح شکاری، منوط به داشتن گواهی آموزش / شرکت دیوار سبز

اخذ مجوز نگهداری و حمل سلاح شکاری و پروانه شکار از این پس منوط به داشتن گواهی آموزش برای شکارچیان می شود.

به گزارش روابط عمومی گروه دیوار سبز وی‌آی‌پی، به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر گفت: در راستای بازنگری آیین نامه قانون شکار و صید، اخذ مجوز نگهداری و حمل سلاح شکاری و پروانه شکار منوط به داشتن گواهی آموزش برای شکارچیان می شود.

حمید ظهرابی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: آیین نامه اجرایی قانون شکار و صید بعد از 21 سال قرار است مورد بازنگری قرار گیرد که پیشنهاد آن و برخی تغییرات در این آیین نامه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به کمیسیون لوایح مجلس داده و تصویب شده است.

وی اظهار داشت: این پیشنهاد در کمیسیون فرعی مجلس نیز شده و امیدواریم به زودی به تصویب هیات دولت نیز برسد تا بعد از دو دهه اجرای این آیین نامه به روز شود.

معاون سازمان محیط زیست ادامه داد: یکی از پیشنهادات مطرح شده در این آیین نامه مساله آموزش شکارچیان است که بعد از رای گیری مورد موافقت هیات دولت قرار گرفت، بر این اساس و بعد از تصویب نهایی تمام شکارچیان پیش از اقدام به شکار موظف به گذراندن این دوره و اخذ گواهی آموزشی می شوند زیرا بسیاری از شکارچیانی که در سطح کشور مجوز شکار می گیرند حتی با اصول اولیه قوانین شکار و صید سازمان محیط زیست آشنا نیستند.

ظهرابی تاکید کرد: بنابراین موافقت شد تا اخذ مجوز نگهداری سلاح شکاری و پروانه شکار از سوی شکارچیان منوط به داشتن گواهی آموزش باشد در غیر اینصورت چنین مجوزی به آنان داده نمی شود.

وی گفت: همچنین در این آیین نامه جدید تاکید شده تا شکارچیان علاوه بر داشتن گواهی آموزش، نباید سوء سابقه کیفری داشته باشند در غیر اینصورت صدور مجوز حمل سلاح شکاری و پروانه شکار برای آنها ممنوع است.

ظهرابی افزود: البته افرادی هستند که قبلا پروانه حمل سلاح دریافت کرده اند بنابراین اگر بخواهند پروانه شکار دریافت کنند باید حتما دوره آموزشی را طی کنندکه برخی از استان ها از این پیشنهاد استقبال کرده اند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در این دوره آموزشی شکارچیان با موضوعاتی مانند قوانین و مقررات شکار، فصل های شکار ممنوع، فصل های مجاز برای شکار، گونه های مختلف جانوری به ویژه گونه های در خطر انقراض، محدودیت های مکانی مانند مناطق آزاد شده، مناطق شکار ممنوع، منطقه تیراندازی ممنوع مرزی یا محدودیت های زمانی مانند محدودیت هایی که به عنوان فصل شکار و شکار ممنوع شناخته شده اند، آشنا می شوند.

وی با اشاره به اینکه این دوره ها را سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می کند افزود: قطعا سازمان های دیگر مانند بخش های نظامی و انتظامی که مجوز حمل سلاح صادر می کنند مباحث آموزشی خودشان را دارند اما مسائل محیط زیستی در آنها دیده نشده از این رو سازمان محیط زیست با توجه به رسالتی که دارد آموزش بخش محیط زیستی را عهده دار شده است.
ظهرابی تاکید کرد: اینها انواع محدودیت ها و ممنوعیت هایی است که در قانون شکار و صید وجود دارد که باید به شکارچیان آموزش داده شود تا شاهد محیط زیست پویا باشیم.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *