نفوذ-میکروپلاستیک‌‌ها-به-منابع-آب-زیرزمینی

نفوذ میکروپلاستیک‌‌ها به منابع آب زیرزمینی / شرکت دیوار سبز

محققان برای اولین بار وجود میکروپلاستیک را در سفره‌‌های آب موجود در سنگ‌‌های آهکی شناسایی کردند. سفره‌‌های زیرزمینی منبع تامین 25 درصد از آب شرب ساکنین زمین است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، در تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ایلینویز، فیبرهای میکروپلاستیک به همراه مجموعه ای از داروها و مواد آلاینده خانگی درون دو سفره آب زیرزمینی در ایلینویز آمریکا کشف شد.
پلاستیک در طبیعت به شکل ذرات میکروسکوپی تجزیه می شود که عملکردی شبیه به اسفنج دارند و مواد آلاینده و میکروب‌‌ها را جذب می کنند. آب‌‌های زیرزمینی از بین شکاف‌‌ها و حفره‌‌های موجود در سنگ آهک جاری می شوند و گاهی لجن و ضایعات موجود در جاده‌‌ها، محل‌‌های دفن زباله و زمین‌‌های کشاورزی را به درون سفره‌‌های زیرزمینی می برند.
محققان 17 نمونه از آب‌‌های زیرزمینی موجود در چاه‌‌ها و چشمه‌‌ها را گردآوری کردند که 11 نمونه متعلق به یک سفره زیرزمینی واقع در منطقه مسکونی سن لوییس و 6 نمونه از مناطق روستایی جنوب غربی ایلینویز گرفته شد.
در بررسی‌‌ها مشخص شد 16 نمونه از آب‌‌ها حاوی میکروپلاستیک هستند و حداکثر غلظت میکروپلاستیک در نمونه‌‌ها به 15.2 ذره در لیتر می رسد. به گفته محققان، میزان آلودگی نمونه آب‌‌های زیرزمینی با میزان آلودگی آب رودخانه‌‌ها و جریان‌‌های آب سطحی در شیکاگو برابری می کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Groundwater منتشر شده است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *