400 قطعه پلیکان سفید در تالاب «کانی برازان» مشاهده شد / شرکت دیوار سبز

فاروق سخنور گفت: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب، مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه می پردازند و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرم تر ادامه می دهند.
وی پیش بینی کرد با توجه به کاهش دمای هوا در مناطق شمالی، در روزهای آینده بر تعداد پرندگان مهاجر به ویژه پلیکان های سفید در تالاب کانی برازان افزوده شود.
وی اضافه کرد: این تالاب به دلیل تنوع غذایی و وضعیت و امنیت مناسب به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیل شده و همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجر است.
سخنور با اشاره به وضعیت کنونی تالاب کانی برازان نیز گفت: امسال وضعیت آبی در این تالاب بسیار مطلوب بوده و همین امر باعث شده است تا ورود پرندگان مهاجر به این تالاب افزایش چشمگیری داشته باشد.
وی یادآور شد: آب این تالاب از رودخانه مهاباد و چشمه روستا «قره داغ» تامین می شود و امسال از دریاچه سد مهاباد نیز 2 میلیون مترمکعب آب به عنوان حق آبه برای این تالاب رهاسازی شد و همین امر از خشکی تالاب در فصل تابستان جلوگیری کرد.
پلیکان سفید یا همان مرغ سقای سفید بزرگ (Pelecanus onocrotalus) یک پرنده از خانواده مرغ‌ سقاییان است؛ محل زندگی آن از جنوب شرق اروپا تا سراسر آسیا و آفریقا و در باتلاق ها و دریاچه‌های کم‌عمق است.
مرغ سقاهای سفید بزرگ در هنگام کوچ به شکل منظم در یک خط یا دایره ‌وار حرکت می ‌کنند.
تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد با وسعتی افزون بر 910 هکتار یکی از مهمترین تالاب های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش ترین زیستگاه های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی درشمال غرب کشور به شمار می رود.
این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصر بفرد خود در سال 1385 به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد، یکی از مناطق چهارگانه شکار ممنوع کشور با جایگاه قانونی است.
بر اساس آخرین بررسی ها تعداد 75 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به 11 خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه های خشکی زی، این تعداد به بیش از 180 گونه خواهد رسید و همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می سازد.
از گونه های مهم پرندگان این تالاب می توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.
در میان این پرندگان انواع نادری چون خروس کولی دم سفید، اردک سرسفید، اردک مرمری نیز که در فهرست پرندگان در خطر انقراض هستند، دیده می شود که تاکنون در کمتر تالابی از کشور مشاهده شده است.
در شهرستان مهاباد علاوه بر تالاب بین المللی کانی برازان، تالاب های دایمی «حسن خان» و «قوپی باباعلی» و تالاب های فصلی دیگری از جمله «گروس»، «داشخانه» و «قره قشلاق» نیز وجود دارد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *