گیاه-عشق

اکسالیس یا گیاه عشق / شرکت دیوار سبز

خاص، متفاوت و زیبا. این بهترین توصیفی است که می توان برای گیاه اکسالیس بیان کرد. لطافت آن باعث شده است به نام گیاه عشق هم معروف شود. اگر قصد دارید منزلتان را به این گیاه چشم‌نواز مهمان کنید، در این متن با ما همراه باشید.

اکسالیس دارای برگ‌های بنفش یا سبز ساده و گاهی با مرکز ارغوانی می‌باشد. برخی از اقلام آن نیز دارای گل‌های پرگلبرگ زرد رنگ هستند. این گیاه دارای رشد سریع است، ولی در شرایط کمبود فضا، رشد آن کند می‌شود.

با وجود شباهت اسمی این گیاه با گیاه شبدر، اکسالیس از خانواده شبدر نیست و گیاهی کاملا متفاوت است.

این گیاه در برگ ها و ساقه‌های خود حاوی اسید اگزالیک می‌باشد که یک مکانیسم دفاعی برای گیاه محسوب می‌شود، این اسید باعث ترش مزه شدن برگ‌ها و شاخه‌ها شده تا علف‌خواران از آن تغذیه نکنند.

آبیاری:

در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک شود. آبیاری زیاد و ماندن آب در خاک باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می‌شود. دیر آب دادن نیز باعث سوختگی و خشکی نوک و حاشیه برگ‌ها و پژمردگی گیاه می‌شود. با کم شدن دما، نیاز به آبیاری کمتری دارد. همچنین این گیاه به غبارپاشی برای ایجاد رطوبت نیاز ندارد.

خاک این گیاه باید خوب زهکشی و مرطوب باشد بهترین خاک مخلوطی از خاک باغچه برگ و ماسه و کود دامی می‌باشد.

نور:

شرایط سایه، نیم‌سایه برای رشد این گیاه مناسب است در صورتی که نور کافی باشد. نور مصنوعی هم می‌تواند این گیاه را سال‌ها زنده و سرحال نگه دارد، اما اگر این گیاه در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داشته باشد از بین خواهد رفت.

 

دما :

دمای مناسب بین 16 تا 25 درجه است، اما تا حدود 36 درجه را هم تحمل می کند.

این گیاه مناطق خنک را می‌پسندد و در برابر خنکی مقاوم است ولی در معرض گرمای شدید از بین خواهد رفت. سرمای زمستان به پیاز گیاه آسیب نمی‌زند اما ساقه‌ها را از بین می‌برد که با آمدن بهار دوباره سبز می‌شوند، البته اگر گیاه در منزل نگهداری شود همیشه سبز خواهد ماند.

تکثیر:

از طریق پیاز تکثیر می‌شود و در هر زمانی از سال در مکانی که سایه و خنک باشد، در خاکی مرطوب می‌توانید به کاشت اقدام کنید.

لازم به ذکر است که این گیاه خیلی مقاوم است و هیچ آفتی آن را تهدید نمی‌کند.

در کل گیاهی کم توقع و بی‌دردسر است و می‌توان آن را به راحتی در منزل نگهداری کرد.

 

طریقه کاشت پیاز اکسالیس

ابتدا دو سوم گلدان را از خاک پر ‌کنید، سپس یک یا دو یا سه یا چهار عدد پیاز را روی خاک گلدان قرار بدهید، طوری که نوک پیازها به سمت بالا باشد (البته اگر هم برعکس بکارید هیچ مشکلی ندارد فقط دیرتر جوانه می‌زند) هر چه تعداد پیازها در یک گلدان زیاد باشد، پرپشت‌تر خواهد شد. بعد از آن، روی پیازها حدود 2 الی سه سانت خاک بریزید و خوب آبیاری کنید. گلدان را در مکانی با دمای بین 18 تا 25 درجه قرار دهید. حدود 5 الی 10 روز طول می کشد که جوانه ها از خاک بیرون بزنند.

لازم به ذکر است که بعداز جوانه زدن گیاه را زیاد آبیاری نکنید بگذارید سطح خاک خشک شود بعد آب بدهید و حتما دور از تابش مستقیم آفتاب قرار دهید.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *