صید

بازگشت امنیت به خطوط پرواز پرندگان مهاجر در مازندران / شرکت دیوار سبز

شکار پرندگان با پهن کردن تورهوایی یا به روش های دیگر کشتار جمعی مانند ‘ گذر ‘ و ‘ کرس ‘ ممنوع است و شورای تامین مازندران هم این ممنوعیت را سال گذشته با گذراندن مصوبه ای تضمین کرده بود.
اگر چه این مصوبه با تلاش رسانه ها، دوستداران محیط زیست و مسئولان دستگاههای مختلف و از طریق تعطیلی بازار پرنده فروشی فریدونکنار تا حدودی امنیت پرندگان مهاجر را تامین کرد، ولی امسال با آغاز کوچ زمستانی، فعالیت شکارچیان غیرمجاز شدت گرفت و بازار غیررسمی هم فعال شد.
گزارش های میدانی در یک ماه گذشته نشان داد که شکارچیان امسال نیز همانند سال گذشته از دام های هوایی به عنوان راحت ترین شیوه کشتار جمعی پرندگان مهاجر استفاده می کنند و بیشترین تمرکز این شیوه هم در اطراف تالاب سرخرود در شهرستان فریدونکنار بوده است.
جمع آوری تورهای هوایی شکارچیان در فریدونکنار از صبح امروز با اعزام چند تیم از یگان حفاظت محیط زیست با همراهی ماموران انتظامی آغاز شد.
این اقدام یک هفته پس از آن اجرایی شده است که رییس کل دادگستری مازندران در نشست مشترک مسئولان محیط زیست، دادستان ها و فرماندهان نیروی انتظامی شهرستان های استان اعلام کرد که از این پس مدعی العموم وارد عرصه مقابله با شکارچیان غیرمجاز و کشتار جمعی پرندگان مهاجر می شود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در حاشیه جمع آوری تورهای هوایی شکارچیان غیرمجاز در فریدونکنار  گفت: طرح پاکسازی ادوات غیرمجاز شکار پرندگان زمستان گذران در تمام تالاب و آبگیرهای استان با حکم مدعی العموم و همکاری نیروی انتظامی استان اجرایی می شود.
مسلم آهنگری افزود: مرحله اول این طرح برای پاکسازی تور هوایی به عنوان مهم ترین ابزار شکار غیرمجاز و کشتار جمعی پرندگان در تالاب فریدونکنار و آبگیرهای بابلسر اجرایی شد.
وی گفت که در این مرحله 600 رشته تورهوایی شکار پرندگان زمستان گذران تخریب شده است.
آهنگری تاکید کرد که در مرحله بعد کرس و گذرهایی که برای شکار پرندگان مهاجر مورد استفاده قرار می گیرد، شناسایی و تخریب می شود.
** برخورد قانونی در انتظار برپا کنندگان تور هوایی
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران هشدار داد که پس پاکسازی ادوات غیرمجاز شکار در استان، در صورتی که کسی دوباره اقدام به نصب و استفاده از آن کند، بدون هرگونه اغماضی به دستگاه قضایی برای برخورد قانونی معرفی می شود.
وی گفت: تمامی دادستان های شهرستان های مازندران به عنوان مدعی العموم در کنار دستگاههای اجرایی و دوستداران محیط زیست برای مقابله با کشتار جمعی و شکار غیرمجاز پرندگان قرار دارند و این بار دیگر هیچ شکارچی غیرمجازی نمی تواند قوانین زیست محیطی را زیر پا بگذارد.
آهنگری گفت : براساس توافق بین نمایندگان شکارچیان و محیط زیست تنها شیوه شکار پرندگان در مازندران ایجاد دامگاه یا همان ‘ دوماچال’ است و سایر ادوات غیرمجاز محسوب می شوند.
** ممنوعیت شکار
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران همچنین گفت که بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی با توجه به احتمال شیوع آنفلوانزا مرغی، شکار پرندگان همچنان در مازندران ممنوع است و تاکنون هیچ مجوزی از سوی محیط زیست برای شکار صادر نشده است.
آهنگری افزود: با این رویکرد فروش لاشه و زنده پرندگان نیز حتی در بازارهای رسمی ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.
وی گفت: پس از پایان طرح پاکسازی ادوات شکار، بازار فروش پرندگان فریدونکنار که سال گذشته ساماندهی شد، از سوی یگان حفاظت مورد بازرسی قرار می گیرد و از فروش لاشه پرندگان زمستان گذر جلوگیری می شود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران اظهار داشت: پس از صدور مجوز شکار هم بازار مجاز فروش لاشه پرندگان تنها می تواند شکار شکارچیان دارای مجوز را خریداری کرده و به فروش برساند.
مازندران با داشتن سه تالاب ملی و بین المللی ، 800 آببندان و آبگیر سالانه پذیرای 1.5 میلیون بال پرندگان مهاجر زمستان گذران است که طبق آمار فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست کشور سالانه یک سوم از این پرندگان توسط شکارچیان غیرمجاز تلف می شوند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *