طراحی فضای سبز ویلا
11
مرداد

طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا امروزه با گسترش روز افزون ساخت و ساز ویلا ها و تمایل افراد به سپری کردن اوقات خود در محیط های طبیعی روند مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. به جهت اینکه بین ساختمان مسکونی ویلا و محیط اطراف آن، هماهنگی بیشتری ایجاد شود، نیاز به رعایت اصول و استانداردهای خاصی است. در ادامه به طور مفصل به شرح و بیان این اصول و آنچه که باید در مورد طراحی فضای سبز ویلا بدانید، با شما سخن خواهیم گفت. با ما همراه باشید و از ناب ترین طرح های محوطه سازی حیاط ویلا، با خبر شوید.

فهرست مطالب

طراحی حیاط ویلا

طراحی فضای سبز ویلا صرفا به کاشت گل ها و گیاهان مختلف محدود نمی شود.

اگر چه پوشش گیاهی و کاشت درختچه های تزئینی، جلوه فوق العاده زیبایی به حیاط ویلا ها می بخشد اما این، تمام ماجرا نیست.

طراحی فضای سبز ویلا، طیف گسترده ای از موارد همچون ایجاد استخر، سنگ فرش، آلاچیق و … را نیز شامل می شود.

طراحی حیاط ویلا

اصول طراحی فضای سبز ویلا

داشتن اطلاعات یا دانش خاص در حوزه محوطه سازی ویلا به شما کمک می کند تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید. علاوه بر این، می توانید با پرداخت هزینه های کمتر به یک طراحی حیاط ویلا ایده آل دست پیدا کنید. در اینجا به ذکر اصول مهم برای طراحی فضای سبز ویلا اشاره می کنیم. رعایت این اصول به منظور حاصل شدن نتایج بهتر و حفظ ایمنی بیشتر، الزامی می باشند.

بیشتر بخوانیم : محوطه سازی ویلا

اصل اول در طراحی فضای سبز ویلا

هماهنگی در طراحی های اولیه
همانطور که می دانید چشم انداز ویلا ها در ابتدای امر، نشان دهنده سبک و معماری ساختمان هستند.

از این رو باید نهایت دقت را در طراحی حیاط ویلا به خرج بدهید.

استفاده از گیاهان و گونه های مختلف پوشش گیاهی، حس تازگی و شادابی را در افراد ایجاد می کند و به همین دلیل باید برای عنصر طبیعی در طراحی فضای سبز ویلا، اهمیت خاصی قائل شد.

بهتر است به ارتفاع گیاهان و درختچه های مختلف دقت داشته باشید و آنها را به گونه ای انتخاب کنید که نمای کلی ساختمان ویلا قابل مشاهده باشد.

اصول طراحی فضای سبز ویلا

بیشتر بخوانیم : آموزش ساخت دیوار سبز

اصل دوم در طراحی فضای سبز ویلا

رعایت تعادل
طراحی حیاط ویلا بر اساس دو طرح متقارن و یا نا متقارن انجام می¬گیرد. به بیان ساده تر اینکه در تعادل تقارن، شما حیاطی را خواهید داشت که در هر دو سمت، یک فضای یکسان را نمایش می دهد.

این در حالی است که در تعادل نامتقارن، هر بخش از حیاط ویلا، نشاد دهنده جلوه طیعی خاصی است و با قسمت های دیگر کاملا متفاوت می باشد.

اصل سوم در طراحی فضای سبز ویلا؛

توجه به کنتراست و هارمونی اجزا
رعایت اصل کنتراست و هارمونی در طراحی فضای حیاط ویلا به شما کمک می کند تا عناصری یکپارچه و خیره  کننده داشته باشید.

بر این اساس، چنانچه رنگ های متضاد در کنار هم قرار بگیرند، چشم انداز بسیار زیبایی ایجاد خواهند کرد.

اصل چهارم در طراحی فضای سبزویلا:

رنگ ها را به دقت انتخاب کنید
رنگ¬های گرم و سرد، تفاوت کاملا مشهودی با یکدیگر دارد. به این معنی که استفاده از رنگ های گرم به شما هیجان بیشتری می دهد و در عین حال، احساس می کنید که رنگ ها به فاصله نزدیکی از شما هستند.

این در حالی است که استفاده از رنگ های سرد، اجزا مختلف را دور از حد واقعی نشان می دهند.

اصل پنجم در طراحی حیاط ویلا؛

ایجاد تغییرات گذرا
در مقایسه با سایر موارد فوق، تغییرات تدریجی در طراحی حیاط ویلا، اهمیت زیادی دارد. این نوع تغییرات به آرامی انجام می گیرند و به همین دلیل به آنها، تغییرات گذرا اطلاق می شود.

به طور مثال می¬توانید سر فرصت، اندازه گیاهان را کوتاه کنید و یا اینکه گیاهان جدید با ترکیب رنگی منحصر به فرد، کاشت کنید. همچنین می¬توانید شکل بوته¬ها و درخچه¬ها را نیز تغییر بدهید.

مراحل طراحی فضای سبز ویلا

برای ایجاد طراحی منحصر به فرد در حیاط ویلای خود به سپری کردن مراحل زیر نیاز دارید:

در وهله اول، باید موقعیت زمین و ویژگی های آن را توسط یک فرد مجرب، مورد بررسی قرار دهید. خاک شناسی به این منظور انجام می گیرد تا در صورت ساخت استخر و یا سایر سازه ها، ایمنی و امنیت افراد حفظ شود.

همچنین به شرایط آب و هوایی منطقه نیز باید توجه ویژه شود زیرا کاشت گونه های گیاهی خاص به هماهنگی با شرایط جوی، احتیاج دارد.

مراحل طراحی فضای سبز ویلا

بیشتر بخوانیم : چمن مصنوعی برای کف حیاط

ترسیم نقشه برای طراحی فضای سبز ویلا

پس از اینکه مقدمات اولیه در جهت بررسی شرایط خاک و آب و هوا انجام گرفت، نوبت به ترسیم نقشه می رسد. نقشه کش به نکاتی همچون راه‌های دسترسی و میزان پراکندگی گل‌ها، توجه دارد و بر این اساس، اقدام به کشیدن و طراحی نقشه می کند.

برآورد هزینه های نهایی ساخت و ساز

عملیاتی ساختن پروژه و برآورد هزینه طراحی فضای سبز ویلا باید با دقت کامل انجام گیرد زیرا نمی توان، بعدا پروژه را ناقص رها کرد. لیست هزینه ها باید به حدی دقیق باشد که حتی قیمت پوشش گیاهی نیز لحاظ شود. بدیهی است که طرح نهایی بر اساس بودجه کنونی، انجام می گیرد. اگر هزینه قابل توجهی را در نظر بگیرید، نتایج حاصل، رضایت بخش تر خواهد بود.

اجرایی کردن پروژه طراحی حیاط ویلا

در این مرحله، تمامی اقدامات اولیه انجام گرفته است، هزینه مورد نظر مشخص شده و نقشه نیز ترسیم شده است. حال نوبت به پیاده سازی اهداف در نظر گرفته شده می رسد. در فرآیند اجرا شاید نیاز به ایجاد برجستگی هایی برای نمایش جلوه زیباتر داشته باشید. در این صورت بهتر است از ناهمواری‌هایی مصنوعی استفاده کنید.

در آخر می توانید از نورپردازی محیط برای داشتن جلوه خیره کننده در شب و همچنین امکان راهیابی در تاریکی بهره ببرید. دقت داشته باشید که در اجرای نورپردازی، می بایست اصول ایمنی و امنیتی را به طور کاملا دقیق، رعایت کرد.

نکات مهم در طراحی حیاط ویلا

با توجه به اینکه، نهایتا شما هستید که از فضای سبز ساختمان خود استفاده می کنید، باید در رعایت تمامی موارد فوق، دقت نظر داشته باشید.

تمامی مراحل اجرای طراحی فضای سبز ویلا باید بر اساس سلیقه و نظر شما، انجام گیرد و به اصول ایمنی نیز، توجه ویژه شود.

بهترین کار این است که از یک مجموعه معتبر بخواهید تا روند عملیاتی ساختن پروژه طراحی حیاط ویلا را برای شما انجام بدهند.

این به شما تضمین می دهد که همه چیز از ابتدا تا انتها طبق میل و نظارت شما و با حفظ ایمنی هرچه بیشتر، انجام می گیرد.

نکات مهم در طراحی حیاط ویلا

بیشتر بخوانیم : آلاچیق مدرن

ایده مدرن طراحی فضای سبز

برای اینکه حیاط فوق العاده شیک و زیبایی در ویلای خود داشته باشید، توصیه می¬کنیم ایده¬های خلاقانه زیر را به کار بگیرید:
استفاده از آلاچیق: وجود یک آلاچیق چوبی یا فلزی به شما اجازه می¬دهد به هنگام اوج تابش نور خورشید در زیر سایه استراحت کنید. برای نصب آلاچیق بهتر است ابعاد محیط را در نظر بگیرید و متناسب با آن، اقدام به ساخت یا خرید آلاچیق آماده کنید.
ساخت حوضچه آب پر از ماهی و یا بهره گیری از نهرهای مصنوعی: برخلاف آنچه که به نظر می رسد، استفاده از نهارهای مصنوعی، چندان کار سخت و هزینه برداری نیست. حوضچه های پر از ماهی و یا نهرهای مصنوعی می‌توانند، حس بودن در طبیعت بکر را به صاحبان ویلا بدهند.
ساخت و طراحی پل: بهره گیری از یک پل هر چند کوچک، جلوه فوق العاده زیبایی در حیاط ویلا شما ایجاد می کند. توصیه می کنیم تا جایی که امکان دارد، این ایده ناب را برای محوطه سازی ساختمان خود، اجرایی نمایید
استفاده از سنگ فرش: برای اینکه دسترسی به تمامی قسمت¬های ویلا فراهم شود، کافیست از سنگ فرش استفاده کنید. نصب سنگ فرش در حیاط ویلا، امکان رفت و آمد به تمامی قسمت ها را ممکن می سازد. می توانید یه مسیر نصب سنگ فرش ها، پیچ و خم بدهید. مطمئنا جلوه زیباتری خواهید داشت.

موقعیت مکانی شرکت دیوار سبز در تهران

سخن پایانی

طراحی فضای سبز ویلا بد افزایش جلوه بصری و همچنین ارتقای ارزش مالی ملک، کمک زیادی می کند. برای اینکه به نتایج بهتر دست پیدا کنید بهتر است اصول گفته شده در این مقاله را مد نظر قرار دهید و متناسب با آن عمل کنید.
کارشناسان مجرب ما در گروه دیوار سبز، آماده خدمت رسانی به شما متقاضیان طراحی فضای سبز ویلا هستند.

همین الان با ما تماس بگیرید و درخواست خود را نهایی کنید. ما فورا وارد عمل می شویم و صفر تا صد محوطه سازی حیاط ویلا را در نهایت کیفیت برای شما انجام می دهیم.

سوالات متداول طراحی فضای سبز ویلا

طراحی فضای سبز ویلا صرفا به کاشت گل ها و گیاهان مختلف محدود نمی شود.

اگر چه پوشش گیاهی و کاشت درختچه های تزئینی، جلوه فوق العاده زیبایی به حیاط ویلا ها می بخشد اما این، تمام ماجرا نیست.

طراحی فضای سبز ویلا، طیف گسترده ای از موارد همچون ایجاد استخر، سنگ فرش، آلاچیق و … را نیز شامل می شود.

داشتن اطلاعات یا دانش خاص در حوزه محوطه سازی ویلا به شما کمک می کند تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید. علاوه بر این، می توانید با پرداخت هزینه های کمتر به یک طراحی حیاط ویلا ایده آل دست پیدا کنید. در اینجا به ذکر اصول مهم برای طراحی فضای سبز ویلا اشاره می کنیم. رعایت این اصول به منظور حاصل شدن نتایج بهتر و حفظ ایمنی بیشتر، الزامی می باشند.

با توجه به اینکه، نهایتا شما هستید که از فضای سبز ساختمان خود استفاده می¬کنید، باید در رعایت تمامی موارد فوق، دقت نظر داشته باشید. تمامی مراحل اجرای طراحی فضای سبز ویلا باید بر اساس سلیقه و نظر شما، انجام گیرد و به اصول ایمنی نیز، توجه ویژه شود. بهترین کار این است که از یک مجموعه معتبر بخواهید تا روند عملیاتی ساختن پروژه طراحی حیاط ویلا را برای شما انجام بدهند. این به شما تضمین می¬دهد که همه چیز از ابتدا تا انتها طبق میل و نظارت شما و با حفظ ایمنی هرچه بیشتر، انجام می¬گیرد.