گل-بیلبرجیا

گل بیلبرجیا / شرکت دیوار سبز

گل بیلبرجیا از خانواده بروملیداسه است، برگهای باریک و همیشه سبز دارد. ساقه آن گل دهنده و آویزان است و همین ویژگی آن را برای استفاده در دیوار و نمای سبز مناسب می‌کند. حداکثر عمر گیاه سه سال است و یکبار بیشتر گل نمی‌دهد، پس از خشک شدن گیاه مادری، از پاجوشها که در کنار مادر روئیده است به عنوان منبع ازدیاد استفاده ‌می شود.

نیازها:
نور: نور مستقیم آفتاب را برای مدت کمی تحمل می‌کند، بهترین نور برای آن نور زیاد ولی غیرمسقیم است.
دما: حداکثر درجه حرارت مورد نیاز در تابستان ۲۷ و در زمستان ۲۱ است. تا ۷ درجه نیز تحمل دارد.
آبیاری: بین دو آبیاری خاک باید خشک شود. اجازه دهید مقداری آب به قاعده برگها نفوذ کند. (در برابر پوسیدگی مقاوم است.) در زمستان اجازه ندهید آب به قاعده برگها نفوذ کند.
رطوبت: با شروع گلدهی در صورتی که هوا خیلی خشک است، غبارپاشی هفته‌ای یکبار اشکالی ندارد. بهترین شرایط ساخت یک جزیره در زیر گلدان است.
تغذیه: دو هفته یکبار با کودهای کامل تغذیه کنید.
خاک مناسب: خاک هلندی یا خاک کمپوست یا خاک و کود آمادهبرای آن مناسب است.
تعویض گلدان: همیشه در اواخر تابستان زمانی که پاجوشها شروع به ظهور می‌کنند، گلدان را تعویض کنید. اصولا گیاه مادری خشک می‌شود. وقتی که ارتفاع پاجوشها به حدود ۱۳ سانتی‌متری رسید از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشت کنید. به زودی پاجوشها تبدیل به گیاه مادر جدید می‌شوند ولی تا ۲ سال گل نمی‌دهند.
تمیز نمودن برگها: برگهای گردآلود و کثیف را غبارپاشی کنید و با اآب بدون املاح و ولرم تمیز نمایید. مواظب باشید گلها مرطوب نشوند. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.
تکثیر: جدا کردن پاگیاه در بهار یا اوایل تابستان و کاشت آنها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه، روش تکثیر این گیاه است.

عوارض و درمان:
برگها قهوه‌ای شده و خشک می‌شوند: گیاه خیلی تشنه است، گلدانها را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت و یا سطل پر از آب قرار داده و سپس خارج کنید تا آبهای اضافی دفع شوند، آبیاری را تنظیم کنید ولی مواظب باشید خاکها باتلاقی نشوند.
برگها سیاه می‌شوند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است، از انها استفاده نکنید. برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.
برگها نرم و آبکی بوده و زخمهای قارچ‌آلود روی آنها مشاهده می‌شود: قارچ بوتری تیس عامل آن است که خود ناشی از آبیاری بیش از اندازه و سردی هواست. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. سپس آبیاری کنید، گیاه را به محل گرمتری منقل کنید.
حشرات ریزی اطراف گلدانها در حال پروازند: گیاه را هر هفته با سم حشره‌کش طبق دستور سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.
پرچمهای گل می‌پوسند: آبیاری بیش از اندازه انجام شده است. آبیاری را کمتر کنید.
گلها ظاهر نمی‌شوند: ممکن است مربوط به دو علت باشد: یا نور کم است که آن را به محل روشن‌تری منتقل نمایید.(آفتاب را به راحتی تحمل می‌کند.) و یا اینکه گلدانها خیلی بزرگ است. ریشه‌های گیاه تمایل به در هم رفتن دارند، از گلدانهای کوچکتر استفاده کنید.
گلها خشک می‌شوند: هوا خیلی خشک است، رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید. (به تامین رطوبت مراجعه کنید.)
در تابستان برگها می‌پیچند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.اگر این علائم در زمستان باشد علت آن گرمی هوا و یا آبیاری بیش از اندازه است. عوامل را مساعد کنید.
زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگها مشاهده می‌شود: حشره افت عامل آن است، در دو هفته یکبار با سم حشره‌کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند، با پنبه آغشته به سم نیز می‌توانید لکه‌ها را خیس کنید.

کاشت پاگیاه
با پژمرده و خشک شدن گیاه مادری پاگیاه به نصف اندازه گیاه مادر رسیده است. گیاه را از گلدانها خارج کنید و با چاقوی تیز پا گیاه را از بقایای گیاه مادر جدا کنید. گلدانهای کوچک متناسب با حجم ریشه گیاه انتخاب کنید و مخلوطی از شن و پیت نرم و مرطوب آماده و پاگیاه را درون گلدان ها کاشت کنید و با فشار دست خاک را در اطراف ریشه متراکم کرده و سه روز اول گلدانها را زیر چادر پلاستیکی قرار دهید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *