اسکینانتوس

اسکینانتوس، گیاهی مخصوص دیوار سبز و نمای سبز / شرکت دیوار سبز

اسچینانتوس یا اسکینانتوس، گیاهی است که برای استفاده در دیوار و نمای سبز بسیار مناسب است. از آنجا که اغلب آن را به عنوان گیاه آویزی استفاده می نمایند، می‌توانید با کاربرد آن، نمای زیبایی به منزل خود بدهید. در مورد ظاهر آن باید گفت که دارای برگهای تخم مرغی به رنگ سبز براق است. ساقه‌های رونده این گیاه به طول 30 تا 60 سانتیمتر می‌رسد. گلها در اواخر بهار ظاهر می‌شود و به رنگ قرمز و به طول 4 سانتی متر است كه به صورت خوشه ای كنار هم قرار دارند. معمولا شاخه‌ها را پس از گل دادن به ارتفاع 15 سانتی‌متر از كف خاك قطع می‌كنند تا شاخه‌های جدید ظاهر شود. كاسبرگها لوله‌ای مانند و به رنگ ارغوانی مایل به قهوه‌ای می باشد. اسچینانتوس در طبیعت به صورت اپی فیت بر روی درختان زندگی می‌كند.

نحوه نگهداری
نور: این گیاه به نور متوسط تا زیاد هوای گرم، آبیاری متوسط، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك اسیدی نیاز دارد.
کود: از فروردین تا مهر ماه باید هر دو هفته یكبار، 3 گرم در لیتر كود برای این گیاه مصرف كرد.
خاك: دو قسمت خاك برگ یا پیت ماس یك قسمت ماسه و 1/6 قسمت كود دامی پوسیده، خاك مطلوب اسچینانتوس است.

تکثیر
این گیاه را می‌توان در تمام طول سال تكثیر كرد، البته در فصول بهار و تابستان ریشه‌دهی سریعتری خواهد داشت. برای تكثیر این گیاه بخشهایی از ساقه‌های رونده و بلند را جدا كرده و آنها را به قسمتهای 10-8 سانتیمتری ببرید تا به صورت قلمه‌های انتهایی ساقه و قلمه‌های ساقه‌ای درآیند. آنگاه انتهای قلمه‌ها را در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو برده و هرسه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر با هر قلمه را در گلدانی دهانه 6 سانتیمتر حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه با پایه پیت بكارید. دقت كنید قلمه‌های انتهایی ساقه را از ساقه‌ای جدا بكارید تا گیاهان متعادل‌تری به دست آورید. خاك گلدان را خیلی خیس نكنید. قلمه‌ها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید تا میزان رطوبت را بالا ببرید. دمای محیط را در حدود 21 درجه سانتی‌گراد نگاه دارید. پس از حدود 6 تا 8 هفته كه قلمه‌ها به اندازه كافی رشد كردند، كیسه پلاستیكی را بردارید و آنها را در نور مناسب و كافی، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا به رشد ادامه دهد.

عوارض و درمان:
اگر در سال دوم زندگی این گیاه مشاهده كردید كه گلها ظاهر نمی‌شوند و برگها خیلی ریز مانده‌اند به این معنی است كه گلدان گیاه خیلی بزرگ است و به تغذیه مصنوعی نیاز دارد. در هر صورت گلدان را عوض نكنید اما به تغذیه مصنوعی اهمیت بدهید. اگر در تابستان اب خشك شدن برگها یا سیاه شدن گلها مواجه شدید، خشكی محیط را با غبار پاشی روزانه و ریختن آب در زیر گلدان سنگریزه‌دار جبران كنید. در هوای سرد و رطوب زمستان ممكن است قارچ بوتری تیس روی این گیاه نقاط سیاه رنگ ایجاد كند باید در این صورت گیاه را به محل گرم و خشك منتقل كرده و با یك قارچ كش آن را سمپاشی كنید. ساقه‌های دراز و منحرف گیاه به دلیل تاریكی هوا است، همچنین پژمردگی گیاه در تابستان از هوای گرم و تشنگی گلدان حكایت می‌كند. سقوط برگها نیز در اثر هوای سرد و خشك اتفاق می‌افتد. باید گیاه را به محل گرمتری منتقل كرده و آبیاری را تنظیم كنید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *