گل-استکانی

گل استکانی (کامپانولا) / شرکت دیوار سبز

گل استکانی با گل‌هایی شبیه به استکان، انواع مختلفی دارد‌. از نوع رونده آن گرفته تا گونه گلدانی‌اش‌. در این گفتار می‌خواهیم درباره گونه کامپانولا صحبت کنیم‌ که می‌توانید آن را در گلدان آویزی بکارید و در آشپزخانه یا تراس از آن لذت ببرید.

جنس کامپانولا شامل ۳۰۰ گونه مقاوم و نیمه‌مقاوم گیاهان یکساله، دوساله و چندساله علفی و درختچه مانند است‌.  رقم ایزوفیلا گیاهی چندساله و پاکوتاه است و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ سانتیمتر نیز می رسد‌.

گل‌های این گیاه شبیه به ستاره و یا به شکل یک استکان کوچک و زنگوله‌ای با عرض ۳ سانتیمتر هستند و ظهور آنها در اواخر تابستان و به تعداد زیاد است‌.  گل‌ها منفردند و به‌صورت مجتمع یا خوشه‌ای روی ساقه قرار می‌گیرند و گاهی متمایل به سمت پایین هستند‌.  واریته آلبا دارای گل‌های سفید رنگ و واریته سیزوفیلد دارای گل‌هایی به رنگ آبی می باشند‌.  برگ‌های این گیاه ساده و اغلب باریک و کشیده هستند‌.

 

نگهداری

بوته‌های این گیاه به تغییرات دمایی زیاد سازگار هستند اما برای ادامه گلدهی به محیطی خنک نیاز دارند‌. در دمای بیش از ۱۸ درجه سانتی‌گراد گلدان‌ها را باید در لایه‌ای از شن مرطوب قرار داد‌. در طول دوره زمستان(در دمای ۵ الی ۱۰ درجه سانتیگراد) گیاه به استراحت زمستانه می‌پردازد‌.

 

نور: این گیاه به نور فراوان به صورت مستقیم و یا پراکنده نیاز دارد‌. گل استکانی گیاهی روزبلند بوده و برای گلدهی نیاز به طول روز بلند دارد ودر طول روز کوتاه گل نمی‌دهد مگر اینکه نور اضافی برای آن تامین شود‌.  این نور اضافه می‌تواند در شرایط گلخانه و توسط لامپ‌های مختلف تامین شود‌.

آبیاری: نیاز آبی این گیاه در حد متوسط می‌باشد‌. خاک این گیاه بایستی در طول دوره فصل رشد مرطوب نگه داشته شود و محیط اطراف ریشه مرطوب بماند‌.  در دوره رکود گیاه آبیاری به تدریج صورت می‌گیرد‌.

 

خاک: خاک گلدان شامل خاک آلی، پیت و ماسه به نسبت‌های مساوی می‌باشد‌.  تعویض گلدان در فصل بهار انجام می‌شود‌.

 

کوددهی: تغذیه گیاه در هر دو هفته یک بار از ماه بهار تا اواخر دوره گلدهی توسط کود مایع صورت می‌گیرد‌.  از کود NPK برای آن می‌توان استفاده کرد‌.  برای گلدهی باید نیتروژن را ده درصد کم کرد‌.

 

آفات و بیماری‌ها: گیاه استکانی خیلی حساس به آفات و بیماری‌ها نیست ولی در شرایط رطوبت زیاد بایستی بوته‌ها از خسارت ناشی از کپک خاکستری دور نگه داشته شوند‌.

 

تکثیر: در بهار از طریق بذر می‌توان آن را تکثیر کرد‌. این گیاه بهارگل بوده لذا بذر آن بهتر است اواخر بهمن یا اوایل اسفند کاشته شود‌. بذر این گل به دلیل ریز بودن باید سطحی کاشته شود‌. بعد از حدود یک ماه نشاهای ۴ تا ۶ برگی منتقل شده و در شرایط مناسب رشد می کنند‌.  جهت ازدیاد بوته از طریق قلمه ساقه با ۳ تا ۴ جفت برگ، در اواخر تابستان در دمای ۱۲ الی ۱۶ درجه سانتی‌گراد و در بهار در دمای ۱۰ الی ۱۳ درجه سانتی‌گراد اقدام می‌شود‌. پایه قلمه‌ها جهت تسهیل ریشه‌زایی، در درون گلدانی با مخلوطی از خاک پیت و ماسه به نسبت مساوی قرار داده می‌شود‌. سطح روی گلدان را باید توسط پوشش پلاستیکی پوشانده و در مکانی با نور فیلتر شده قرار داد‌. پس از حدود سه هفته، زمانی که قلمه‌ها ریشه‌دار شدند، بوته‌ها به گلدان‌های متوسط انتقال داده می‌شوند‌.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *