گل-زنبق

گل زنبق / شرکت دیوار سبز

یکی از گیاهانی که از اواخر زمستان گل‌دهی را آغاز می‌کند و بوی بهار را به خانه شما می‌آورد، زنبق است. می‌توانید شما هم آن را در منزل خود در گلدان، باغچه یا دیوار سبز خود داشته باشید و از آن لذت ببرید.

گیاه زنبق، از خانواده زنبق‌ها است و اکثر پیازهای آن قد بلند هستند و برای کاشت در گلدان مناسب نیستند، اما با این حال، چند واریته اصلاح شده پا کوتاه در دست است. پیازهای آن باید در اوایل پاییز کاشته شوند. این پیازها در اواخر زمستان تا وسط بهار گلدهی دارند.

 

در هر گلدان ۱۲ سانتی‌متری ۵-۶ پیاز کشت کنید و روی آنها را با خاک مخصوص پیاز بپوشانید. بر عکس سایر پیازها، زنبق احتیاج به گذراندن دوره تاریکی ندارد. سرما و نور از نیازهای آن است، در اول رشد مکان نیم‌سایه را بهتر می‌پسندد اما هنگامی که دوران گلدهی شروع می‌شود نیاز شدید به نور دارد. دقت کنید تغذیه خارج از اندازه پیاز را وادار به تولید پیازچه کرده و از گل دادن باز می ماند.

 

نیازهای گل زنبق:

نور: در هنگام رشد علفی و سبزینه‌ای نور نسبی و در دوران گلدهی به نور کامل نیاز دارد، این گیاه نور مستقیم آفتاب را نمی پسندد.

 

دما: در رشد علفی هوای خنک ۴ الی ۷ درجه و در دوران گلدهی هوای گرم تر حدود ۱۳ الی ۱۶ درجه برای آن مناسب است

 

آبیاری: پس از کاشت، گلدان را آبیاری کنید، سپس برنامه آبیاری را برای مرطوب نگهداشتن خاک، هفتگی انجام دهید. در دوران گلدهی ۲ الی ۳ بار در هفته کافی است.

 

رطوبت: نیاز به غبار پاشی نداشته و هوای خنک و خشک را دوست دارد.

 

تغذیه: اگر پیاز را برای کاشت در باغ در سال آینده می خواهید هر ۱۰ روز یک بار با کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی یا باغی تغذیه کنید. شروع تغذیه با تکیل اولین غنچه و پایان آن زرد و خشک شدن برگ ها است.

 

خاک: خاک لومی، کمپوست گلدان و یا فیبر مخصوص کاشت پیاز.

 

کاشت: پیازها را در عمق ۷ الی  ۱۰ سانتیمتری و به فاصله ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر از یکدیگر کشت کنید این پیازها را باید در خاکی مخلوط از دو سوم خاک کشاورزی سیاه و سبک و یک سوم کمپوست و ماسه کشت شوند. تا دو سال می توانید پیازها را در خاک نگه دارید.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *