گل-ساعتی

گل ساعتی / شرکت دیوار سبز

گل ساعتی در طب سنتی خواص زیادی دارد. گل‌های آن هم چهره خاصی دارد به طوری که شکل ساعت را تداعی می‌کند. این گل از دسته گیاهان بالارونده است و می‌توانید از آن در فضاهایی مانند تراس سبز، دیوار سبز و بام سبز استفاده کنید.

گل ساعتی گیاهی چند ساله همیشه سبز بومی پاراگوئه، برزیل و شمال آرژانتین است.

رنگ گل‌های آن، صورتی و ارغوانی است و گلدهی آن در ماه‌های گرم سال طی تابستان و پائیز صورت می‌گیرد. گل‌ها اغلب معطر و حاوی شهد فراوانی هستند.

این گیاه سریع رشد می‌کند و ساقه‌های بلند و بالارونده‌ای را تولید می‌کند که می‌توانید قلمه‌های زیادی از آن‌ها بگیرید.

برگ‌های آن‌ها منفرد، معمولاً با ظاهر پنجه‌ای و منتهی به دمبرگی است که غالباً به یک برجستگی در قاعده ختم می‌شود. گلهائی منفرد، نر – ماده و یا بر دو نوع نر و ماده، یک پایه یا دو پایه دارند. مجموعه‌ای از برگ‌های کوچک نیز به صورت انولوکری گل‌های آن‌ها را از خارج فرا می‌گیرد.

دمای کم زمستان رشد آن را کند می‌کند و به همین دلیل در زمستان‌های سرد این گیاه از بین می‌رود و فقط جوانه شاخه‌های چند ساله زنده می‌مانند، بنابراین در زمستان گل ساعتی را با خاک یا مالچ بپوشانید تا در برابر هوای سرد آسیب نبیند. برای رشد کامل و اتمام دوره رشد بایستی ۱۵۰ روز از سال برای رشد آن بدون یخ‌زدگی باشد.

گل ساعتی نور پسند است و برای رشد بهتر و کامل به نور کامل آفتاب نیاز دارد و سایه ممکن است باعث افزایش رشد رویشی شود که در این صورت سبب کاهش گلدهی شده و از نظر دارویی عملکرد گیاه پائین می‌آید به‌علاوه جنبه زینتی آن نیز کاهش پیدا می‌کند؛ لذا وجود نور کامل برای گلدهی گل ساعتی ضروری است.

کوددهی دو الی سه مرتبه در سال برای نگهداری قدرت رشد این گیاه لازم است.

گل ساعتی در خاک‌های مختلفی رشد می‌کند، اما در خاک‌هایی با زهکشی مناسب (خاک معمولی باغچه حاوی کمپوست گلدانی) رشد خوب و عملکرد بالایی دارد.

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *