گل-سیسوس-یا-پیچ-کانگرو

گل سیسوس یا پیچ کانگرو / شرکت دیوار سبز

گل سیسوس از جمله گیاهان بالارونده و علفی از خانواده انگورسانان و بومی استرالیا است. از آن می‌توانید هم در آپارتمان بهره ببرید و هم در سایبان‌ها و آلاچیق‌ها. این گیاه در برابر سایه مقاوم و در مجموع کم توقع است و افراد مبتدی می‌توانند با خیال راحت آن را به خانه ببرند.

از نکات مهم درباره این گیاه آن است که در گلدان احتیاج به قیم دارد. برای جلوگیری از رشد طولی و دراز شدن ساقه‌ها هم حذف گهگاه‌جوانه‌های انتهایی لازم است. برگ‌ها بزرگ و دندانه‌دار، سبز روشن و محکم و انبوه است. معمولا در سبدهای آویزان از این گیاه استفاده می‌کنند و فاقد گل و میوه است.

نیازها:

نور: به نور نزدیک پنجره احتیاج دارد، ولی از تابش مستقیم ‌آفتاب بیزار است.

دما :در زمستان درجه حرارت ۱۵ و در تابستان در ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید، اگر درجه حرارت بالاتر از ۲۰ باشد غبارپاشی ضروری است.

آبیاری:  بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.

رطوبت: در صورتی که درجه حرارت در تابستان بالای ۲۰ درجه است، غبارپاشی روزانه و گرنه هفته‌ای یک‌بار کافی است.

تغذیه: از کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گل‌های زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور استفاده کنید.

خاک مناسب: بهترین خاک همان خاک کمپوست می باشد.

تعویض گلدان: هنگامی که گیاه جوان و در حال رشد است هر دو سال یکبار گلدان را تعویض کنید و زمانی که دیدید ریشه از زیر گلدان بیرون زده باید اقدام به تعویض گلدان بکنید وگرنه برگ‌ها به مرور زرد شده و رشد گل متوقف می شود.

تمیز نمودن برگ‌ها: غبارپاشی برای تمیز نگهداشتن گیاه کافی است. در صورت نیاز می‌توانید هر ۲ ماه یکبار از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کنید، توجه کنید که استفاده مداوم از ان برای گیاه ضرر دارد.

تکثیر: گرفتن قلمه چوب در تابستان(قلمه بین چوبی و علفی باشد). قلمه ها را در دمای ۲۱ تا ۲۷ درحه ریشه‌دار کنید.

 

عوارض و درمان:

رشد گیاه کند شده و برگ‌ها رنگ پریده هستند: گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می‌برد، هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

فاصله بین برگ‌ها زیاد و رشد گیاه کند شده است :نور کافی نیست، گلدان را به محل روشن‌تری منتقل کنید ولی مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها مشاهده می‌شود: آبیاری بیش از اندازه صورت گرفته است، اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، آبیاری را تنظیم کنید.

برگ‌ها سست شده و در نهایت می‌ریزند: هوا سرد و خشک است، گیاه را به محل گرم‌تر منتقل نموده و آبیاری کنید.

رنگ برگ‌ها زرد می‌شوند و تار عنکبوتی پشت برگ‌ها وجود دارند: کنه قرمز ریز عامل آن است، گیاه به سم خیلی حساس است، با پنبه آغشته به سم پشت برگ‌ها مالیده، غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگ‌ها بد شکل و چسبناک هستند و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می‌شود: با سم حشره کش نفوذی گیاه را هر هفته یکبار سمپاشی کنید تا عارضه بر طرف شود.

برگ‌ها نازک و چروک خورده‌اند و سقوط می‌کنند: درجه حرارت خیلی بالا است، گیاه را به محل خنک‌تری با جریان ملایم هوا منتقل کنید. رطوبت را با غبارپاشی افزایش دهید.

رشد متوقف است و  برگ‌های پائینی می‌ریزند: هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید.

 

نحوه نصب قیم:

قیم را داخل گلدان قرار دهید و با نخ نرم مثل نخ کاموا ساقه را به قیم متصل کنید، توجه کنید که گره باید در تماس با قیم باشد نه ساقه، حد فاصل بین ساقه و نخ یک قطعه کوچک لاستیک قرار دهید.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *