گیاه-فیکوس-بنجامین

گیاه فیکوس بنجامین / شرکت دیوار سبز

این گیاه گزینه مناسبی برای پاسیوی خانه شماست. برگ‌های آن به رنگ سبز روشن و براق، بیضی‌شکل و نوک‌تیز بوده و شاخه‌های آن آويزان و آبشاري است. ارتفاع اين گياه در شرايط مساعد تا پنج‌متر هم می‌رسد. فيكوس بنجامين، بومي جنوب و جنوب شرقي قاره آسيا و اروپا است و به دليل شرايط مرطوب و استوايي اين منطقه، نگهداري گياه در پاسيو و فضاي خانه انتخاب مناسبي است.

در نوع ابلق، برگ‌ها به رنگ سبز روشن و سفيد – كرم ديده می‌شوند، آويزان بودن شاخه‌ها در بنجامين ابلق بيشتر است و ریشه‌ها توسعه كمتري دارند؛ به همين دليل انواع ابلق را روي نوع برگ سبز پيوند می‌زنند.

خاک، آب، نور و مواد غذایی مورد نیاز

براي زندگي سالم‌تر بنجامين به نور زياد و غيرمستقيمی نياز است. توجه داشته باشيد كه نور مستقيم باعث صدمه به برگ‌ها می‌شود. نور جنوبي براي آن بهترين حالت است. بنجامين گياه حساسي است؛ بنابراين گلدان آن را جابه‌جا نكنيد.

این گیاه درجه حرارت محيط را در كمترين حالت به ميزان 15 درجه سانتی‌گراد و در بيشترين دما به مقدار 24 درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کند و به سرما حساس است.

در زمان آبياري اجازه دهيد سطح خاك خشك شود. بنجامين آب ولرم را ترجيح می‌دهد. در تابستان دو بار در هفته و در زمستان ده روز يكبار گياه خود را آبياري كنيد. مقاومت آن به کم‌آبی، پايين بوده و دچار ريزش برگ می‌شود. براي تأمین رطوبت، هر دو روز يكبار غبارپاشي و اسپري برگي را انجام دهيد. بهترين خاك براي اين گياه آپارتماني، مخلوط خاک‌برگ، خاك باغچه و ماسه است. براي تغذيه بنجامين، كوددهي را هر دو هفته و به ميزان سه گرم در ليتر انجام دهيد. در زمان سرما كوددهي را فراموش كرده و براي اين منظور از اواخر زمستان تا مهرماه  اقدام كنيد.

نکات مهم در نگهداری بنجامين:

  • برگ‌های رنگ‌پریده و با لکه‌های قهوه‌ای دچار شپش آرد آلود شده اند، آنها را با پنبه آغشته به حشره‌کش نفوذي سم‌پاشی كنيد. اين روند را هر دو هفته ادامه دهيد تا علائم از بين بروند.
  • لكه سياه و آبكي نشان می‌دهد که بنجامين شما دچار بيماري قارچي شده است. می‌توانید آن را با آب و صابون رقيق تيمار كنيد.
  • برگ‌های زرد نشان از آبياري زياد دارد.
  • اگر می‌بینید زير برگ‌ها حالت تارعنکبوتی دارد، بدانيد كه كنه قرمزي در كار است! سم‌پاشی با كنه‌كش يا حشره‌كش، آن را از بين می‌برد.
  • اگر برگ، خشك و شكننده باشد، رطوبت محيط كم است.
  • برگ‌های جديد كوچك و ريز به شما می‌گویند كه فضاي كمي براي رشد دارند و يا تغذيه آنها مناسب نيست. گلدان را بزرگ كرده و كوددهي را پيش بگيريد.
  • براي تميز كردن برگ، اسپري آب كافي است، به‌هیچ‌وجه به سراغ مواد براق‌کننده نرويد.
  • چنانچه گلدان بنجامين شما جوان است، از قيم استفاده كنيد تا زماني كه ساقه و شاخه‌ها چوبي و سخت شود.
  • اگر برگ سالم و سبز است و ريزش می‌کند، گلدان را به مكان پرنورتر منتقل كنيد.

چگونه این گیاه را تکثیر کنید؟

فيكوس بنجامين را در بهترين حالت از اواسط بهار تا اوايل تابستان تكثير كنيد. تكثير با قلمه از قلمه انتهايي ساقه به طول 10-8 سانتی‌متر انجام می‌شود، ولي ریشه‌دار شدن آن به‌سادگی صورت نمی‌گیرد. می‌توانید از هورمون ریشه‌زایی براي سرعت بخشيدن به ريشه دادن قلمه استفاده كنيد. براي قلمه گرفتن، شاخه حداقل بايد يك جفت برگ داشته باشد.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *