گیاه-برگ-بیدی

گیاه برگ بیدی یا زبرینا / شرکت دیوار سبز

گیاهی با برگ بیضی نوک تیز و رگه‌های موازی سفید است. گونه‌های مختلفی دارد اما انواع علفی آن به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می‌شوند. گونه مذكور بومی آمریكای جنوبی است و برگ‌های زیبا و مناسبی برای آویز دارد. این برگ‌ها تخم‌مرغی شكل، پهن و بدون دم‌برگ و به رنگ سبز روشن با نوارهای سفید یا كرم می‌باشند.

 

شرایط نگهداری

برای مراقبت از آن باید بدانید که هر 4 تا 7 روز یک‌بار به آبیاری نیاز دارد. نور کم و غبارپاشی ۲ هفته یک‌بار از دیگر نکاتی است که در نگهداری از آن باید مراعات کنید. برگ بیدی به سایه تا نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت 50 تا 70 درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد. هوای سرد باعث نرم شدن و از بین رفتن برگ‌هایش می‌شود.

 کود مورد نیاز این گیاه را می‌توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر دو هفته یك‌بار از فروردین تا مهر ماه، در اختیار گیاه قرار داد. اگر کود زیاد داده شود رنگ برگ‌ها کم رنگ می‌شود. خاک آن مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب، خاک مناسب برگ بیدی است.

این گیاه به سرعت در آب و یا خاک ریشه می‌دهد. از اواسط بهار تا اواخر تابستان كه گیاه مادری تجدید رشد كرده و شاخه‌های آن باید سرزنی و جوان شوند، می‌توانید شاخه‌های هرس شده را به طول 5/7 سانتیمتر جدا كرده و هر 5 قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست خصوص بذر و قلمه قرار دهید.

خاک را نسبتا مرطوب كنید و گلدان را در دمای 18 درجه سانتیگراد و نور كافی نگه دارید. پس از 2 تا 3 هفته ریشه‌دهی انجام می‌شود و شما می‌توانید مقدار آبیاری را بیشتر كرده و با كود مایع آنها را تغذیه كنید. در شرایط مشابه، قلمه در آب نیز ریشه خوهند داد.

 

بیماری‌های برگ بیدی و درمان:

اگر زمانی كه از برگ بیدی نگهداری می‌كنید، مشاهده كردید برگ‌های آن نرم و آبكی شده و رنگ خود را از دست می‌دهند احتمال بدهید هوای سرد باعث یخ‌زدگی گیاه شده است.

برگ‌های این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم سبز روشن می‌شوند. تغذیه را متوقف كنید، رنگ ابلق برگ‌ها، برمی‌گردد.

 

لكه‌های سوخته قهوه‌ای روی برگ‌ها در اثر مواد براق كننده شیمیایی حادث می‌شود. اگر نوک برگ‌ها به طرف بالا برگشت و سپس سقوط كرد حتما هوای محیط آن گرم و خشک بوده است. گلدان را به محل خنک‌تری ببرید و غبارپاشی را فراموش نكنید. قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آبیاری زیاد و یا زهكش نامناسب، می‌پوسد.

 

در صورتی كه برگ‌ها بد شكل و چسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیده شد بهتر است هر دو هفته یكبار با یک حشره كش نفوذی سمپاشی صورت گیرد. در یک محیط خشک برگ‌های ترادسكانتیا قهوه‌ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگ‌ها رنگ پریده و دارای لكه‌های قهوه ای نشود.

یکی از گیاهانی که می‌شود در آب نگهداری کرد برگ بیدی است! اتفاقا سریع هم ریشه‌دار می‌شود و برگ اضافه می‌کند و از لبه شیشه آویزان می‌شود.
بعد از یک مدت که گیاهان در آب نگهداری می‌شوند برای اینکه بتوانند رشد خوبی داشته باشند و از بین نروند به مواد غذایی موجود در خاک احتیاج دارند، مانند ازت و فسفر و پتاسم و … که می‌توانید از فروشگاه‌های فروش بذر و سموم و کود کشاورزی تهیه کنید و به آب اضافه کنید.

برگ بیدی از گیاهان بسیار زیبایی است که راحت می‌توانید از آن قلمه بگیرید. ساقه‌های 10 سانتی از برگ بیدی را داخل آب بگذارید بعد از 10 روز ریشه داد داخل خاک بزنید.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *