گیاه-فیتونیا

گیاه فیتونیا / شرکت دیوار سبز

فیتونیا، گیاه دوست داشتنی. برگ‌های خاص این گیاه می‌تواند به آپارتمان شما جلوه بدهد. نوع محبوبی از آن، برگ‌هایی با رگه‌های سفید دارد، اما برگ‌های رگه‌دار صورتی و سبز فیتونیا هم موجود هستند.

نگهداری فیتونیا بسیار آسان است. این گیاه شاخساری نرم دارد که به راحتی قابل شکل دادن است و به خاطر مراقبت کم و نوری اندکی که می‌خواهد برای استفاده در تراریوم‌ها و دیش گاردن‌ها ایده‌آل است. اگر حواستان به فیتونیا نباشد به زودی رشد می‌کند و ظاهری آشفته پیدا می‌کند. فیتونیا رطوبت زیاد را دوست دارد (پس برای تراریوم مناسب است) و هم چنین از آفتاب مستقیم و تند بیزار است!

 

شرایط رشد

 نور: نور غیر مستقیم یا نور فیلتر شده می‌خواهد. فیتونیا همچنین در زیر نور فلورسنت به خوبی رشد می‌کند. هیچ وقت این گیاه را در معرض آفتاب شدید و مستقیم نگذارید.

 آبیاری: خاک گلدان فیتونیا را همواره مرطوب نگه دارید. اما مواظب باشید که خاک خیس نماند و ریشه‌ها دچار پوسیدگی نشوند.

رطوبت: فیتونیا رطوبت زیاد را دوست دارد، اما در رطوبت معمول خانه هم به رشد خود ادامه می‌دهد. هر از گاهی گیاه را غبارپاشی کنید. یا می‌توانید زیرگلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز فیتونیاتان تامین می‌شود.

 دما: این گیاه دمای بالا را دوست دارد و کمترین دمایی که تحمل می‌کند ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. در صورتی که درجه حرارت محیط به بالای ۳۰ درجه سانتی‌گراد رسید گیاه را غبار پاشی کنید.

 خاک: فیتونیا به راحتی در خاک معمول گلدانی با پایه پیت رشد کند. مطمئن شوید خاکی که برای فیتونیاتان انتخاب کرده اید رطوبت را در خود نگه می‌دارد، اما خیس هم باقی نمی‌ماند.

کود دهی: در طول فصل رشد (بهار و تابستان) گیاه را با کودهای مخلوطی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز هستند کود دهی کنید. بهتر است از کودهای ضعیف استفاده کنید و یا نصف غلظت گفته شده روی بسته کود را به کار ببرید. کودهایی که مواد غذایی را به تدریج آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند هم گزینه‌های مناسبی هستند.

 

تکثیر: فیتونیا به راحتی از طریق قلمه ساقه قابل تکثیر است. در اواخر بهار یا اوایل تابستان ساقه کوچکی از فیتونیا را ببرید. توجه کنید که شاخه‌ای که می‌برید حداقل ۲ گره جوانه‌ای داشته باشد تا بهترین نتیجه را بگیرید. قلمه‌ها را می‌توانید درون آب هم بگذارید و وقتی ریشه دادند به خاک منتقل کنید. اما اگر می‌خواهید در همان ابتدا در خاک بکارید، مخلوط خاکی با پایه پیت تهیه کنید و قلمه‌ها را در آن قرار دهید. قلمه‌ها بعد از حدود ۲ تا ۳ هفته و یا حتی کمتر ریشه می‌زنند! معمولا نیازی به استفاده از هورمون ریشه‌زایی نیست، اما اگر شرایط رشدی ایده‌آل فیتونیا مهیا نیست، استفاده از هورمون شانس گرفتن قلمه‌ها را بیشتر می‌کند.

 

تعویض گلدان: گلدان فیتونیا را هر سال اواخر بهار یا اوایل تابستان تعویض کنید، در همان زمانی که گلدان بقیه گیاهان استوایی‌تان را تعویض می‌کنید. یک گیاه فیتونیای سالم به سرعت رشد می‌کند و پهن می‌شود، پس اگر گیاه فیتونیای بزرگی دارید و می‌خواهید آن را مدت طولانی در تراریوم یا دیش گاردن نگهداری کنید، لازم است شاخسار و ریشه‌های گیاه را هرس کنید و به جای تعویض گلدان هر سال خاک گلدان را عوض کنید و خاک تازه برایش بریزید.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *