گیاه-کالاتیا-اورانتا

گیاه کالاتیا اورانتا  / شرکت دیوار سبز

کالاتیا اورانتا نام‌های مختلفی دارد: راه راه صورتی و گیاهان عابد. مشهورترین‌‏‎ و مقاوم‌ترین‌‏‎ گونه آن دارای‌‏‎ دم‌برگ‌های بلند‏‎ و برگ‌های سبز براق با خطوط سفید بین‌‏‎ رگبرگ‌هاست، شکل برگ‌ها گورخر در عالم حیوانات را یادآوری می‌کند و باعث خاص بودن آن شده است که طرفداران زیادی را برای آن به همراه داشته است. این گیاه، بومی‌آمریکای مرکزی و جنوبی  است.

مراقبت: به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری معمولی، رطوبت هوای ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی‌اسیدی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز کالاتیا را می‌توان به میزان یک گرم در لیتر هر هفته یک بار از اردیبهشت تا شهریور مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاک برگ، تورب، خاک باغچه با کمی‌ماسه، خاک مغذی و قابل نفوذی را برای کالاتیا به وجود می‌آورد.

تکثیر: کالاتیا اورانتا را می‌توان به آسانی از طریق تقسیم بوته‌ای که رشد خوبی داشته تکثیر کرد. اواسط بهار تا اوایل تابستان، بهترین زمان برای این کار است. ابتدا به آرامی‌گیاه را از هم باز کنید. و با استفاده از یک چاقوی تیز، آن را به قسمت‌هایی با چند برگ تقسیم نمایید. به طوری که هر قسمت ریشه‌هایی به همراه داشته باشد. سپس هر یک را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید، بعد از کاشت گیاه، آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود. گلدان را دور از تابش مستقیم خورشید و در دمای ۲۰ درجه سانتگراد نگه دارید .پس از ۶ تا ۸ هفته، گیاه شما ریشه‌دار می‌شود و باید کیسه پلاستیکی رابردارید تا در محیط طبیعی قرار بگیرد، کنترل و بازرسی مرتب هوادهی و حذف برگ‌های آلوده، در زمانی که گیاه زیر کیسه پلاستیکی است، باعث می‌شود برگ‌های نازک این گیاه دچار فساد نشوند.

عوارض و درمان:

برگهای پژمرده و شفاف کالاتیا و پوشیده شدن سطح زیرین برگ‌های آن با تارهای عنکبوتی، به علت حمله کنه ریز قرمز می‌باشد. باید با سم کنه‌کش، طبق دستور، گلدان را سمپاشی کنید. اگر دیدید برگ‌ها کمرنگ هستند و زخم‌های سفید پنبه‌ای شکل در قاعده آنها تشکیل شده است. با یک سم نفوذی هر ۱۴ روز یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردد.

اگر برگ‌های گیاه کالاتیا به طرف پایین خم شوند، درجه حرارت محیط بالا است و هوا خشک می‌باشد. بنابراین باید گلدان رابه محل خنک‌تر منتقل کرده و آبیاری و غبار پاشی فراوان انجام دهی.د اشعه مستقیم آفتاب برگ‌های گیاه را رنگ پریده و کمرنگ می‌کند. درصورتی که برگ‌ها در طول روز لوله شد و حاشیه برگ‌ها به سمت وسط خم شوند، یعنی اینکه هوا خیلی سرد است یاگیاه به آبیاری احتیاج دارد. این اتفاق درشب طبیعی است.

اگر حاشیه برگ‌ها قهوه‌ای و لوله می‌شوند هوا سرد و آبیاری منظم می‌باشد و اگر حاشیه برگ‌ها قهوه‌ای می شود و سپس می‌ریزد گیاه تشنگی می‌کشد. برگ‌های ریز کالاتیا و رشد کبد آن نیز در نتیجه کمبود مواد غذایی است. با بر طرف کردن این عوامل، گلدان ما شاداب خواهد شد.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *