گیاه-کروتون

گیاه کروتون

پیش از این درباره گیاه کروتن پرتقالی صحبت کرده بودیم، با این حال از آنجا که گیاه کروتن انواع مختلفی دارد، امروز به طور کلی به آن می‌پردازیم. گیاه کروتن در حالت کلی یک گیاه مقاوم است که به برگهای زیبایش معروف است. کروتونها آفتاب‌دوستند، اما نباید آنها را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. توجه داشته باشید که در بین انواع مختلف این گیاه، گونه‌های رنگی‌تر نیاز بیشتری به نور خورشید دارند.
نیازها
خاک: ترکیبی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم بهترین خاک برای کروتن است. کف گلدان را مقداری ماسه و سنگ بریزید تا خاک از زیر به شکل باتلاق نشده و ریشه نگندد، به این شکل آب اضافی خارج خواهد شد.
آبیاری: در تابستان هر ۳ روز یکبار و در زمستان هر ۴ تا ۵ روز یکبار در هفته به گل آب دهید. آبیاری گیاه بهتر است زمانی انجام شود که خاک رویه تا حدود ۲ سانتی‌متری از سطح خشک باشد. این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد از این رو در تابستان و گرمای هوای شدید باید هر روز غبار پاشی انجام دهید؛ توجه داشته باشید که غبار پاشی در زیر نور خورشید انجام نشود.
تغذیه: هر ماه دو بار برای تغذیه گیاه از کودهای مناسب استفاده کنید.
دما: دمای محیط این گیاه باید ثابت نگهداشته شود. توصیه ما این است که در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد و به‌طور میانگین ۲۰ درجه سانتیگراد را در نظر داشته باشید. کروتون در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد و کمتر، بهترین رشد را دارد.
آفات
• برگها کمرنگ شده و به رنگ سبز روشن در آمده باشند: محیط گلدان تاریک است.
• رنگ برگها قهوه‌ای شده و سقوط می کنند: هوا آلوده است.
• برگها زرد شده اند و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز وجود دارد، باید با سم کنه‌کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید، لازم است بدانید غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.
• ساقه پوسیده شده و برگها زیاد می‌ریزند: آبیاری زیاد است، باید اجازه دهید تا سطح رویه خاک خشک شود. اگر کل برگها در حال ریختن باشند به دلیل آن است که تغییرات شدید درجه حرارت رخ داده است.
• ریزش برگهای پایین بوته: هوا سرد و خشک است.
• کاهش رویش برگهای جوان: باید تغذیه مصنوعی برای گیاه انجام دهید.
• وجود لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی برگها: زیر آفتاب غبارپاشی کرده‌اید.
• برگها منقبض شده‌اند: گیاه تشنه و هوا گرم است. فورا آبیاری و غبارپاشی کنید.
• زخمهای پنبه‌ای در گیاه وجود دارد: به دلیل آفت است و باید با پارچه آغشته به سم حشره‌کش آفت را از بین ببرید و یا هر ۱۴ روز یک‌بار طبق دستور با سم سمپاشی کنید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *