تراریوم

تراریوم (terrarium) / شرکت دیوار سبز

تراریوم ، گلخانه‌ای در ابعاد کوچک است که برای نگهداری گیاهان از آن استفاده می‎کنند.

یک باغ کوچک و مینیاتوری در محفظه‎ای شفاف و بی‎رنگ، معمولاً از جنس شیشه طراحی می‎شود.

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با تراریوم، موارد استفاده و روش تهیه آن ها اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. تا انتها با ما همراه باشید….

در ادامه خواهیم خواند :
تراریوم محیطی است که بر اساس مناطق خشک و وحشی کره زمین شبیه سازی شده است، درواقع تراریوم محفظه شفاف سربسته‌ای از جنس شیشه‌ یا پلاستیک است که می‌توان مجموعه‌ خاصی از گیاهان ریزنقش سازگار با هم را در داخل آن پرورش داد. علاوه بر آن نوع بزرگتری از تراریومها وجود دارند که در آن مجموعه گیاهانی مانند کراسوله ها، برومیده ها و بنفشه آفریقایی و حیواناتی مانند خزندگان، حشرات و پرنده های کوچک می توان نگهداری می شود. دو نوع تراریوم وجود دارد: بسته و باز. تراریوم‌های بسته درپوش‌دارند، اما دهانه تراریوم‌های باز هیچ درپوشی ندارد.
تراریوم اکوسیستمی خودکفا است، به گونه ای که گیاه و خاکِ داخل تراریوم بخار آب تولید می‌کنند. این بخار روی جدار داخلی محفظه می‌نشیند و دوباره به‌درون خاک چکه می‌کند و جذب ریشه گیاه می‌شود. تکرار این چرخه باعث تغذیه خودبه‌خودی گیاه و خاک می‌شود. شفافیت محفظه تراریوم برای این است که نور خورشید فرایند فتوسنتز در گیاه را تحریک کند تا دی‌اکسید کربن به اکسیژن تبدیل ‌شود. به‌همین دلیل است که تراریوم‌ها نیاز به رسیدگی چندانی ندارند و می‌توانند تا چند سال هم عمر کنند. در تراریوم های در بسته سیستم آبیاری چرخشی وجود دارد به نحوی که آب تبخیر شده از سطح خاک و گیاهان به سطوحی که تراریوم را در بر گرفته اند برخورد کرده و مجدد به صورت قطرات آب به خاک بر می گردد که این سیکل باعث کاهش دور آبیاری می شود. در مورد نوع گیاهان مناسب تراریوم باید گفت که به‌طور کلی گیاهان برگساره‌ای و آنهایی که رشد کندی دارند برای تراریوم مناسب‌ترند. سرخس‌ها، گیاهان گوشت‌خوار، گیاهان کوزه‌ای، شبنم خورشید، نخل‌های کوتوله، گیاهان هوازی، پپرومیا یا همان قاشقی و بونسای از جمله گیاهان مناسب برای تراریوم هستند. گیاهان مناسب تراریوم

گیاهان مناسب تراریوم

مسلماً هر گیاهی برای نگهداری در فضای تراریوم مناسب نیست. بی شک برای داشتن تراریوم سالم باید از گیاهان خاصی استفاده کرد. انواع سرخس مثل پرسیاوشان، لانه پرنده‌ای و دکمه‌ای؛ گیاهان گوشت‌خوار مثل ونوس مگس‌خوار، گیاهان کوزه‌ای و گیاهان گونۀ دروزا( شبنم خورشید)؛ نخل‌های کوتوله؛ گیاهان هوازی مانند تیلاندزیا، ساکولنت‌ها مانند کاکتوس، هاورتیا، اِچوریا و کراسولا؛ پپرومیا یا همان قاشقی؛ بونسای. برای کاشت در تراریوم مناسب هستند. البته حتماً دقت کنید که هنگام انتخاب گیاه از فروشنده در مورد خاک مناسب سئوال کنید. نکتۀ مهم دیگر برای انتخاب گیاهان باغ‌های شیشه‌ای، این است که گیاهانی را انتخاب کنید که رشد کم داشته باشند، اگر گیاهی که انتخاب کرده‌اید به میزان رطوبت حساس است از تراریوم باز استفاده کنید. باید از گیاهانی استفاده کنید که شاخ و برگ کمتری داشته باشند واگر قد گیاه شما بلند می‌شود، شما هم از فضایی استفاده کنید که بلند‌تر باشد.

بیشترین سوالات پرسیده شده توسط کاربران :

یک گیاه چقدر می تواند در تراریوم زندگی کند؟ در تئوری، یک تراریوم بسته کاملا متعادل – تحت شرایط مناسب – باید به طور نامحدود به رشد خود ادامه دهد. طولانی ترین تراریوم شناخته شده به مدت 53 سال به تنهایی دوام آورد. آنها حتی ممکن است از ما پیشی بگیرند!
هدف از تراریوم چیست؟ تراریوم که به آن باغ شیشه‌ای، جعبه محافظ یا ویواریوم نیز می‌گویند، محفظه‌ای با کناره‌های شیشه‌ای، و گاهی اوقات یک رویه شیشه‌ای، که برای نگهداری گیاهان یا حیوانات خشکی‌زی یا نیمه‌زمینی در داخل خانه تعبیه شده است. هدف ممکن است تزئین، مشاهده علمی، یا تکثیر گیاهان یا حیوانات باشد.
چرا به آن تراریوم می گویند؟ تراریوم یک باغ سرپوشیده و سرپوشیده است که معمولاً کوچک و از شیشه ساخته شده است تا بتوانید مجموعه گیاهان خود را ببینید. … واژه تراریوم برای اولین بار در اواخر دهه 1800 استفاده شد و از کلمه آکواریوم گرفته شد – جایگزین terre (به معنی “زمین”) به جای aqua (به معنی “آب”)
برای تهیه تراریوم در خانه باید ظرف شیشه‌ای، صابون، خاک، شن در دسترس داشته باشیم. برای شروع کار باید ظرف شیشه‌ای را باآب گرم و صابون شستشو دهید تا باکتری‌ها از بین بروند. باید از خاک چند لایه استفاده کنید که از پایین ظرف به بالا به این ترتیب قرار گرفته‌باشند: لایه اول شندرشت یا سنگ‌ریزه، لایه دوم لایۀ زغال و لایۀ خزه، در لایۀ سوم مخلوط خاکی و درآخر لایۀ شنی را بریزید. در انتها می‌توانید از سنگ‌ ریزه‌‌های تزئینی استفاده کنید. بعد از کاشت گیاهان مورد نظر، برای زیبایی بیشتر می‌توانید از خزه‌های تزئینی و تخته چوب‌های کوچک یا هر شی‌ء تزئینی مناسبی که شما دوست دارید، استفاده کنید. باغ‌های شیشه‌ای شبیه آکواریومی هستند که درون آن‌ها به جای ماهی، گیاه وجود دارد. این باغ‌های شیشه‌ای، تنها مختص منزل و آپارتمان نیستند، تراریوم‌ها برای زیبا‌سازی محیط‌های کاری مانند اداره‌ها، شرکت‌ها مراکز صنعتی و اداری نیز استفاده می‌شوند و به دلیل تنوع در ابعاد آن‌ها در هر مکانی قابل استفاده هستند. بسیاری از طراحان داخلی، در فضاهایی که کمبود جا و نورِ محدود دارند، برای زیبایی محیط از این باغ‌های شیشه‌ای استفاده می‌کنند. پنجره‌های رو به شمال که نور خورشید به صورت غیر مستقیم به گیاه می‌تابد، برای قرار دادن تراریوم‌ها بسیار مناسب هستند. تا بش نور مستقیم باعث بالا رفتن حرارت داخل تراریوم و سوختن گیاه می‌شود. مزایای استفاده از تراریوم

مزایای استفاده از تراریوم

باغ‌های شیشه‌ای فضایی خاص و بی‌نظیر را به محیط زندگی شما می‌آورند. زحمت نگهداری از گل‌ها و گیاهان در تراریوم راحت‌تر از گلدان است. به همین جهت افراد بیشتری از تراریوم استقبال می‌کنند. فضای تراریوم را می‌توان در طرح‌ها و مدل‌های مختلف ایجاد کرد و افراد می‌توانند مطابق سلیقۀ خود، تراریوم مورد علاقه خود را داشته باشند. استفاده از تراریوم به عنوان هدیه نیز ایدۀ بسیار خوبی است. به این فضا گلخانۀ مینیاتوری نیز گفته می‌شود که افراد می‌توانند، در خانه و با سلیقۀ خود آن را بسازند. البته باید توجه داشت که به خاطر محدود بودن فضا و قرار گرفتن چند نوع گیاه در کنارهم ، هر گیاهی نمی‌تواند برای آن مناسب باشد.

آموزش ساخت تراریوم

برای ساخت تراریوم به یک ظرف شیشه ای با ارتفاع بلند و یا شبیه تنگ، چند قاشق و انبرک، سنگ، خزه و خاک نیاز دارید.

ابتدا باید خاک تراریوم را آماده کنید. این خاک از چهار لایه تشکیل شده است. لایه اول که به لایه زه کشی معروف است، برای جمع آوری آب اضافی است که به صورت مستمر، به تراریوم خود می‌دهید.

سپس باید یک لایه زغال نازک بر روی لایه قبلی قرار دهید. با استفاده از زغال، هوای تراریوم را تمیز و ضدعفونی می‌کنید. سپس باید مقداری خزه بر روی لایه‌های قبلی قرار دهید.

این لایه برای حفظ آب و رطوبت تراریوم مورد نیاز است. در نهایت باید لایه خاک پیت موس یا سایر خاک‌های مناسب برای رشد گیاهان را به تراریوم اضافه کنید. نکته حائز اهمیت این است که همه خاک‌هایی که در لایه‌های مختلف استفاده می‌کنید باید عاری از هرگونه میکروب و باکتری باشند.

بعد از آماده شدن خاک، نوبت به کاشت گیاهان می‌رسد. باید با استفاده از انبرک‌ها و قاشق‌هایی که از قبل تهیه کرده‌اید محلی از خاک که می‌خواهید گیاه را در آن بکارید، باز کنید و ریشه گیاه را در آن قرار دهید. سپس به گیاه خود آب دهید. در این مرحله، ساخت تراریوم به پایان می‌رسد.

 

انواع تراریوم

تراریوم‌ها از لحاظ ظاهری به سه دسته تقسیم بندی می‌شوند.
1. جنگلی
2. صحرایی
3. جزیره ای
تراریوم جنگلی مانند یک جنگل سرسبز و پر از گیاه و درخت است. اگر تراریوم با شن و ماسه تزئینی درست شده باشد و ظاهر آن مانند کویر باشد تراریوم صحرایی است. تراریوم صحرایی معمولاً ساده تر از انواع دیگر تراریوم است و در درون آن کاکتوس قرار داده می‌شود. در واقع، شکلی مثل کویر کاکتوس دار در کارتون‌ها دارد. تراریوم‌هایی که ظاهر آنها مثل یک جزیره است و به جز گیاه، دریاچه ای هم در درون آنها وجود دارد، تراریوم جزیره ای هستند.
از گلها و گیاهان مختلفی می‌توان در ساخت تراریوم استفاده کرد. به عنوان مثال از گیاهان گوشتخوار، سرخس، گیاهان هوازی و گیاهان ساکولنت می‌توان در ساخت تراریوم بهره گرفت. البته بدیهی است که استفاده از هیچ نوع گیاه و گلی، تضمین نمی کند که تراریوم شما زیبا باشد. بلکه خلاقیت استفاده شده در ساخت تراریوم است که آن را زیبا و چشم نواز می‌کند.
تراریوم‌ها از لحاظ محفظه نگهداری هم به دو دسته تقسیم می‌شوند.
1. تراریوم سر باز
2. تراریوم سر بسته
اینکه در چه مواردی باید از تراریوم سرباز استفاده شود و در چه مواردی از تراریوم سر بسته، به نوع گیاهان موجود در تراریوم بستگی دارد.

در واقع شرایط محیطی درون تراریوم بسته با شرایط محیطی تراریوم سر باز متفاوت است و همین امر باعث می‌شود که پوشش گیاهی موجود در این دو گلدان، از همدیگر متفاوت باشند.
معمولاً تراریوم‌های سربسته یا همان در بسته، یک سری ظرف در دار می‌باشند یعنی چیزی مثل جعبه یا سبد در دار. مدل‌های چوب پنبه ای، در شیشه ای و در چوبی، سه مورد از انواع تراریوم‌های دربسته می‌باشند.

دمای تراریوم‌های دربسته باید معتدل و تا حدی گرم باشد. نکته ای که در مورد تراریوم‌های دربسته وجود دارد این است که راه خروج برای هوا و بخار درون این نوع تراریوم‌ها وجود ندارد.

بنابراین استفاده از آن برای کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها توصیه نمی شود. بهتر است از تراریوم در بسته به منظور داشتن یک جنگل مینیاتوری استفاده کرد.

تراریوم در بسته نیاز به نگهداری کمتری نسبت به تراریوم رو باز دارد، چراکه اکوسیستم این نوع تراریوم منحصر به فرد است. البته ایجاد تعادل در تراریوم در بسته در ابتدا یک مقدار زمان بر است ولی بعد از اینکه جای مناسبی برای تراریوم پیدا کردید و مشاهده کردید که تراریوم در بسته، سرحال به نظر می‌رسد، نگهداری از آن خیلی کار سختی نخواهد بود.

مزیت تراریوم در بسته این است که می‌تواند تا مدت‌ها بدون هیچ مشکلی به صورت سرسبز و زیبا باقی بماند. تنها کافی ست مواردی که باید در نگهداری آن لحاظ کنید را فراموش نکنید.

در واقع اگر شما تنها بر رطوبت سیستم نظارت کنید و همچنین تراریوم در بسته را در مکان مناسبی قرار دهید، دیگر این تراریوم تا سالهای سال همانطور سرسبز باقی خواهد ماند.

البته بدیهی است که انجام یک سری کارهای دیگر هم برای اینکه تراریوم در بسته، سالم و سرحال باقی بماند، مورد نیاز است. کارهایی مانند تمیز کردن شیشه، کود دهی مناسب، حذف کپک‌های موجود در آن و حذف مواد مرده آن و همچنین انجام عمل هرس و نشاء در زمان‌های مورد نیاز.

چرا تراریوم بخریم ؟

داشتن تراریوم در منزل، بسیار هیجان انگیز است؛ چرا که فردی که دارای تراریوم در منزل خود هست، می‌تواند با چشمان خود ببیند که چگونه طبیعت، یک دنیای کوچک در حد یک گلدان را ایجاد می‌کند و آن را نگهداری می‌کند.

در واقع فردی که در منزل خود تراریوم دارد مانند این است که درون جنگل زندگی می‌کند. وجود تراریوم در منزل، حس زندگی، رشد و نشاط را به اعضای آن خانواده هدیه می‌دهد.

کمتر پدیده ای را می‌توان پیدا کرد که بتواند چنین حسی را در یک واحد آپارتمانی کوچک به اعضای آن خانه هدیه کند. بدون شک افرادی که در منزل خود تراریوم دارند و به خصوص افرادی که خود، مسئول حفاظت و نگهداری از تراریوم هستند کمتر دچار افسردگی و بیماری‌های روحی و روانی خواهند شد.

نکات مهم هنگام خرید تراریوم

در هنگام خرید تراریوم باید ابتداوضعیت خود را بررسی کنید و ببینید که چقدر فرصت دارید تا به تراریوم خریداری شده، رسیدگی کنید.

طبیعتا اگر شرایط کاری و زندگی شما به نحوی است که امکان دارد به صورت هفتگی یا ماهیانه در خانه نباشید، باید تراریومی را خریداری کنید که دستگاه تهویه داشته باشد و در چنین شرایطی تهویه دستی نمی تواند توسط شما استفاده شود.

از سوی دیگر شرایط محیط زندگی خود را هم باید بررسی کنید و تراریومی خریداری کنید که مناسب محل زندگی شما است.

خرید تراریوم

به منظور خرید تراریوم می‌توانید به سایت دیوار سبز با آدرس اینترنتی www.divarsabz.com مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با شماره‌های تماس موجود در این سایت تماس بگیرید و از همکاران ما در مورد نحوه خرید و یا نگهداری تراریوم مشورت دریافت کنید. همکاران ما حاضر هستند به انواع سوالات شما راجع به تراریوم پاسخ دهند.

نگهداری تراریوم

نگهداری تراریوم یک کار بسیار ظریفی است و نیاز به حوصله و صبر زیادی دارد.

البته نگهداری انواع تراریوم‌ها تفاوت زیادی با همدیگر دارند.

بدیهی است که یک تراریوم صحرایی یا کویری نیاز به نگهداری کمتری نسبت به تراریوم جنگلی دارد.

نگهداری تراریوم به معنای رسیدگی به نیازهای تراریوم است. تراریوم‌ها معمولاً نیاز‌های مشابهی دارند؛

ولی به هر حال، بعضی از تراریوم‌ها نیازهای بیشتری نسبت به بعضی دیگر دارند.

سه نیاز در هر تراریومی وجود دارد.
1. نیاز به رطوبت
2. نیاز به نور
3. نیاز به تهویه

در صورتی که این سه نیاز به خوبی توسط صاحب تراریوم برآورده شوند، تراریوم می‌تواند تا سالهای سال بدون هیچ مشکلی باقی بماند و هیچ موقع شادابی و زیبایی خود را از دست ندهد.

گیاهان برای اینکه بتوانند عمل فتوسنتز را به خوبی انجام دهند، حتماً نیاز به نور دارند. 

بنابراین صاحب تراریوم حتماً باید فکری به حال نور تراریوم خود کند.

البته بهتر است در تراریوم از گیاهانی استفاده کرد که نیاز به نور کمتری برای انجام عمل فتوسنتز دارند؛ ولی به هر حال هر گیاهی نیاز به نور خواهد داشت.

اگر در محیطی که قرار است تراریوم در آنجا قرار بگیرد اصلا نور طبیعی وجود نداشته باشد، می‌توان از نور مصنوعی هم استفاده کرد.

همین امر باعث می‌شود که بتوان تراریوم را در جاهایی که اصلاً نور وجود ندارد مانند مترو و زیر زمین و غیره هم نگهداری کرد.

از طرف دیگر رطوبت هم تاثیر بسزایی در رشد و شاداب ماندن گیاهان موجود در تراریوم دارد. معمولاً رطوبت یک تراریوم می‌بایستی بین ۷۵ تا ۸۵ درصد باشد.

اگر مقدار رطوبت موجود در یک تراریوم، از این بازه بیشتر باشد، معمولاً قارچ و بیماریها در آن رشد پیدا می‌کنند. اگر هم میزان رطوبت تراریوم، کم تر از این مقدار باشد، شادابی و نشاط گیاهان موجود در آن کم می‌شود.
بنابراین صاحب تراریوم باید همیشه مراقب رطوبت موجود در تراریوم خود باشد. از سوی دیگر تهویه هم در تراریوم اجباری است؛ چرا که گیاهان برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن و هوای تازه دارند.

برای اینکه تهویه مناسبی برای تراریوم خود داشته باشید می‌توانید از تهویه اتوماتیک برای آن استفاده کنید. البته می‌توانید به صورت دستی و روزانه درب تراریوم را باز و بسته کنید تا اکسیژن و هوای تازه وارد آن شود.

قیمت تراریوم‌ها

قیمت تمام شده برای هر تراریوم به عوامل زیادی بستگی دارد.  جنس شیشه یا پلاستیکی  که به عنوان  باغ شیشه‌ای استفاده می‌کنیم، اندازه  و طرح آن هم در قیمت تأثیر گذار است.  مسئله مهم دیگر قیمت گیاهی است که انتخاب کرده‌ایم. وقتی در قیمت تراریوم‌ها جستجو می‌کنیم با تنوع قیمتی بین 8000 تومان تا 800000 تومان مواجه می‌شویم . که بیشتر این قیمت را نوع گیاه انتخاب شده تعیین می‌کند.
علاوه بر گلفروشی‌ها شما می‌توانید تراریوم محبوب خود را آن‌لاین سفارش دهید و سایت‌های معتبر زیادی هستند که شما می‌توانید گیاه مورد علاقۀ خود را آن‌جا سفارش داده و خیلی زود تحویل بگیرید.

عوامل موثر در قیمت تراریوم

مواردی مانند سایز، نوع، آپشن‌هایی که تراریوم دارد، نوع شیشه، نوع خاک موجود در آن و عوامل دیگر در قیمت تراریوم موثر هستند.
قیمت تراریوم

ترتیب لایه های تشکیل دهنده در ساخت تراریوم

اولین قدم در ساخت تراریوم، ترتیب لایه های تشکیل دهنده است که باید رعایت شود. به دلیل اینکه باید زمینی مشابه زمین باغ، برای رشد گیاه فراهم شود.
ترتیب لایه ها در آن، به شرح زیر می‎باشد که از پایین ترین لایه آغاز می‌شود:

• سنگ های ریز و درشت: شن، پایین ترین لایه است. لایه زهکشی نام دارد، زیرا در محفظه سوراخی برای زهکشی وجود ندارد.

• خزه: به منظور نگهداری رطوبت برای رشد گیاه، استفاده می شود که بر روی سنگ ها قرار می‎گیرد.

• زغال فعال: نقش تصفیه کننده داشته و از ایجاد بوی بد در محفظه جلوگیری می کند.

• خاک: مهم ترین لایه است که باعث رشد گیاه و نگهداری ریشه می‌شود. نوع خاک، با توجه به نوع گیاه تغییر می‎کند.

• لایه تزیینی: سنگ‎های رنگی، خزه و… را شامل می شود.

وسایل لازم برای ساخت تراریوم

ساخت یک تراریوم زیبا، چندان دشوار نیست. البته به ابزارها و لوازم ویژه‌ای نیاز دارید. در انتخاب لوازم باید نهایت دقت را لحاظ کنید.

به دلیل اینکه کیفیت لوازم بسیار مهم است. انتخاب محفظه ای مناسب برای ساخت یک باغچه کوچک و زیبا، اولین قدم است. سپس متناسب با محفظه، بقیه لوازم را تهیه می کنید:


• قاشق یا وسیله ای برای ریختن خاک

• آبپاش

• پنس و ابزار برای قرار دادن گیاه درون محفظه

• خاک های مناسب و مورد نیاز

• گیاهان مورد علاقه شما

تراریوم، گیاهان مخصوصی را در خود نگه می‎دارد. بنابراین باید گیاهانی را انتخاب کنید که رشد آرام و جثه ریزی داشته باشند. بونسای، سرخس، گیاهان گوشتی مانند ساکولنت ها و… گیاهان مناسبی هستند.

تراریوم در تهران

شرکت فنی مهندسی دیوار سبز (وی آی پی سابق) با استفاده از اصول مهندسی ساخت و دانش شناخت گیاهان برای کمک به ایجاد فضای سبز شهری و زنده کردن دوباره طبیعت در دل خانه ها فعالیت می کند. از جمله خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل مواردی همچون : فلاور باکس چوبی و فلزی، مبلمان چوبی فضای باز، بام سبز، آلاچیق چوبی و… می باشد.

برای دریافت مشاوره و یا ثبت سفارشات خود با شماره تلفن ۲۲۰۶۶۵۰۲ -۰۲۱ تماس حاصل فرمایید و یا به صوزت حضوری به شرکت با نشانی سعادت آباد، خیابان سرو غربی – چهار راه قیصر امین پور(شهرداری ) – جنب گل فروشی گل باختر – پلاک هجده طبقه اول، زنگ سوم از پایین مراجعه فرمایید.

نکتۀ آخر

 وقتی راجع به تراریوم حرف می زنیم ، نباید تنها به گلدان‌شیشه‌ای فکر کنیم که از گلفروشی خریداری کرده و به دوستی هدیه می‌دهیم ویا در گوشه‌ای از خانۀ خود قرار‌می‌دهیم .

تراریوم‌ها روحی فراتر از یک خرید ساده دارند. برای اینکه ما می‌توانیم ساعت‌ها برای طراحی یک باغ‌ شیشه‌ای فکر کنیم، طراحی کنیم وخودمان آستین‌ها را برای ساختن باغ شیشه‌ای مورد علاقه‌مان بالا بزنیم. حتی آموزش وتهیۀ ابزار مناسب  ساخت تراریوم  و نگهداری از‌آن به افراد سالمند؛ برای سلامت روحی وجسمی آنان بسیار مفید است و می‌تواند ساعاتی طولانی از روز، آن‌ها را مشغول کند.

سوالات متداول تراریوم

تراریوم محیطی است که بر اساس مناطق خشک و وحشی کره زمین شبیه سازی شده است، درواقع تراریوم محفظه شفاف سربسته‌ای از جنس شیشه‌ یا پلاستیک است که می‌توان مجموعه‌ خاصی از گیاهان ریزنقش سازگار با هم را در داخل آن پرورش داد.

مسلماً هر گیاهی برای نگهداری در فضای تراریوم مناسب نیست. بی شک برای داشتن تراریوم سالم باید از گیاهان خاصی استفاده کرد. انواع سرخس مثل پرسیاوشان، لانه پرنده‌ای و دکمه‌ای؛ گیاهان گوشت‌خوار مثل ونوس مگس‌خوار، گیاهان کوزه‌ای و …….

قیمت تمام شده برای هر تراریوم به عوامل زیادی بستگی دارد.  جنس شیشه یا پلاستیکی  که به عنوان  باغ شیشه‌ای استفاده می‌کنیم، اندازه  و طرح آن هم در قیمت تأثیر گذار است.  مسئله مهم دیگر قیمت گیاهی است که انتخاب کرده‌ایم.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *