شناسایی-ساختار-جدید-در-ذرت

شناسایی ساختار جدید در ذرت / شرکت دیوار سبز

محققان آمریکایی دریافتند ساختار مولکولی ذرت با آنچه تا کنون تصور می شد، تفاوت دارد و این ساختار مولکولی کشف شده امکان بهبود فرآیند تولید اتانول از ذرت را فراهم می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، در حال حاضر حدود 10 درصد از انواع بنزین را اتانول تشکیل می دهد و حدود یک سوم از کل محصول ذرت آمریکا برای تولید اتانول مورد استفاده قرار می گیرد.
محققان با بررسی ساختار مولکولی ذرت در سطح اتمی دریافتند لیگنین و سلولز درون ذرت به طور محدود به یکدیگر متصل شده اند و این دو ماده توسط نوعی کربوهیدرات پیچیده موسوم به xylan به یکدیگر می چسبند.
پیش از این تصور می شد مولکول های سلولز، زیلان و لیگنین به صورت مخلوط باهم درون ذرت وجود دارند و سلولز نوعی که کربوهیدرات سخت و پیچیده است و در ذرت و سایر گیاهان عملکردی شبیه به چارچوب دارد، مستقیما به لیگنین متصل است. لیگنین نوعی پلیمر ضدآب است که در تمام گیاهان آوندی وجود دارد و به عنوان اتصال دهنده دیواره سلولی عمل می کند. این ماده مانع تبدیل قند درون گیاه به اتانول می شود و این ویژگی تا کنون چالش بزرگی در فرآیند تولید اتانول بوده است.
اکنون محققان دریافتند هریک از این سه ماده دارای حوزه مستقلی هستند و هر نوع مولکول وظایف مختص به خود را دارد.
نتایج به دست آمده از این تحقیقات امکان بهینه سازی فرایند تولید اتانول را با تولید آنزیم ها یا ترکیبات شیمیایی مناسب برای تجزیه موثرتر توده زیستی گیاه فراهم می کند.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *