تالاب‌ها؛ کلید سازگاری با تغییر اقلیم

تالاب‌ها؛ کلید سازگاری با تغییر اقلیم / شرکت دیوار سبز

در شرایطی که بسیاری از تالاب‌های کشور ما با خشکسالی روبرو هستند، گفته می‌شود، تالاب‌ها در برابر تغییر اقلیم مانند ضربه‌گیر نجات دهنده انسان هستند.

به گزارش روابط عمومی گروه دیوار سبز به نقل از خبرگزاری مهر، تالاب‌‌های ساحلی مانند باتلاق‌‌ها، مانگروها، بسترهای پوشیده از علفهای دریایی و صخره‌‌های مرجانی مانند ضربه گیر عمل می کنند.

سطح  دی اکسید کربن در اتمسفر ما در مقایسه با زمانهای پیش از صنعتی شدن به ۴۰% افزایش یافته است. به منظور محدود کردن اثرات تغییر اقلیم، جامعه جهانی از طریق توافق پاریس بدنبال تثبیت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای(GHG) است تا بدین وسیله افزایش میانگین دمای جهانی را در این قرن به زیر ۲ درجه سانتی گراد محدود کند.

تالاب‌‌ها یک راهکار طبیعی هستند

تنها در ۳۵ سال اخیر تعدد بلایای طبیعی در سرتاسر جهان بیش از دو برابر گشته است و ۹۰% این بلایا مرتبط با آب هستند. پیش بینی می شود حتی آب و هوای نامساعد وخیم بیشتری هم در پیش رو باشد. تالاب‌‌ها نقش قابل توجهی را در موازنه و تثبیت انتشار گازهای گلخانه ای(GHG) بازی کرده و اثرات تغییر اقلیم را تعدیل می کنند.

تالاب‌‌ها به عنوان یک بافر (میانجی) برای خطوط ساحلی در برابرآب و هوای طوفانی عمل می کنند

تالاب‌‌های ساحلی مانند باتلاق‌‌ها، مانگروها، بسترهای پوشیده از علفهای دریایی و صخره‌‌های مرجانی مانند ضربه گیر عمل می کنند. آنها شدت امواج طوفان و سونامی‌‌ها را کاهش می دهند و از ۶۰%  افرادی که در طول خطوط ساحلی زندگی یا کار می کنند در برابر سیل، خسارت مالی و تلفات جانی محافظت می کنند.

تالابها، سیل‌‌ها  و خشکسالی‌‌ها را کاهش می دهند

تالاب‌‌های داخلی مانند دشت‌‌های سیلابی، رودخانه‌‌ها، دریاچه‌‌ها و باتلاق‌‌ها شبیه اسفنج عمل  می کنند، بارش مازاد را جذب و در خود ذخیره می کنند و طغیان‌‌های سیلابی را کاهش می دهند. تالاب‌‌ها درطول فصول خشک در اقلیم کم آب، آب ذخیره شده در خود را آزاد می کنند، شروع  خشکسالی‌‌ها را به تاخیر می اندازند و کمبود آب را به حداقل می رسانند.

تالاب‌‌ها بطور طبیعی کربن را جذب و ذخیره می کنند

تالابها ، مانگروها و علف دریایی، مقادیر عظیمی از کربن را در خود ذخیره می کنند.

تالابها حدود ۳% از زمین سیاره ما را می پوشانند و از تمامی کربن موجود بر روی زمین تقریباً ۳۰% (دو برابر میزان کربنی که تمامی جنگل‌‌های جهان در خود ترسیب کرده اند) را ذخیره می کنند. تالاب‌‌ها اثربخش ترین بستر ترسیب کربن روی زمین هستند.

ما نباید تالابهایمان را خشک کنیم

در زمانی که (تالاب‌‌ها غالباً ) برای کشاورزی، خشکانیده یا سوزانده می شوند، آنها از یک بستر ترسیب کربن خود به یک منبع کربن تبدیل می شوند که در طول قرن‌‌ها، کربن ذخیره شده را به درون اتمسفر نشر می دهند. انتشار (CO۲) از تالاب‌‌های‌‌های خشکانیده و سوزانده شده، معادل ۱۰% از همه دی اکسید کربن منتشر شده سالیانه از سوخت‌‌های فسیلی است.

ما باید از تالاب‌‌هایمان محافظت کرده و آنها را احیا کنیم

استراتژی متناسب در پاسخ به تغییر اقلیم باید شامل بهره برداری خردمندانه از تالابها باشد. ما  ۳۵% از تالابهای جهان را از سال ۱۹۷۰ تا کنون از دست داده ایم. افراد، جوامع و دولت‌‌ها باید با هم کار کنند تا از این اکوسیستم‌‌های شگرف که به ما کمک می کنند در مواجهه با تغییر اقلیم، بهتر آماده و سازگار شویم و بر آثار آن غلبه کنیم محافظت کنیم.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *