۱۰ مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز

10 مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز

شناسایی 10 مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز به شما کمک می کند تا بتوانید نمای زیبایی به دیوار های منازل خود بدهید. دیوار سبز به مجموعه ای از گیاهان زنده اطلاق می شود که به منظور پوشش دادن دیوار های ساختمان ها، پل ها و سازه های دیگر، کاربرد دارند. این گیاهان می توانند به عنوان جایگزینی سبز و زیبا برای دیوار های بتنی و سطوح دیگری که کمترین تمایلی به رشد گیاهان دارند، به کار گرفته شوند.

معرفی اجمالی دیوار سبز

دیوار سبز می توانند به عنوان راهکاری برای کاهش گرمای شهری، بهبود کیفیت هوا، کاهش آلودگی صوتی و بهبود شرایط زیست محیطی شهرها مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، دیوار های سبز می توانند به عنوان یک جاذب طبیعی برای آب و هوای خشک و گرم، به خنک کردن هوا و افزایش رطوبت در محیط کمک کنند.

این نوع دیوارها می توانند هم در داخل و هم در خارج ساختمان نصب شوند. روش ها و تکنیک های مختلفی برای ایجاد دیوار های سبز برای چیدمان داخلی یا نمای خارجی وجود دارد. دیوار های سبز همچنین می توانند به عنوان دیوار های زنده، باغ های عمودی یا VCWV (دیوار های مجتمع عمودی) شناخته شوند.

معرفی اجمالی دیوار سبز

این دیوارها نه تنها از نظر محیط زیستی مفید هستند بلکه جلوه و آرایشی زیبایی هم به ساختمان می بخشند. البته باید توجه داشت که دیوار های سبز ممکن است با دیوار مستقیماً تماس داشته باشند یا به یک ساختار جداگانه متصل شوند. در ادامه این مقاله به معرفی و بررسی 10 مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز خواهیم پرداخت. لطفا تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

10 مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز که در این مطلب نام برده شده است شامل: پاپیتال، یاس امین الدوله، گل ساعتی، پیچک نیلوفر، چمن شبدری، گل یاسمن، موچسب، پتوس، فیکوس پومیلا و سرخس اسپارگاس می باشد که در ادامه به طور مختصر و مفید هر یک را برای شما معرفی خواهیم کرد.

پاپیتال

پاپیتال یکی از گونه های گیاه خزنده است که مناسب پوشش دادن باغچه ها، دیوار ها، پل ها و سایر سازه های شهری می باشد. این گیاه از آنجایی که ظاهری زیبا و فانتزی به مانند ستاره دارد بسیار مورد استقبال در میان عموم قرار گرفته است. خوشبختانه نگهداری از پاپیتال ساده است به گونه ای که با کمترین مراقبت از این گیاه، رشد و نمو خود را ادامه می دهد.

یاس امین الدوله (پیچ امین الدوله)

پیچ امین الدوله از جمله گیاهان رونده است که بخاطر گل های زیبا و خوشبویی که دارد، به خوبی مورد استقبال مردم قرار گرفته است. به طوری که در اکثر خانه ها، باغچه ها، کوچه و خیابان ها برای تزئین و زیبا سازی نمای دیوار ها و معابر استفاده می شود.

گل ساعتی

یکی از 10 مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز  گل ساعتی می باشد. این گیاه بومی آفریقا و آمریکا است که دارای گل هایی همانند ساعت بوده و به همین دلیل به گل ساعتی معروف و نام گذاری شده است. رشد این گیاه بسیار سریع بوده و دارای ساقه های بلند و رونده می باشد. همچنین این گیاه دارای خواص دارویی بسیار زیادی است.

پیچک نیلوفر (نیلوفر پیچ)

از جمله گیاهان رونده ای که به دلیل گل های بسیار زیبا مورد استقبال همگان قرار دارد پیچک نیلوفر است که دارای گل هایی با انواع رنگ های مختلف است که رایج ترین نوع آن رنگ آبی آسمانی و صورتی یا بنفش است. این گیاه زیبا مناسب برای انواع سازه های فلزی مانند آلاچیق ها، ورودی درب های حیاط یا باغچه، دیوار ها و … می باشد.

چمن شبدری

گیاه چمن شبدری یکی از 10 مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز  است که ازجمله گیاهان پوششی می باشد و در موارد مختلفی برای پوشش دادن به نمای دیوار ها، استفاده در باغ های عمودی، کشت آن بجای چمن علفی و… به کار برده می شود.

چمن شبدری

گل یاسمن

نام علمی گیاه یاسمن،  Jasminum polyanthum می باشد. این گیاه در صورت رشد زیاد، دارای ساقه های بسیار بلند می شود که برای پوشش دادن به دیوار ها و انواع سایه بان های فلزی مناسب است. این گیاه در فصل گل دهی دارای گل های خوشبو و زیبای فراوانی می شود که هر کسی را مجذوب خود می کند.

گیاه موچسب

نام علمی این گیاه Parthenocissus spp بوده و یکی از مقاوم ترین گیاهان نسبت به شرایط آب و هوایی سرد و گرم می باشد. گیاه موچسب برای دیوار های سنتی مانند دیوار های آجری یا بلوکی بسیار مورد استقبال است. همچنین گیاه موچسب به آب کم مقاوم است و نگهداری از آن وسواس خاصی نمیخواهد. ریشه این گیاه در اکثر خاک ها قابل رشد بوده و جلوه زیبایی به دیوار های خشن می دهد.

گیاه پتوس

اغلب ما در منزل یا در محل کار خود گیاه پتوس را نگهداری و یا حداقل آن را دیده ایم. نگهداری این گیاه در منازل بسیار رایج بوده و از آن برای تزئین مکان های مناسب در خانه استفاده می کنند. این گیاه برای استفاده در دیوار سبز داخلی بسیار زیبا و کار آمد می باشد.

فیکوس پومیلا

یکی دیگر از گیاهان پیچکی و رونده که مناسب پوشش دادن به انواع دیوار های بتنی، آجری و… با نمای خشن هستند، گیاه فیکوس پومیلا است. این گیاه با خاصیت چسبندگی که داد به خوبی بر روی دیوار ها چسبیده و ساقه های آن رشد می کنند.

سرخس اسپارگاس

سرخس ها دارای انواع گوناگون و متنوعی هستند که برای ادامه حیات، به طور معمول نواحی مرطوب و جنگلی را دوست دارند. اما سرخس اسپارگاس یکی از گونه هایی می باشد که در تزئین دیوار سبز یا باغ های عمودی بسیار مورد استقبال بوده و استفاده می شود .

کلام پایانی

دیوار سبز فضایی سبز و خُنک را در ساختمان برای شما به وجود می آورد. این دیوار سبز شامل نصب گیاهان و بوته های زنده بر روی دیوار های ساختمان ها است. این گونه و روش طراحی، به منظور جذب گردش هوای بیشتر و کاهش مصرف انرژی ساختمان استفاده می شود. علاوه بر این، دیوار سبز کمک می کند تا از لحاظ اکولوژیک، کیفیت هوا را بهبود بخشیده و همچنین صدای مزاحم و شلوغی را کاهش بدهد.

اگر می خواهید دیوار سبزی در منزل یا محل کار خود داشته باشید، نیاز است تا یک تهیه کننده مجرب و حرفه ای پیدا کنید تا از تمامی جزئیات طراحی و نصب آن به روش صحیح و ایمنی پیروی شود. سایت دیوار سبز مفتخر است در انتخاب 10 مورد از بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز به آدرس اینترنتی www.divarsabz.com شما را یاری کند.

سوالات متداول بهترین گیاهان مناسب دیوار سبز

دیوار های سبز می توانند به عنوان راهکاری برای کاهش گرمای شهری، بهبود کیفیت هوا، کاهش آلودگی صوتی و بهبود شرایط زیست محیطی شهرها مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، دیوار های سبز می توانند به عنوان یک جاذب طبیعی برای آب و هوای خشک و گرم، به خنک کردن هوا و افزایش رطوبت در محیط کمک کنند.

گیاه موچسب نام علمی این گیاه Parthenocissus spp بوده و یکی از مقاوم ترین گیاهان نسبت به شرایط آب و هوایی سرد و گرم می باشد. گیاه موچسب برای دیوار های سنتی مانند دیوار های آجری یا بلوکی بسیار مورد استقبال است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *