گل-آهار

گل آهار / شرکت دیوار سبز

گل آهار برای استفاده در یک دیوار، نما یا بام سبز، بسیار زیباست. برای باکسهای پشت پنجره و حتی به عنوان گلهای شاخه ای از آن استفاده کنید. در رنگهای مختلف وجود دارد: زرد، نارنجی، سفید، قرمز، گل رز، صورتی، بنفش و یاسی و حتی گلبرگهای چند رنگ. گیاهی یکساله است، مرتب گل می‌دهد و به صورت توده‌ای رشد می‌کند.
نیازها:
رطوبت: زمینهای مرطوب و آفتابگیر را دوست دارد. شدت های بالای نور در مرحله نونهالی از طریق افزایش میزان فتوسنتز باعث تغییر سریعتر مرحله نونهالی به زایشی می‌شود اما به هر حال نمی تواند بر واکنش روز کوتاهی غالب شود.
دما: گیاه در دماهای بالا رشد سریع دارد. دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد باعث افزایش زمان تا گلدهی می‌شود و بهترین دما برای بیشترین گلدهی ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز و ۱۶ –۱۸ درجه در شب است. در دمای ۱۵ درجه رشد آن ضعیف است و گیاه زردخواهد شد.
تغذیه: همانند اغلب گیاهان افزودن کود دامی پوسیده به خاک به میزان ۳ – ۴ کیلوگرم در متر مربع برای بهبود ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی خاک رشد گیاه را بهبود می‌بخشد. نسبت به خشکی مقاوم است و آب نمی‌تواند یک عامل محدودکننده به‌ویژه در روزهای گرم و آفتابی تابستان باشد.
تکثیر: بذر آن هم در خزانه و هم به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت می‌شود. زمان کشت بذر پس از رفع خطر یخبندان در اوایل فروردین یا اوایل اردیبهشت است. در کشت مستقیم، نیاز به تنک دارد که وقتی گیاهچه دو تا سه برگی شدند این عمل انجام می‌شود. اگر تنک انجام نشود باعث خوابیدگی گیاه می‌شود.
نشاء کاری آن مشکل است چون وقفه رشد و تلفات زیاد است. بنابراین بهتر است به صورت مستقیم کشت شود. زمان انتقال نشاء وقتی است که گیاهان ۳-۴ برگی شده قسمت هوایی به ۶-۷ سانتی متر رسیده باشد. چنانچه این کار به تعویق افتد و گیاه بزرگ شده انتقال یابد، پس از مدتی برگ های پایینی آن می ریزد و شکل گیاه در ابتدای رشد نامطلوب خواهد بود.

برای حل مشکل نشاءکاری می توان هر عدد بذر را در گلدان کوچک کشت کرده و پس از رسیدن گیاه به اندازه مناسب آن را به زمین منتقل کرد. زمان انتقال نشاء به زمین روی تولید محصول اثر می گذارد. نشاءهایی که در مناطق گرمسیری در اواخر اسفند منتقل شده اند باعث بیشترین ارتفاع و افزایش انشعابات و تعداد گل و عملکرد بذر در مقایسه با ماه فروردین، اردیبهشت و خرداد گردیده است.
آفات:
از بیماریهای مهم آهار که کشت و کار آن را محدود می‌کند سفیدک پودری است. بیشترین آلودگی در اواخرتابستان و اوایل پائیز رخ می‌دهد. استفاده از قارچ‌کش به صورت پیشگیرانه می‌تواند در کنترل آن مؤثر باشد.
قارچ‌های پینیوم و فیتوفتورا باعث پوسیدگی ریشه این گیاه شوند که علامت آن سیاه شدن ریشه و پایین ساقه است. در شرایط زهکشی نامطلوب همراه با آبیاری زیاد این حالت بیشتر اتفاق میفتد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *