کاج-مطبق

کاج مطبق / شرکت دیوار سبز

کاج مطبق به خاطر زیبایی ظاهری، طبقه طبقه بودن شاخه‌ها و همچنین برگ‌های سوزنی شکل و براقی که دارد مورد علاقه بسیاری از دوست داران گل و گیاه می‌باشد، و در بسیاری از محیط‌های اداری دیده می‌شود.

کاج مُطَبَّق نوعی کاج سوزنی است. زیستگاه اصلی کاج مطبق جزیره نورفک استرالیا است و به همین دلیل نام لاتین آن NORFOLK ISLAND PINE می‌باشد. رشد آن در محیط طبیعی زیاد است و حتی به 30 متر می‌رسد. ولی در آپارتمان به کندی رشد می‌کند و ارتفاع آن به 180 سانتی متر می‌رسد، به اکسیژن فراوان و تهویه هوای خوب احتیاج دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی‌کند.

برای نگهداری و مراقبت این گیاه زیبا باید نکاتی را رعایت کرد، اولین موردی که باید به خاطر بسپارید این است که کاج مطبق در برابر سرما مقاوم نیست، این گیاه گرمسیری می‌باشد و نمی‌تواند دمای زیر یک درجه سانتیگراد را تحمل کند، به همین دلیل در بسیاری از کشورها خارج از منزل نمی‌توان کاشت. کاج مطبق می‌بایست به  دور از جریان هوای سرد نگهداری شود.

دومین نکته در مورد این گیاه این است که چون گیاهی گرمسیری می‌باشد، نیاز زیادی به رطوبت دارد. در تابستان هفته‌ای دو بار اسپری آب شود.

توجه داشته باشید که تامین رطوبت در زمستان نیز بسیار مهم است. زیرا در این فصل رطوبت داخل خانه به طور طبیعی و قابل توجهی کاهش می‌یابد. رطوبت را می‌توان با سینی سنگریزه در زیر گلدان، یا با دستگاه رطوبت‌ساز و یا از طریق اسپری آب به صورت هفته‌ای یک بار تامین کرد.

نکته دیگری که باید رعایت کنیم، این است که نوری که کاج مطبق دریافت می‌کند باید کافی باشد. این گیاه به چندین ساعت نور مستقیم و روشن احتیاج دارد، ولی از آفتاب مستقیم تابستانی باید محافظت شود. نور ملایم پنجره‌های جنوبی بهترین نور برای کاج مطبق می‌باشد.

کاج مطبق نور کامل غیر مستقیم و روشن را نیز می‌تواند تحمل کند.

بهترین زمان برای آبیاری وقتی است که سطح خاک رطوبت خود را از دست داده باشد. خاک درختچه را همیشه مرطوب نگه دارید، اما مراقب باشید که خاک خیس و گِل نباشد. برای آبیاری از آبی استفاده کنید، که با دمای محیط برابر باشد. برای هم دما شدن آب با محیط ظرف آب را به مدت چند ساعت در داخل محیط نگه دارید. علاوه بر هم دما شدن آب باعث از بین رفتن کلر نیز می‌شود. آب مقطر، آب باران و آب بدون کلر انتخاب بسیار خوبی است.

میزان آبیاری به اندازه‌ای باشد که آب از زیر گلدان خارج شود. سپس حتما زیر گلدانی را خالی کنید. ماندن آب در زیر گلدانی باعث جذب دوباره آب شده و این امر پوسیدگی ریشه را در پی خواهد داشت.

اما کوددهی و تغذیه کاج مطبق، در بهار و تابستان که فصل رشد گیاه می‌باشد از کود محلول در آب 20-20-20 (سه بیست) هر سه هفته یک بار به میزان نصف مقدار پیشنهاد شده در روی بسته استفاده کنید.

خاک مناسب برای کاج مطبق خاک سبک است. خاک سبک کمپوست یا ترکیبی از دو قسمت ماسه و سه قسمت خاکبرگ مناسب است.

به طور طبیعی پایین ساقه‌ها قهوه‌ای می‌شوند. ولی اگر این رنگ قهوه‌ای زیاد باشد و یا در تمام گیاه دیده شود، نشانه‌ای از کم آبی یا آبیاری بیش از حد می‌باشد. و البته دلیلی بر کم بودن رطوبت نیز می‌تواند باشد.

در صورتی که آبیاری ما بیش از حد باشد برگ‌های کاج می‌ریزند. و اگر رشد گیاه متوقف شده است، ریشه‌ها را بازدید کنید، و اگر از انتهای گلدان خارج شده است، اقدام به تعویض گلدان کنید. البته بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار می‌باشد.

گرما و یا سرمای محیط باعث خمیدگی شاخه ها به سمت پایین می‌شوند. و کمبود رطوبت را هم بررسی کنید.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *