تراریوم کاکتوس

تراریوم کاکتوس

آیا تا کنون به ایجاد یا خرید یک تراریوم کاکتوس فکر کرده اید؟ اگر عاشق کاکتوس  ها و ساکولنت های داخلی هستید، تراریوم بهترین راه برای آوردن آن ها به خانه شما است.

در واقع یکی از زیباترین و آسان ترین تراریوم هایی که می توانید درست کنید تراریوم کاکتوس است. گیاهان کاکتوس به راحتی قابل رشد و نگهداری هستند، بنابراین می توانید با طراحی یک تراریوم کاکتوس، گیاه مورد علاقه خود را در خانه داشته باشید.

اگر به طراحی یک تراریوم کاکتوس علاقمند هستید، تا پایان مقاله همراه ما باشید. خواندن این مطلب بیش از 3 دقیقه طول نمی کشد اما در نهایت می توانید اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار بدهد.

فهرست مطالب

تراریوم کاکتوس چیست؟

تراریوم ها مانند باغ های رومیزی کوچک هستند که به عنوان یک راهکار برای افزودن دکوراسیون به فضاهای داخلی، مورد استفاده قرار می گیرند.

می توانید یک تراریوم کاکتوس را به طور آماده از فروشگاه های آنلاین خریداری نمایید یا با کمی خلاقیت، آن را در منزل خود، درست کنید.

با چیدمان مناسب و رعایت اصول درست که در ادامه بیشتر درباره آنها صحبت خواهیم کرد

می توانید یک تراریوم کاکتوس بسیار زیبا در خانه خود داشته باشید.

تراریوم کاکتوس چیست؟

طراحی تراریوم کاکتوس

گیاهان کاکتوس می توانند برای رشد در داخل خانه بسیار مفید باشند. برای حصول نتایج بهتر، مواردی وجود دارد که باید هنگام طراحی تراریوم کاکتوس خود در نظر بگیرید به طور مثال با انتخاب یک ظرف مناسب برای گیاه یا گیاهان خود، موفقیت بهتری خواهید داشت.

چگونه یک تراریوم کاکتوس درست طراحی کنیم؟ همه چیز با تهیه مواد مناسب مانند ظروف ایده آل (کوزه، گلدان یا ظرف های شیشه ای)، شن، مخلوط خاک کاکتوس، ذغال سنگ نارس، خزه و یافتن گیاهان مناسب کاکتوس شروع می شود.

تراریوم کاکتوس به سبک بسته را می توان با استفاده از شیشه های بزرگ مانند آنهایی که برای ترشی استفاده می شود درست کرد.

این ظرف های بزرگ فضای کافی بین گیاهان ایجاد می کنند و در عین حال، امکان گردش هوای کافی را برای جلوگیری از پوسیدگی یا کپک زدن فراهم می کنند.

بیشتر بخوانیم : کف کاذب

به علاوه، جلوه ظاهری خوبی نیز دارند و روی میز عالی به نظر می رسند. پس از انتخاب ظرف مناسب برای ایجاد تراریوم کاکتوس، لایه بندی خاک را طوری بسازید که زهکشی کاملی داشته باشد، سپس گیاه کاکتوس مورد علاقه خود را بکارید. در ادامه می توانید تزئیناتی مانند سنگ، سنگریزه های رنگی یا سنگ مرمر را اضافه کنید.

سایر خدمات دیوار سبز

گیاهان مناسب تراریوم کاکتوس

بیشتر انواع کاکتوس ها را می توان برای تراریوم استفاده کرد. با این حال، مشخص شده است که گونه های خاصی در این نوع ظروف بهترین عملکرد را دارند و آن ها شامل موارد زیر هستند:

کاکتوس کریسمس:

کاکتوس کریسمس به دلیل نیاز به آب کم، انتخاب ایده آلی برای تراریوم است. این گیاه در مورد سطح نور نیز بسیار حساس نیست، بنابراین می¬توانید آن را روی لبه پنجره یا میز خود بدون نگرانی از آسیب گرما قرار دهید.

رز صحرایی:

این گیاه یک ساکولنت گلدار است که در زیستگاه طبیعی خود تا پنج فوت رشد می کند. با این حال، هنگامی که در داخل خانه نگهداری می شود، ارتفاع کوتاه تری خواهد داشت. گل رز صحرایی برای رشد خوب نیاز به رطوبت بالایی دارد و آن را برای تراریوم کاکتوس ایده آل می ئکند.

گیاه یشم:

این نوع ساکولنت بومی آفریقای جنوبی است و با ساقه های ضخیم و گوشتی که آب را ذخیره می کند مشخص می شود. این گیاه هنگام رشد در داخل خانه به نور یا آب زیادی نیاز ندارد، بنابراین برای تراریوم‌هایی که می‌توان آن‌ها را در گوشه‌ای تاریک با چرخه‌های آبیاری نادر نگهداری کرد، عالی است.

کاکتوس دارواش:

یک کاکتوس گرمسیری بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است. به نور زیادی نیاز ندارد اما در محیط با رطوبت بالا تراریوم رشد می کند.

آموزش ساخت تراریوم کاکتوس

نحوه نگهداری تراریوم کاکتوس

ممکن است فکر کنید که کاکتوس‌ها گیاهان مقاومی هستند به این دلیل که بیشتر در بیابان زندگی می‌کنند و نیاز به مراقبت خاصی ندارند. اما سخت در اشتباهید.

در اینجا نکات مهمی آورده شده است که به شما کمک می کند نگهداری بهتری از تراریوم کاکتوس خود، داشته باشید.

جریان هوا در تراریوم کاکتوس را بررسی کنید

گیاهان برای دریافت دی اکسید کربن کافی برای فتوسنتز و دفع اکسیژن اضافی از سیستم خود به جریان هوا در ظرف نیاز دارند.

بدون این، حتی اگر آب کافی در ظرف وجود داشته باشد، ممکن است با یک گیاه ناسالم مواجه شوید.

علاوه بر این، جریان هوا به حذف رطوبت اضافی از ظرف کمک می کند، در نتیجه بسیار مهم است و نیاز به توجه ویژه دارد.

اگر قصد دارید از یک تراریوم دربسته استفاده کنید، این مهم تر است زیرا چنین ظروفی می توانند رطوبت زیادی ایجاد کنند.

اگر هوای کافی در آن ها جریان نداشته باشد برای گیاهان شما خطرناک خواهد بود و رشد گیاه را مختل می کند.

نحوه نگهداری تراریوم کاکتوس

بیشتر بخوانیم : محوطه سازی

رطوبت مناسب را در تراریوم کاکتوس ایجاد کنید

در مورد کاکتوس و ساکولنت، رطوبت بسیار مهم است. بسیاری از گیاهان بیابانی از آب و هوای گرم و خشک می آیند، بنابراین شما به تراریومی نیاز دارید که بتواند این شرایط را برای رشد گیاه شما تقلید کند.

اگر رطوبت در ظرف خیلی کم باشد، از دست دادن آب از طریق تعرق برای فتوسنتز و سالم ماندن آنها کافی نیست. اگر رطوبت هوا خیلی زیاد باشد، بیماری های قارچی می توانند مشکل ساز شوند.

با این حال، رطوبت بیش از حد بهتر از ناکافی بودن آن است به شرطی که جریان هوا و زهکشی مناسب برای مدیریت این مقدار آب اضافی را داشته باشید.

هنگام ساختن تراریوم کاکتوس‌، مطمئن شوید که آب و هوایی که با آن سازگار شده‌اند را ایجاد می کنید. سطوح رطوبت به آب و هوای خانه و اندازه تراریومی که برای گیاه یا گیاهان خود انتخاب می کنید بستگی دارد(ممکن است برای اندازه گیری دقیق تر رطوبت در تراریوم خود نیاز به یک رطوبت سنج داشته باشید).

اگر می خواهید از تراریوم بسته استفاده کنید، باید ملاحظات خاصی را در مورد سطح رطوبت در نظر بگیرید. رایج ترین مشکل تراریوم های بسته این واقعیت است که در شرایط خاص بیش از حد مرطوب می شوند و در طول دوره های خشک رطوبت کافی ندارند.

از احتباس آب در تراریوم کاکتوس خودداری کنید

هنگامی که تراریوم کاکتوس خود را کاملاً مهر و موم کردید، مهم است که خاک بتواند رطوبت کافی را برای گیاه یا گیاهان داخل خود حفظ کند.

اگر به دلیل زهکشی محدود این امکان وجود ندارد، مطمئن شوید که روی سطح زیرین مقداری سنگریزه وجود دارد تا آب از خاک خارج شود و توسط این سنگ ها جذب گردد.

برای نتیجه بهتر، یک نعلبکی زیر ظرف بگذارید، به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که گیاه شما به اندازه کافی رطوبت دریافت می کند.

همچنین خیالتان راحت می شود که مقدار زیادی آب در تراریوم کاکتوس جمع نمی شود. توجه داشته باشید که، سنگریزه ها تنها زمانی کار می کنند که سوراخ هایی برای خروج آب داشته باشند.

 

زه کشی مناسب در خاک تراریوم کاکتوس

فقدان زهکشی می تواند حکم اعدام برای گیاهان کاکتوس شما باشد، به خصوص اگر از یک تراریوم دربسته استفاده می کنید که در آن رطوبت در دوره های خاصی بسیار بالا می رود.

هنگام انتخاب بستر یا سنگریزه برای قرار دادن در ظرف خود، مطمئن شوید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا گیاه را نگه دارد و اجازه دهد آب از آن خارج شود.

بدون زهکشی مناسب، در نهایت با یک تراریوم سمی مواجه می شوید که کاکتوس یا گیاهان آبدار شما را از بین می برد. اگر از ماسه به عنوان بستر رشد گیاه استفاده می کنید، بهتر است برای نتیجه بهتر مقداری زغال چوب را در آن مخلوط کنید.

از آنجایی که ماسه‌ها انواع مختلفی دارند، بنابراین ماسه‌ای را انتخاب کنید که درشت‌تر باشد و رنگ تیره‌ای داشته باشد.

تراریوم کاکتوس به نور خورشید نیاز دارد

کاکتوس های بیابانی حدود 4 ساعت نور مستقیم خورشید را در روز ترجیح می دهند، در حالی که کاکتوس های گرمسیری را می توان در سایه جزئی نگهداری کرد. به همین جهت بسته به ویژگی های گیاه ، ظرف تراریوم کاکتوس را به آرامی در محلی قرار دهید که امکان دریافت نور خورشید وجود داشته باشد.

کنترل آفات در ظرف تراریوم کاکتوس ضروری است

شپش های آرد آلود روی کاکتوس ها رایج است! آن ها حشرات کوچک سفید رنگی هستند که روی کاکتوس های شما شبیه پودر سفید یا پنبه به نظر می رسند.

این حشرات، شیره گیاه را می خورد و به مرور زمان باعث از بین رفتن آن می شوند. برای جلوگیری از رشد این حشرات، الکل را در ظرف تراریوم کاکتوس اسپری کنید.

بیشتر بخوانیم : چمن مصنوعی برای کف حیاط

ظروف مناسب برای تراریوم کاکتوس را انتخاب کنید

اگر می‌خواهید یک طراحی فوق العاده زیبا برای ایجاد تراریوم کاکتوس داشته باشید، ظرف های شیشه ای با طرح های ظاهری متنوع، بهترین گزینه هستند.

شیشه اشکی برای ساخت تراریوم های آویز:

شیشه اشکی برای ساخت تراریوم های آویز اگر نوع مناسبی از گیاهان کاکتوس داشته باشید، می تواند یک افزودنی زیبا به خانه شما باشد.

گلدان گلوب با پایه فلزی:

اگر می خواهید روشی خلاقانه برای نمایش باغ کاکتوس خود در داخل خانه داشته باشید، گلدان گلوب با پایه فلزی گزینه عالی دیگری است.

گوی های شیشه ای برای تراریوم های آویزان:

اگر می خواهید طراحی منحصر به فرد باغ کاکتوس خود را ایجاد کنید، گوی های شیشه ای برای تراریوم های آویزان انتخابی عالی هستند.

تراریوم طاقدار بزرگ:

تراریوم طاقدار بزرگ یکی دیگر از گزینه های خلاقانه است که به شما امکان می دهد بیش از یک نوع گیاه ساکولنت یا بیابانی را با هم در یک ظرف پرورش دهید.

تراریوم جعبه جواهر کوچک:

اگر می خواهید چیزی کوچک و ساده برای طراحی تراریوم کاکتوس خود ایجاد کنید، تراریوم جعبه جواهر کوچک یک گزینه عالی است.

خرید تراریوم کاکتوس

تراریوم کاکتوس کلاسیک (بسته) تاکنون محبوب ترین نوع طرح های تراریوم بوده اند که بیشترین میزان تقاضا را از سمت خریداران به خود اختصاص داده اند.

با این حال، تراریوم های مدرن به سرعت به محبوبیت دست یافتند.

تراریوم های نوع بسته دارای یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی شفاف هستند که در بالا مهر و موم شده است تا رطوبت را حفظ کند و رشد گیاه را تشویق کند.

در حالی که این نوع تراریوم نگهداری آن را آسان‌تر می‌کند، طرح‌های مدرن برای کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها مناسب‌تر هستند، زیرا به رطوبت بالایی نیاز ندارند.

خرید تراریوم کاکتوس

بیشتر بخوانیم : آلاچیق چوبی

همه انواع تراریوم های کاکتوس در فروشگاه اینترنتری دیوار سبز موجود هستند. با مشاهده لیست محصولات، می توانید نوع مناسب را بر اساس بودجه و طراحی مورد نظر خود، خریداری کنید.

قیمت تراریوم کاکاتوس

عوامل متعددی هستند که قیمت تراریوم کاکاتوس را تعیین می کنند. از جمله اینکه سایز توپ شیشه ای شما چقدر است، چه تزئیناتی در طراحی آن به کار گرفته شده و یا اینکه چه گیاهی در آن رشد می کند.

بدیهی است که هر چقدر سایز ظرف تراریوم بزرگتر باشد و طراحی شیک تری داشته باشد، به همان نسبت قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

در عین حال نوع گیاه نیز به جهت بومی بودن یا غیر بومی، تاثیر مهمی بر قیمت نهایی تراریوم کاکاتوس دارد. انواع زیادی از گیاهان را می توان در تراریوم ها نگهداری کرد که هر کدام قیمت متفاوتی دارند. 

موقعیت مکانی شرکت دیوار سبز در تهران

سخن پایانی

اگر اصول اولیه نحوه ایجاد شرایط مناسب برای گیاهان خود را بدانید، ساخت تراریوم کاکتوس نباید دردسرساز باشد. به یاد داشته باشید که همیشه با یک ظرف تمیز شروع کنید، مواد مناسب را برای رشد گیاهان خود اضافه کنید و از تهویه مناسب اطمینان حاصل نمایید. اگر به هر دلیلی ساخت تراریوم کاکتوس برای شما دشوار است، می توانید آن ها را به صورت آماده خریداری کنید.

سوالات متداول تراریوم کاکتوس

تراریوم ها مانند باغ های رومیزی کوچک هستند که به عنوان یک راهکار برای افزودن دکوراسیون به فضاهای داخلی، مورد استفاده قرار می گیرند. می توانید یک تراریوم کاکتوس را به طور آماده از فروشگاه های آنلاین خریداری نمایید یا با کمی خلاقیت، آن را در منزل خود، درست کنید.

هنگام ساختن تراریوم کاکتوس‌، مطمئن شوید که آب و هوایی که با آن سازگار شده‌اند را ایجاد می کنید. سطوح رطوبت به آب و هوای خانه و اندازه تراریومی که برای گیاه یا گیاهان خود انتخاب می کنید بستگی دارد(ممکن است برای اندازه گیری دقیق تر رطوبت در تراریوم خود نیاز به یک رطوبت سنج داشته باشید).

عوامل متعددی هستند که قیمت تراریوم کاکاتوس را تعیین می کنند. از جمله اینکه سایز توپ شیشه ای شما چقدر است، چه تزئیناتی در طراحی آن به کار گرفته شده و یا اینکه چه گیاهی در آن رشد می کند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *