بگونیا هیمالیس / شرکت دیوار سبز

بگونیا هیمالیس

اگر از کسانی هستید که گیاهان گل‌دار را به نوع بدون گل ترجیح می‌دهید، بگونیا انتخاب مناسبی برای شماست.

این گیاه حتی در رنگ گل‌ها هم تنوع دارد و می‌تواند فضای زیبایی برای شما ایجاد کند.  گل‌های آن به رنگ‌های قرمز، صورتی، زرد و نارنجی و… است، البته قبل از خرید آن به یک نکته توجه کنید؛ ممکن است این گیاه جذاب را در گل فروشی‌ها ببینید و به خاطر ظاهر زیبای او جذبش شوید اما حتما بررسی کنید تا مطمئن شوید با شرایط خانه‌تان مطابقت داشته باشد.

 

معمولا به دلیل نگهداری ناصحیح گیاهی یک ساله محسوب می شود و اینکه بیشتر افراد تجربه ناموفقی در نگهداری آن دارند، اما اگر کمی حوصله کنید و شرایط را برای آن مهیا کنید می‌توانید چندین سال از زیبایی آن لذت ببرید. بگونیا هیمالیس در نیمه ی دوم سال گلدهی دارد.

 

نور مورد نیاز

بگونیا به نور غیر مستقیم و زیاد احتیاج دارد، پشت پنجره جنوبی بهترین گزینه برای قراردهی این گیاه است و معمولا اصلی‌ترین عامل از بین رفتنش نبود نور کافی است! اگر منزلتان پرنور محسوب نمی‌شود از خرید آن خودداری کنید. چون اگر نور کافی دریافت نکند گل‌ها و غنچه‌ها شروع به ریزش می‌کنند، برگ‌ها زرد و بی‌جان می شوند و احتمال ابتلا به بیماری‌های قارچی افزایش پیدا می‌کند. همچنین جوانه‌های گل تشکیل نمی‌شود. از قرار دادن در نور مستقیم آفتاب هم خودداری کنید چون باعث سوختگی گل و برگ‌ها می شود.

 

دمای مناسب نگهداری بگونیا هیمالیس

به دمای حدود 24 درجه در روز و 16 درجه در شب احتیاج دارد. این اختلاف دمایی باعث عمر بیشتر گل‌ها و شادابی آن می‌شود.

 

آبیاری بگونیا هیمالیس

بین دو آبیاری بسته به دمای اتاق اجازه بدهید سطح خاک خشک شود بعد آبیاری کنید.

آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ‌ها و پوسیدگی می‌شود. به غبارپاشی حساس است و باقی ماندن قطرات آب روی برگ‌ها باعث بیماری‌های قارچی و سیاه شدن برگ‌ها می‌شود.

بگونیا به رطوبت زیاد احتیاج دارد، زیر گلدان یک ظرف از آب و قلوه سنگ قرار بدهید به‌طوری‌که گلدان روی سنگ قرار بگیرد و با آب در تماس نباشد.

 

کوددهی بگونیا هیمالیس

چون گیاه گل‌دار است، برای تشویق آن به گلدهی بیشتر هر دو سه هفته یک بار با کود مخصوص گلدهی تغذیه اش کنید.

 

خاک مناسب بگونیا هیمالیس

چون این گیاه به پوسیدگی و قارچ حساس است باید خاکی انتخاب شود که زهکش مناسبی داشته باشد مثل ترکیب پیت ماس و پرلیت. تا حد ممکن گلدان گیاه را عوض نکنید تا به آن شوک وارد نشود و گل‌ها ریزش نکنند. یکی از علت‌های از بین رفتن گیاه تعویض گلدان است. هر سال نیازی به تعویض گلدان نیست چون نباید گلدان آن از خودش خیلی بزرگتر باشد.

 

تکثیر بگونیا هیمالیس چگونه است؟

برای تکثیر کافی است قلمه این گیاه را از ساقه مناسب انتخاب کنید و دارای حداقل دو برگ باشد. این قلمه را به مدت یک یا دو هفته در آب قرار بدهید. بعد از نمایان شدن ریشه‌ها به بستر پیت ماس منتقل کنید.

در مورد گلدهی همانطور که گفته شد گیاه روز کوتاهی است و بعد از پایان گلدهی وارد فصل استراحت می‌شود و در این موقع آبیاری باید کمی کاهش پیدا کند و حدود 12-14 ساعت به شب نیاز دارد، یعنی از ساعت 7 غروب تا 7 صبح بعد در جای تاریک قرار بگیرد تا به گلدهی تحریک شود (البته این کار برای فصل بهار و تابستان است).

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *