تجربه-ناخوشایند-سواحل-شمال-در-جنوب-تکرار-نشود-سازمان-میراث-فرهنگی-گردشگری-جنگلها-را-ساماندهی-کند

تجربه ناخوشایند سواحل شمال در جنوب تکرار نشود/سازمان میراث فرهنگی گردشگری جنگلها را ساماندهی کند / شرکت دیوار سبز

تجربه ناخوشایند سواحل شمال در جنوب تکرار نشود/سازمان میراث فرهنگی گردشگری جنگلها را ساماندهی کند

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نقش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در اجرای طرح های ساماندهی جنگلها و سواحل را ارائه نقشه راه و تشخیص اولویت‌های مطالعاتی در این زمینه دانست و گفت: نباید تجربه ناخوشایند سواحل شمال سواحل مکران تکرار شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمود ضیایی با اشاره به محتوای ماده 100قانون برنامه ششم توسعه کشور اظهار داشت: براین اساس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌های شمال و شمال غرب کشور، زاگرس، سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران را طبق قوانین تهیه و به هیأت وزیران ارایه دهد.

دکتری تخصصی جغرافیای شهری ادامه داد: موضوع بند ب ماده 100قانون برنامه ششم توسعه کشور طرح ساماندهی جنگلها و سواحل را یک تکلیف قانونی دانست که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را موظف به ساماندهی گردشگری در عرصه های ساحلی و جنگلی کرده است.

وی این وظیفه را در چهارچوب طرح آمایشی (مجموعه اقدامات برای بهبود یک سرزمین معین ) دانست که با ساماندهی متفاوت است و افزود: با توجه به تأکید این قانون بر سواحل مکران این نکته حائز اهمیت است که دولت سرمایه گذاری های گسترده ای را در چهارچوب سیاست‌های بین المللی روی سواحل مکران انجام داده و در بحث توسعه ملی با توجه به پتانسیل های بالای این منطقه جایگاه عمده ای برای آن در نظر گرفته شده است.

تجربه تلخ سواحل شمال

این استاد دانشگاه با تأکید بر این نکته که تمام دغدغه اعضای این کمیته این است که تجربه نه چندان مطلوب و ناخوشایند عرصه های ساحلی و جنگلی شمال در جنوب تکرار نشود، تصریح کرد: جنگلهای شمال با توجه به نزدیکی به پایتخت یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مقاصد گردشگری ایران محسوب می شود.

وی با اشاره به پتانسیل بالای جنگلهای شمال به لحاظ طبیعی و فرهنگی گفت: متأسفانه کج اندیشی ها و بی مسئولیتی ها باعث شده بخش بزرگی از این قابلیت ها از دست رفته و نابود شود.

ضیایی در پاسخ به این پرسش که چه چیز اولویت‌های این حوزه را تعیین می‌کند، تصریح کرد: با توجه به بودجه و زمان اندک ناچاریم دست به انتخاب بزنیم که با توجه به شرایط موجود سواحل شمال و مکران در اولویت هستند.

وی افزود: در سواحل جنوب برنامه ریزی ها باید به سمتی باشد که پیشگیری کنیم و در عرصه های شمال باید به نحوی جلو رویم که بتوانیم در شرایط بحرانی کنونی که با افت گردشگر، نارضایتی جامعه میزبان و کاهش منابع روبرو هستیم شرایط را برای بقا فراهم کنیم.

ضیایی خاطرنشان ساخت در ابتدا با تدقیق، زمان بندی و اجرای ضوابط درست مدیریتی باید قطاری را که در جهت نادرست حرکت می‌کند متوقف کرده و سپس آن را به سمت راه درست هدایت کنیم.

وی با اشاره به موازی کاری های صورت گرفته در این حوزه گفت: برای اجرای این طرح تاکنون به لحاظ مدیریتی زحمات زیاد و کارهای ارزشمندی صورت گرفته که البته هیچ یک به لحاظ سطح، واحد مطالعاتی، جزئیات و …با یکدیگر سازگار نیستند که امیدواریم با برنامه ریزی های آتی این مشکلات بر طرف شود.

هدایت و سازگار کردن پروژه های اجرایی در طرح ساماندهی توسط پژوهشگاه

وی با تشریح وظیفه ای که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اجرای این طرح بر عهده پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  قرار داده است، تصریح کرد: پژوهشگاه با توجه به مأموریت و رسالت اش می‌تواند به عنوان یک پازل کلی برای هدایت و سازگار کردن پروژه‌هایی که در این حوزه اجرایی می شوند نقش ایفا کند.

ضیایی نقش عمده پژوهشگاه در اجرای طرح های ساماندهی جنگل ها و سواحل را ارایه یک نقشه راه و دستور کار دانست و گفت: سپردن این مأموریت به پژوهشگاه نکته مثبتی است زیرا که با ارایه این نقشه راه از سوی پژوهشگاه مهندسین مشاور و مجریان طرح می توانند آن را الگوی راه قرار دهند.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *