گل-شاه-اشرفی

گل شاه اشرفی / شرکت دیوار سبز

گل شاه اشرفی یا کورئوپسیس گیاهی با قابلیت کاشت در آپارتمان است، بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و به دلیل طول مدت گلريزان آن در بين همه گل‌هاي يكساله مورد توجه است.

ساقه های برافراشته، برگ های ساده و کامل و یا با بریدگی های پنجه ای یا شانه ای دارد. گل های مینایی شکل و زرد درخشان آن روی دمگل طویلی قرار گرفته است.

بهترین زمان برای کاشت این گل، اوایل بهار است. خاک غنی از هوموس، ماسه و سنگ ریزه به همراه بارورکننده‌های آلی برای پرورش گیاه مناسب است.

با کاشت بذر آن در اواخر تابستان در بهار به گل می‌رود و گلدهی آن تا اواخر تابستان ادامه دارد. در روزهای بلند زودتر گل می دهد و زمانی که در شرایط روزکوتاه پرورش داده می شود شب شکنی به تسریع گلدهی کمک می کند.

نیازهای گل اشرفی

به سرما مقاوم است و نیاز به نور کامل آفتاب و خاک زه کشی شده دارد. حذف گل های پژمرده به تداوم گلدهی آن کمک می کند.

کاربرد در دیوار و فضای سبز

اشرفی را می‌توانید در فضا یا دیوار سبز خود در کنار مارگریت به کار ببرید. در طراحی فضای سبز، مارگریت و اشرفی مکمل همدیگر هستند و به خاطر رنگ زرد اشرفی و سفید مارگریت، جلوه زیبایی به محیط می‌دهند.

تکثیر

انواع یک ساله با کاشت بذر در بهار و انواع چندساله با کاشت بذر و تقسیم بوته قابل افزایش است. کاشت بذر در اواخر تابستان انجام شده و نشاء آن در پائیز به محل اصلی منتقل می شود. بذر این گیاه برای تندیدن نیاز به نور دارد.

می‌توانید حدود 6 هفته قبل از آخرین زمان یخبندان در فضای بسته دانه آن ‌را در عمق 3 میلی‌متری بکارید. این گیاهان را حول و حوش زمان آخرین یخبندان بیرون ببرید. نشاها یا جوانه‌های باریک را در فاصله 20 سانتی‌متر از همدیگر قراردهید. در خاک اطراف گیاهان جوان رقم های بلند قیم قراردهید تا از ساقه‌ها در حین رشد محافظت و به آنها کمک کنند. روش‌های زیر را می‌توان برای کاشت آن به کار برد:

  1. خزانه کاری: بذر آن را می‌توان شهریور ماه و مهرماه در زیر خزانـه کاشت.
  2. نشا کاری: اوایل فروردین ماه می‌توان آن را نشا کاری کرد.
  3. آب وهوا: این گیـاه بـه رطوبت معمولـی با آبیاری منظم نیازمند است.
  4. خاک: به خاک خشک با زهکشی مناسب نیاز دارد.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

2 پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *