گل-مریم

گل مریم / شرکت دیوار سبز

گل مریم را به گل جشن و عروسی می‌شناسیم. گلی که با بوی مطبوع خود، ما را به حال  و هوایی شاد می‌برد. در ادامه متن به  آموزش کشت آن می‌پردازیم.

نیازها

خاک: گل مریم برای پرورش به خاک مناسب با زهکشی عالی نیاز دارد و میزان اسیدیته خاک این گیاه باید بین ۶ تا ۷ باشد. برای پرورش گل مریم از نمونه خاکهایی با بافت سبک استفاده کنید. مخلوط شن می‌تواند زهکشی مناسبی را برای تکثیر گل مریم ایجاد کند. توجه داشته باشید که خاکهای سنگین دارای شرایط مناسب برای پیاز گل مریم نیستند.

آبیاری: رطوبت لازم برای رشد گل مریم را همواره در نظر داشته باشید. زمانی که خاک خشک می شود، برگ ها به رنگ تیره دیده می شوند. ضمن اینکه گل ها شادابی چندانی ندارند، البته میزان آب دادن به گل مریم به شرایط مختلفی چون وضعیت بارش، نوع آب و هوا و خاک وابسته است. گل مریم به رطوبت حساسیت بالایی دارد. بنابراین از غرقابی کردن این گیاه بپرهیزید. در مناطق گرمسیر مانند خوزستان می‌توان آبیاری را در فصول گرم هر ۳ تا ۴  روز انجام داد. ضمن اینکه میزان آبیاری را در فصل زمستان و پاییز به هفته در میان یا هر ۱۵ روز موکول کرد.

دما: پرورش گل مریم مانند هر گیاه دیگری به شرایط خاصی نیاز دارد. ورم این گل از نظر سرما دچار ضعف است. بهترین کار این است که در فصل زمستان پیاز گل مریم را از خاک بیرون آورده و آن را در محلی گرم مانند انبار نگه داری نمایید. اگر دما در فضای اطراف شما در حد ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد، مطمئن باشید گزینه خوبی برای پرورش پیازهای مریم در اختیار دارید. چون این پیازها در این دما به بیشترین رشد خود می رسند. دمای مطلوب و مناسب برای کاشت گل مریم حدود ۱۵٫۵ تا ۲۹٫۵ درجه سانتی گراد است. توجه داشته باشید که حساسیت این گیاه نسبت به سرما باعث عدم تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد می شود.

نور: رشد گل مریم مانند گل آفتابگردان به نور مستقیم نیاز دارد و این گیاه در سایه رشد نخواهد داشت. این گیاه در طی روز باید به اندازه ۶ ساعت از نور بهره مند شود.

کاشت گل مریم

اندازه پیازچه‌های گل مریم زمان کاشت آن را مشخص می کنند. برای پرورش گل مریم محلی آرام و بدون باد را انتخاب کنید. این مکان باید از نور زیاد برخوردار باشد. می توانید از کاشت ردیفی به شکل جوی و پشته کمک بگیرید. گیاه در عمقی از خاک گذاشته می شود که ناحیه بالایی غده گل مریم به اندازه خیلی کمی با خاک پوشش داده شود. یعنی قسمت رأس غده در سطح خاک نمایان شود. ورم های کوچک مریم با فاصله های ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری از هم در دل خاک قرار می گیرند. نمونه غده‌های درشت گل مریم نیز با فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر کشت خواهند شد.

عمل آبیاری اولیه بلافاصله بعد از کشت انجام خواهد شد. پیازهای انتخابی شما برای پرورش گل مریم باید در نوع بالغ و بزرگ انتخاب شوند. گرم شدن هوا در فصل تابستان زمان پرورش گل مریم را نشان می دهد. گل مریم در فصل تابستان به گل می‌نشیند. اگر تمایل دارید در فصلی به غیر از تابستان شاهد ثمردهی گل مریم باشید، بهتر است تغییراتی در فصل کاشت ورم گل مریم بدهید. اگر برای تکثیر گل مریم فصل پاییز را در نظر گرفته اید، باید این غده‌ها را تا برقراری شرایط مناسب در انبار با دمای ۴٫۵ درجه سانتیگراد ذخیره کنید. این ذخیره‌سازی از جوانه‌زنی گیاه ممانعت خواهد کرد. غده‌ها قبل از کاشت باید به مدت ۲۴ ساعت در محل خشک نگهداری شوند.

گل مریم از نظر تعداد گاهی کم تراکم و گاهی متراکم می شود. اگر زمستان در منطقه کاشت با تاخیر همراه است، می توان غده‌های مریم را دیرتر در فصل بهار کاشت. در این صورت در ابتدای پاییز شاهد گلدهی گل مریم خواهیم بود. دمای ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی گراد در محیط گلخانه برای نگه داری گل مریم در فصل زمستان ضروری است. در چنین شرایطی بعد از گذشت ۸ هفته شاهد ثمردهی گل مریم خواهیم بود.

پرورش گل مریم در گلدان

پیازهای بدون گل برای کاشت در گلدان انتخاب می گردند. این غده‌ها در گلدانی با خاک زیاد کاشته می‌شود. این خاک با مخلوطی از برگ تهیه و در گلخانه‌ای سرد نیز نگهداری می شود. این گلدانها تا میانه اسفند بدون آبیاری ذخیره می شوند.

کوددهی

کود پایه N.P.K با نسبت kg ۱۶۵ اوره، kg۲۵۰ فسفات آمونیوم و  kg۱۶۰ سولفات پتاسیم در هر هکتار زمین استفاده می شود. غده گل مریم باید در محدوده ۳ سانتیمتری کاشته شود. این غده به کود فراوان علاقه  دارد. این پیاز بعد از جوانه‌زنی با کود بیشتر رشد قابل توجهی از خود نشان می دهد. فسفر و ازته با یکدیگر مخلوط و بعد از ۳۰ تا ۶۰ روز بعد از کاشت به مصرف می رسانند.

برداشت گل مریم

گل مریم بعد از ۹۰ تا ۱۰۰ روز قابلیت برداشت دارد. اگر این برداشت برای صادر به نقاط دور دست انجام می‌گیرد، باید پایین‌ترین گل در ساقه باز شده باشد و اگر برای انتقال به نواحی نزدیک صورت می گیرد، بهتر است نیمی از گلهای مریم باز شده باشند.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *